Jump to content

Deschidere capota motor (Touareg 7P)


chiricencu
 Share

Postare recomandată

Salutare, 

Am patit o problema cam aiurea, poate stie cineva care ar fi o rezolvare usoara, mai exact, a iesit sau s a rupt cablul de deschidere capota motor, deci normal nu mai pot deschide capota. Ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa deschid capota intr o alta varianta . Multam de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Deschidere capota motor (Touareg 7P)

Am rezolvat, 

Sistemul care actioneaza broasca la capota este din plastic, in timp se crapa si scapa cablul, care merge in gol fara sa actioneze deschiderea. 
De deschis capota este destul de usor, un pic de munca dar se poate fara a se strica si altceva. 
Multumesc 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca ai rezolvat si revi cu infomarea de mai sus pe forum...spune si cum ai rezolvat, in viitor sigur o sa ajute pe careva informatia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@chiricencu Cum a zis si Bogdan , te rog sa confirmi daca a fost vorba de piesa aceasta

Volkswagen-Touareg-7L-Hood-Bonnet-Release-Handle-Lever.jpg.ecf2434874c77780ed4395b56dc2e58d.jpg

Cod de piesa OE : 7L0823480B 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, poți sa îmi spui cum ai deschis capota? Sunt în aceeași situație, am demontat din bara grila de jos dar tot nu am acces la broasca. Ma gândesc mâine sa demontez roata și carenajul.. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne-a raspuns noua in ziua cand l-am intrebat, crezi ca o sa o faca acuma dupa 1 an si :) , de obicei multi procedeaza asa, isi fac treaba si uita ca si altii poate vor avea nevoie vreodata, defapt nu cunosc rolul un forum.

 

Nu am patit pana acuma asta la Toaureg, am patit cu o alta masina din grupul VAG si am procedat asa:

 

-am scos grila(ai facut si tu deja asta)

-ansamblul care are cuiul de pe capota ce intra in broasca este prins cu 3 suruburi+ 3 piulite(10mm), suruburile sunt sudate de capota...se desfac doar piulitele...stiu ca accesul nu este unul faci si usor dar cu un clichet mai lung cred ca ai acces

-daca ai reusit sa desfaci cele 3 piulite...capota este deja deschisa :)

 

varianta 2:

 

-desfaci plasticul de sub volan, onrmanetul de pe stalpul stanga de la picioare, desfaci manerul de plastic in care intra cablul si incerci sa il apuci cu un patent sau orice altceva...poate ai noroc sa fie inca in zona respectiva.

 

Bafta

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!