Jump to content

Golf 7 R DSG


cristian3991

Postare recomandată

Multumesc Bogdan ?

Modificat de cristian3991
Link către comentariu

Multumesc Mircea . Drumuri bune ! 

Modificat de cristian3991
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Ce planuri de viitor ai cu masinuta? Ai documentat upgrade-ul la dynaudio?

Link către comentariu

@cristian3991 nu mai da quote postului anterior, este impotriva regulamentului. poti edita posturile tale anterioare 

P.S. felicitari pentru achizitie !

Link către comentariu

@catalinmiti , momentan prioritatile ar fi sa o incalt cu un set de jante pe 17 pentru iarna , iar la primavara primul lucru pe care o sa il fac o sa fie sa cumpar niste Michelin PS4 (acum are niste bridgestone-uri). Momentan pe partea de motor putere nu planuiesc nimic; probabil dupa ce o sa ma obisnuiesc cu puterea si o sa incep sa ma plictisesc ma gandesc si la un intercooler, o admisie + soft stage 1(dar sigur nu se intampla mai devreme de toamna 2020).

Legat de dynaudio , mi-am facut doar o idee pe ebay cam cat ar costa piesele (~500-600 de lire) , dar cand o sa fiu hotarat si o sa am si banutii o sa caut pe cineva/un garaj care sa mai fi facut asta (din cate stiu sunt cativa baieti priceputi prin bucuresti care se ocupa de tot felul de retrofituri pe gama vag).

Vad ca si tu ai tot un R (daca nu ma insel este cumparat din Cluj, ca l-am vrut si eu la un moment dat , dar nu mi-au permis finantele atunci :)) ) ; sa il stapanesti cu placere  !!

Modificat de cristian3991
Link către comentariu

Salutare, sa o stapanesti sanatos si fara probleme !

Recomandarea mea este sa asculti intai la un dynaudio pe un alt G7 sa fii sigur ca e ce trebuie, s-ar putea sa fii dezamagit si mai repede sa bagi banii aia intr-o sonorizare aftermarket.

Succes ! :D 

Link către comentariu

Multumesc de sfaturi @bubu182

 

Are cineva idee care este servisarea pentru distributie ? Nu am gasit inca informatii prea relevante

Link către comentariu

la 220.000km. DSG la 60.000 iar Haldex la 20-30.000 as recomanda eu (obligatoriu dat jos pompa si curatata sita, dureaza 10 minute)

Sa o stapanesti sanatos!

Modificat de C Z R
Link către comentariu
On 12/5/2019 at 2:07 PM, cristian3991 said:

@catalinmiti , momentan prioritatile ar fi sa o incalt cu un set de jante pe 17 pentru iarna , iar la primavara primul lucru pe care o sa il fac o sa fie sa cumpar niste Michelin PS4 (acum are niste bridgestone-uri). Momentan pe partea de motor putere nu planuiesc nimic; probabil dupa ce o sa ma obisnuiesc cu puterea si o sa incep sa ma plictisesc ma gandesc si la un intercooler, o admisie + soft stage 1(dar sigur nu se intampla mai devreme de toamna 2020).

Legat de dynaudio , mi-am facut doar o idee pe ebay cam cat ar costa piesele (~500-600 de lire) , dar cand o sa fiu hotarat si o sa am si banutii o sa caut pe cineva/un garaj care sa mai fi facut asta (din cate stiu sunt cativa baieti priceputi prin bucuresti care se ocupa de tot felul de retrofituri pe gama vag).

Vad ca si tu ai tot un R (daca nu ma insel este cumparat din Cluj, ca l-am vrut si eu la un moment dat , dar nu mi-au permis finantele atunci :)) ) ; sa il stapanesti cu placere  !!

Din experiente anterioare cu alte marci auto, e drept, sfatul meu e sa nu te complici cu retrofit de dynaudio si sa faci doar o investitie minima de genul: antifonat usi fata cu schimbarea difuzoarelor (fata sau spate cu ceva care duc medii/joase mai bine) plus un subwoofer universal sub scaunul masinii daca vrei portbagajul liber (care oricum e mic la r). Din ce am ascultat, sistemului stock de pe g7 ii mai trebuie niste bass, in rest suna bine. 
unitatea multimedia, gasesti aftermarket mult mai ok, cu android care ti si pastreaza controalele de pe volan, sapa putin pe net. Sigur si mai ieftin

eu unul as investi prima data in frane, desi din reviews toti zic ca s bune dar conversia la kit de ttrs sau rs3 e atat de simpla ca e pacat sa n o faci

legat de roti de iarna, intra sigur 17”? Le ai in talon? Din ce am sapat pe net doar 18 si 19 sunt  recomandate. M ar interesa si pe mine aspectul asta cu roti de 17 iarna

drumuri bune si bucura te de masina

Link către comentariu

Da , au intrat rotile pe 17 ?. Nu e cea mai buna poza , dar astea sunt (cred ca ele vin standard pe passat). Le-am luat cu tot cu anvelope Nokian , dar luna viitoare o sa vand anvelopele si o sa trec la Continental. Pe langa asta , saptamana asta urmeaza revizia motorului, cutiei si a haldexului.

78936038_1250707115139165_7989871997972643840_n.jpg

Link către comentariu

Sincer, cred ca ai facut o alegere buna. Ce model de janta este acesta? Eventual o poza mai clara? Ale mele desi le-am gasit noi sunt mult mai urate. 

Link către comentariu

Arata f bine, daca prind zapada cand vine masina iau de 17” si eu, e plin pe olx 

poti sa ne zici exact J ul, ET ul si CB ul?

Link către comentariu

O sa revin cu niste poze mai clare pentru jante si cu restul detaliilor dupa ce spal masina , ca momentan e destul de murdara. Intre timp , voi ce ulei folositi ? @catalinmiti @C Z R

Link către comentariu

Dynaudio nu merita, am avut si standard si dynaudio, nu as bifa optiunea daca ar fi sa o cumpar noua. Eu folosesc Castrol Edge Professional Longlife iii 5w30.

Link către comentariu

Eu, tot la 7R le am in carte trecute, daca are vreo relevanta. Scuze ca este poza intoarsa. Nu stiu de ce apare asa

F5D2F16B-DAE9-4AD1-96CE-36BB036676BB.jpeg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!