Jump to content

Golf R 2020 Tornado Red


moguai

Postare recomandată

Salutare si bine v am gasit, tocmai ce am dat comanda acum cateva zile pentru un Golf R la PBN cu livrare in feb 2020.

Cochetam cu ideea unui S3 2013+ SH insa dupa multe dezbateri interioare am ales sa cumpar un R nou, vorba aia, masina noua e masina noua. Multi o sa spuneti ce greseala am facut si ce puteam lua de banii aia, nu va contrazic, dar nu mai am timpul necesar sa intretin ca la carte o masina sh sport cu ceva km la bord

Nu am mai avut VW pana acum, am detinut si inca detin doar japoneze sau sud coreene de la 1.4 mpi de 100cp la 2.5 turbo 300cp si awd 
Mai am acum o mazda 6 wagon 2.2 diesel awd 2019 “de familie” dar sufletul meu tanjea dupa ceva sportiv mic compact cu dsg si awd.

Ca si dotari am pus: DCC, jante 19 Pretoria Black, dynaudio, ceasurile digitale, light assist, lane assist, park assist, blind spot monitor, camera spate, oglinzi negre cu pliere automata, keyless, pachetul iarna, geamurile fumurii si app connect. N am vrut piele, mi se par f ok scaunele stock de stofa (le am vazut live) si nici trapa sau alte maruntisuri ne esentiale. Mi ar fi placut evacuarea Akrapovici si pachetul performance dar si asa am depasit mult bugetul initial. Culoarea Tornado red, sper sa dea bine cu toate elementele negre.
Masina va fi daily driver, sper sa o mai conduca si nevasta-de asta am pus toate optiunile de asistenta (are permis dar nu prea a condus de frica traficului din bucuresti). Avand portbagaj mic si fiind compacta, Mazda ramane optiunea de “afara” deocamdata cat e copilul f mic dar sper sa prind cateva drumuri mai lungi si cu ea.

Ce as dori sa aflu de la posesori de R

- consumul in bucuresti cum e? Da stiu, ce conteaza? Asa informativ macar daca o tii pe eco poti scoate prin bucuresti in trafic consum decent? Am vazut pe GTi 7.5 un 15,6% la un coleg, ca idee...

- benzina de care puneti? Merge si 95? La STI daca puneam altceva decat omv/petrom 99/100 o lua razna

- masina e comfortabila prin bucuresti? Mi a fost teama ca nu si am pus DCC ul

- probleme cunoscute sunt? Bine, am garantie evident dar e bine de stiut

- greierasi ceva?

-sistemul dynaudio merita? Pe mazda am Bose si suna senzatie...

daca aveti intrebari despre cum e mazda sau cum era STI ul va raspund cu drag

abia astept sa ne cunoastem si live

 

 

Modificat de moguai
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
  • loghy a deschis acest topic

Contrastul rosu/negru da foarte bine :) Felicitari pentru achizitie. Masina pentru ce este .. e cam bulletproof. Singura chestie de care sa ai grija este sa verifici si sa cureti daca nu anul macar la 2 ani sita de la haldex. Este ceva care trebuie sa ai in vedere tu in mod special pentru ca din ce stiu de la colegi, reprezentanta spune ca acolo e "pe viata" ... dar in realitate ai sanse ca viata sa insemne 2-3 ani :) 

Link către comentariu

Multumesc pentru urari, drumuri bune si voua cu nemtoaicele voastre. Sita aia banuiesc ca o pot verifica oriunde, nu pare mare inginerie. 
Ca prime impresii asa, se simte mult mai naravasa decat fostul STI care avea tot 300cp dar era un motor de turatie, trebuia sa lucrez putin sa stau in cuplu, la R avand cuplul la 2000rpm, pare mereu gata de fuga, sa zic asa :)
Suna bine de tot in Race, chiar daca multi zic ca e sunet fals, nu mi pasa, e ce trebuie si ti pune un zambet tamp pe fata, i love it.

O sa ma obisnuiesc mai bine dupa primele sute de km cu ea. Trebuie sa ma invat cu meniurile, e diferit putin fata de asiaticele mele, de care sunt obisnuit.

Ce as vrea sa fac in viitorul apropiat:

- eleron Oettinger, se pare ca e piesa originala, o sa cer o oferta de la reprezentanta. Am gasit pe net ceva dar nu sunt lamurit. O sa fie negru lucios, clar.

- padele mai mari de metal pt schimbator, sunt jenante cele stock

- placute ds2500 sau alt model mai “sport” - inca mai citesc aici

- probabil un lichid de frana mai rezistent la fierbere, vedem.

imi doresc sa ajung la track days mai des, sper sa mi fac timp...

 

 

 

C3C9583C-DA2E-4E4F-A5B6-118445798E20.jpeg

Modificat de moguai
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! ?

Vad ca esti pasionat, presimt ca o sa vedem multe postari in acest topic!

 

Link către comentariu

Bine te-am gasit si aici! 

Felicitari pentru achizitie! 1mil km fara probleme si cu zambete tampe pe fata!

Link către comentariu

Felicitari! E exact ca a mea :) (la culoare) . Asteptam cat mai multe detalii, mai ales daca te duci cu ea pe circuit. Si eu vreau la a mea alte placute de frana, asa ca ma inspir de la cei mai priceputi si mai cunoscatori.

Succes si have fun!!!

Modificat de razvancc
Link către comentariu

Multumesc baieti, mare pasionat nu sunt(gen czr?) , dar recunosc, imi plac masinile sport. Visul meu e rs6 generatia asta noua - 2019. Poate o sa mi l permit candva. 

Am facut doar 100km in weekend desi ar fi mers 1000, mai greu cu plecatul de acasa cu un bebelus...Dar recuperez eu. Masina e ce trebuie, pana acum. 

Mi am zis de la inceput ca vreau si track days si ca voi face un efort sa ajung cat de des pot, ca sa ma bucur de masina asa cum trebuie. Cu fostul subaru nu prea am facut asta, din diverse motive si mi pare rau.

 

11 hours ago, buca_daniel said:

Bine te-am gasit si aici! 

Felicitari pentru achizitie! 1mil km fara probleme si cu zambete tampe pe fata!

Ne stim si de pe alt forum? ?

 

E6AE9396-46FA-44D8-A2FD-D5D20B17CDDE.jpeg

Modificat de moguai
Link către comentariu

O aparitie foarte interesanta acest red-black  pe R. Elasticitatea motorului este normala, in comparatie cu STI-ul - boxerul, indiferent de configuratie "trage mai de sus" decat 4L-ul. Iar de sunet, ma bucur ca esti multumit, pentru ca si STI-ul suna intr-un mare fel.

R-ul este o masina mai versatila insa, cu care poti merge si calm, si la consum, si "race"

Keep it up! Si uita--te pe topicul lui @C Z R - ai ce inva... studia :)

Link către comentariu

Am terminat de bălit, am şters tastatura, acum pot scrie. De vis R-ul!

Să-l manevrezi sănătos!

Tânjesc şi eu după unul... Variant. :) 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si felicitari pentru achizitie!

On 2/21/2020 at 10:29 PM, moguai said:

Sita aia banuiesc ca o pot verifica oriunde, nu pare mare inginerie. 

Ce as vrea sa fac in viitorul apropiat:

- eleron Oettinger, se pare ca e piesa originala, o sa cer o oferta de la reprezentanta. Am gasit pe net ceva dar nu sunt lamurit. O sa fie negru lucios, clar.

Daca o verifici trebuie completat/schimbat uleiul deci poti asta doar daca ii faci si schimbul. Mai devreme de 20.000km nu e nevoie, oricum.
Oettinger gasesti la reprezentanta in catalogul de accesorii. In poza pusa de tine sunt 2 repere. Adunate s-ar putea sa te sperie pretul :)) Atentie la replici, e plina piata (olx, eBay, etc) de replici si fitment-ul este foarte prost. De material nu mai zic...

  • 5G0 071 601 A 041 - aripioarele (~1000 RON)
  • 5G0 071 644 C GRU - eleronul (~3000 RON cu tot cu kitul de adeziv)
5 hours ago, moguai said:

Mi am zis de la inceput ca vreau si track days si ca voi face un efort sa ajung cat de des pot, ca sa ma bucur de masina asa cum trebuie. Cu fostul subaru nu prea am facut asta, din diverse motive si mi pare rau.

Pe langa anvelope (Conti Sport Contact 5 pare ca ai), placute si lichid cum ai spus, sa ai grija cu temperatura uleiului din motor. In varianta cu soft stock este facuta sa mearga la 105-110 grade pentru eficienta dar pe circuit te vei trezi cu 125-135 destul de repede si nu stiu cat de ok e Castrol la acele temperaturi :)

Link către comentariu

@C Z R Mama, ce preturi :) nu se gasesc, originale evident, si in alta parte? Tin minte ca era un magazin celebru vag pe la noi, volksparts parca sau ceva de genul...

pt track day o sa am grija evident, nu o sa o omor iti dai seama, nici nu ma pricep. Bine ca are indicatorul de temperatura ? . Insa fiind in garantie nu stiu cat o sa pot pune ulei de care vreau eu....Un 5w40 macar nu i ar prinde rau, cred ca are 5w30 in ea acum...

Modificat de Rave
Quote-ul inutil este pedepsit de regulament, incearca sa-l eviti si sa folosesti tag-uri, ca mai sus
Link către comentariu

Pariez ca ai filtru de particule si ulei 0W20 in ea :)

Modificat de razvancc
Link către comentariu

@moguai inca exista volksparts -> 

Felicitari pentru masina. Este superba, dotata, tot ce trebuie. Poate o si vedem la o intalnire :) 

 

@razvancc are dreptate cu uleiul cel mai probabil.

Link către comentariu

Bataie de joc daca au pus mizerie din aia de 0w20 ca la prius...Dar voi intreba cu prima ocazie.

multumesc, intreb la ei daca pot comanda accesorii

Link către comentariu

Daca piesele pe care le doresti sunt comparibile cu modelul non fl, incearca sa comanzi pe o serie de caroserie mai veche. Majoritatea reprezentatelor aplica reduceri pentru masinile mai vechi de 4 ani. 

Link către comentariu
2 hours ago, moguai said:

Bataie de joc daca au pus mizerie din aia de 0w20 ca la prius...Dar voi intreba cu prima ocazie.

Nu obligatoriu. Vezi in cartea de service ce varianta ai :) Ca daca te iei dupa seria de sasiu poti pune 5W-30, 5W-40, 0W-30 sau 0W-20. Toate sunt compatibile, cu mentiunea ca 5W-40 nu este longlife.

Link către comentariu

Welcome to the club! Sa o alergi sanatos, este foarte frumoasa. Eu am vazut-o live si pot sa spun ca arata muuuult mai bine decat in poze :D .

Ca si sfaturi, pe langa ce ti-au scris baietii mai sus: fa-ti reviziile exclusiv in reprezentanta (de preferat in reprezentanta de unde ai luat masina) - sper sa nu descoperi cat ajuta treaba asta in caz de garantie/culanta; schimbul de ulei la cutie fa-l mai devreme (in niciun caz la 60.000 km cum spune producatorul) - la DQ381 se strange multa "pilitura" in ulei si poate afecta pe termen lung; daca te hotarasti sa iti iei Oettinger, mergi pe varianta originala (stiu ca e mai scump) si prezinta-te cu facturile de piese + manopera la asiguratorul tau casco, ca sa ti le introduca in polita.

 

 

 

Link către comentariu

Reviziile le voi face la reprezentanta la 1 an si cel mai probabil la 5-6k km, nu fac mai mult 100% ca am wagonul pt drumurile pe afara cu bagaje, in golf intra un troler mai mare si cam atat. Nu risc, cel putin primii 2 ani din 4, garantia.

voi intreba ce optiuni de ulei am, desi am reviziile incluse in rata de leasing daca mi amintesc bine, vedem.

Intreb la volkspart de spoiler prima data, merge si pe 7 nu doar 7.5.

@Sabrina ai vazut masina mea sau una la fel? ?

Modificat de moguai
Link către comentariu

Cu siguranta a ta, inainte sa ii puna numerele rosii, chiar. Haha, lucrez acolo, nu aveam cum sa o ratez.

(de obicei fac poze mai bune, cand nu fac 10 lucruri in acelasi timp).

IMG-20200224-WA0021.jpg

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!