Jump to content

VW Golf VI - 1.6 mpi DSG - a new adventure


Cosmin ZKG

Postare recomandată

Da, pachetul de la Osram ( faruri plus stopuri ) îmi face cu ochiul, dar...mucho dineros ! :) 

Link către comentariu

@golfcos- Ti-e dor de argintiu ?! :) negrul intr-adevar e destul de pretentios si spun asta dupa 3 masini personale negre ! Si altele zeci carora le-am facut detailing .... 

7.thumb.jpeg.1ebcd781fbb50c2e3ae28872d0996c68.jpeg

 

1610862084_01cip.thumb.jpg.37ed389d976cfcdf32f41015cabfa6fe.jpg

 

 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare si La multi ani pe noul an ! 

Masinuta a primit numere rosii provizorii, luna viitoare avem si vizita la RAR si ulterior trecem la numerele negre. 

A venit si zapada pe aceste meleaguri, iar anvelopele s-au descurcat exemplar. Nu am facut foarte multi km, insa micile curse urbane s-au dovedit a fi in siguranta.

Ceva poze si alaturi de o incursiune istorica : Golf MK6-MK5-MK4 

 

20.thumb.jpg.a6c01ebce77da4fbcb20e0ae3deb101b.jpg

 

21.thumb.jpg.502ca1fc29616819ed95b6b5f3ea4412.jpg

 

22.thumb.jpg.fc916b80eaf48cbaa2af5e8237552124.jpg

 

23.thumb.jpg.8faa3e68c66e2e3119de88d1b9cbadd2.jpg

 

24.thumb.jpg.a2f642238ba5e1a3b4e58a0165a73e6b.jpg

Link către comentariu
  • 3 months later...

Nimic nou sub soare, de altfel a stat mai mult prin garaj micul citadin, adunand de la achizitie aproape 2.000 km.

Anvelopele all season s-au descurcat cu brio, la ce iarna am avut. De asemenea am desavarsit inmatricularea. In final si o tocatoare de bani, in caz ca va mirati de ce nu apar retrofituri la Mk6  :)

Pe viitor as urmari un retrofit la senzorii de parcare imperios necesari pentru doamne *( no offense, sau cel putin pentru doamna mea ) si mai urmaresc o navigatie sa prinda contur si interiorul. 

Spor si sarbatori faine, cat se poate ! 

 

27.jpg

26.jpg

29.jpg

28.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am găsit niște jante prin garaj care zăceau de câțiva ani. Ar necesita o recondionare, dar ma gândeam cum ar veni pe Golf. Sunt OE echipare Audi A4 B6 S-line R18 ET43. Pe de o parte ar puncta foarte frumos la capitolul Look, pe de alta parte motorașul de 1,6 aspirat ar fi cam îngreunat.
Păreri ? ?

8D94F97B-1BF7-4D7F-A8A4-953C0A5C2C84.thumb.jpeg.800c1ecc94650d5bbf56169b3d73f234.jpeg

 

Link către comentariu

Daca tot n are performante, macar sa arate bine :)

Link către comentariu

Da, clar, nu merg la curse pe circuit cu ea. Vreau sa arate bine, dar in același timp sa fie și ok dpdv al confortului. Probabil cel mai ok compromis ar fi R17 ... dar încă mă gândesc. Parca și astea alături de un gunmetal grey mi-ar face cu ochiul pe viitor. 

Link către comentariu

Cel mai probabil sunt CB66.1 asa ca o sa ai nevoie si de inele de centrare.

Link către comentariu

Faina masina ;) Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Jantele din poza ta de mai sus cred ca ar da bine pe ea. 

Link către comentariu

@Rave- La ce modificări am făcut la masini de-a lungul timpului, niște inele de centrare nu o sa-mi stea in calea fericirii. 
 

@andrei_xp- Mersi ! Da, încă oscilez între R17 și R18. Pe de o parte aici ar intra și recomdionarea acestora plus anvelope chiar dacă sunt “din șură”. 
 
Hoinarind prin dezmembrări am dat peste alt model interesant și destul de rar R17 - Bbs westwood 

 

D31D651E-7535-4287-9A6A-8725F927F801.thumb.jpeg.2f3dac3ac681fe244bb535800f9dbd60.jpeg

Link către comentariu

Posibil sa se simte foarte incomod cu 18 pe drumuri naspa, eu pe golf am 16 si comparand cu seatul pe 17 golful pluteste.

Pe 17 iti recomand jantele de golf 5 gt care vin foarte bine pe golf scurt din pct meu de vedere si le gasesti si la pret decent

7681C929-73D5-457E-9F99-EAD38CAB40C1.jpeg

Link către comentariu

Gabi, am trecut și eu la A3 de la 16->17->18 :) știi cum e zicala romanului, baba suferă la frumusețe ! 
Drumuri rele nu prea o sa vadă mașina asta, cel mult ceva gropi. Momentan mașina are R15 și da, parca zboară spre deosebire de Audi pe care am R18 și Bilstein B14 ( măcar scap de pietrele la rinichi ) . 
 

Link către comentariu

Imi zici te rog un cod de la cutie? ? am un golf 6 1.6 Bse 5 trepte manual si acuma ma mănâncă sa caut cutie automata ?

Link către comentariu

LSU este codul la cutie, DSG 7 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

A ajuns si papa bun - am mers pe Rowe 5w-40 deoarece am observat ca a fost folosit si in Germania la ultimele revizii, iar filtre am mers pe Mann. In Romania am dat foarte greu peste el, doar 2 distribuitori in toata tara. Astept sa treaca nebunia si sa merg la colegul @EEXCALADE pentru o verificare completa si efectuarea schimbului. 

 

33.thumb.jpg.349aaab3c192898e2e173a56bfb63044.jpg 

 

34.thumb.jpg.8c2338deb7e399256cb94b43f114d8e5.jpg

 

35.thumb.jpg.4e2a6bc54cc6d89c383bfb56a93c75b0.jpg

Link către comentariu

prima data aud de uleiul asta.

sa ne spui cum se comporta (consum ulei, zgomot motor la rece)

Link către comentariu

Un ulei f bun, cei din germania il recomanda la greu. Felicitari pt achizitie. Cat a costat uleiul?

Link către comentariu

@Muale - Eu auzisem de el acum ceva ani. La fel T5-ul din familie venise cu Rowe in "el"din Germania. Oricum m-am dezis putin de brandurile arhi-cunoscute, pe celelalte masini am Valvoline si Motul. 

 

@acidone77 - Da, am mers pe instinct, vazand ca si ultimele 2 revizii au fost tot cu Rowe. Uleiul a fost 140 lei 5 litri, iar filtrele 210 lei = 350 lei intregul pachet, ulei plus filtre. 

Link către comentariu

Nici eu nu am mai auzit de uleiul asta - nefiind atat de marketat sper sa nu fie balon de sapun ca ravenolul. La pret vad ca e sub Motul cu aceeasi viscozitate. Si fiind mai "rar" macar stii ca nu e din bidoane din ucraina.

Filtrele mi se par insa f scumpe.

Sunt curios de impresii dupa niste km.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
mihai.onu94

Rowe are produse foarte bune. E o firma micuta si nu are atata buget de marketing precum ravenol, de asta nu prea stie lumea de ei. In Germania sunt cunoscuti si au rezultate foarte bune la analize pe oil-club.de

Cu uleiul din cutie ce ai mai facut, l-ai mai schimbat?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!