Jump to content

VW Golf VI - 1.6 mpi DSG - a new adventure


Cosmin ZKG

Postare recomandată

Salutare si bun gasit din nou ! :beerchug:

N-am putut sta prea mult de-o parte de grupul VAG...Dupa cum cativa dintre voi stiti detin un A3 8p sportback ( daily car ), BMW E30 1987 ( hrana pentru suflet, de weekend ) si pana nu demult si un VW Polo 9N3 1,9 tdi manual, pentru sotie. Avand in vedere ca masina era folosita preponderent urban, am ales sa o vindem si sa achizitionam ceva automat. Initial ne-am indreptat spre Toyota Prius *( nu aruncati cu pietre ), ulterior spre Honda Civic, mai departe spre Audi A3 8P si in final am ajuns la acest exemplar produs in 09.2009 - Golf mk6. Liniile erau de la inceput bine trasate : benzina, automat, hatchback. Asadar avem :

Motorizarea : 1.6 mpi clasic BSE clasic, actionat de o cutie DSG 7+1

An fabricatie : 09.2009 - euro 5 - 133,000 km reali zic eu avand in vedere istoricul ( foto ) plus tuv in 2017 

Model : trendline sau cum ii spun eu "chel-line"  

Dotari : aici lista nu e prea lunga, chestii de baza precum aer conditionat climatic, geamuri fata, torpedou frigorific, oglinzi incalzite, computer bord

Pe exterior mai avem prezente si ceva zgaraieturi "made in germany" - o stersatura dreapta spate si pe partea stanga o linie trasa cu cheia. Nu cred ca am sa le refac, vopseaua fiind originala. La stersatura respectiva sunt cam sceptic, sper totusi sa nu apara rugina.

Planuri de viitor ? Ar fi ceva. Masina de principiu nu are de gand sa paraseasca familia prea rapid. 

Momentan pe termen scurt :

- inmatriculare 

- schimb de ulei plus filtre, alaturi de uleiul din cutie, diagnoza generala

Planuri pe termen lung

- jante de vara 16 sau 17...cercetam !

- folie pe geamurile spate 

- senzori oem sau camera dedicata alaturi de display color / navigatie 

Planuri SF : * ( viitor f indepartat  )

- pachet optic exterior *( R-line, gti )

- alt interior 

Dupa ce am adus-o pot sa zic ca m-am indragostit de "benzina" din nou, prima masina fiind un A4 b5 1.8 i dupa aceea am luat la rand tractorasele : ALH, BKC, BLS :) Asadar pe viitor nu se stie, poate se prinde vreun daily benzinar. 

Sper sa va placa jucaria si va astept cu sugestii, informatii ! Despre Golf VI chiar nu ma pot lauda ca stiu prea multe...

 

1.thumb.jpg.2d5819b258af462db6608452bcae7f8e.jpg

 

2.thumb.jpg.7f519123c6970d7d583ed8028649bf7b.jpg

 

3.thumb.jpg.1317ec27642deb72570fe09d9eae8fd0.jpg

 

5.thumb.jpg.1578326469dabf90cd41bb7814b5be03.jpg

 

8.thumb.jpg.720458917e7df47cb86cb9112b7f8160.jpg

 

6.thumb.jpg.6823adc30477eda5ea784b7327b7f704.jpg

 

4.thumb.jpg.9fbdc4c17a53e250154afa887ec81540.jpg

 

7.thumb.jpg.cd2a7e1d9a687485145bf667d603521e.jpg

 

10.jpg.8d1ce212567e17aca58889410156045b.jpg

 

9.thumb.jpg.686ee9419c733229d056136874dddb65.jpg

 

Link către comentariu

Sa o stapaniti sanatosi ! Sincer, nu stiam ca exista 1.6 MPI cu dsg 7+1 ; interesant ; are ceva vlaga in ea masina in treptele superioare? sunt curios si ce consum are..am avut si eu BSE, pe leon 1p, manual insa..si eram foarte dezamagit de faptul ca avea o cutie mega scurta, in 5 trepte, unde la 3000 rpm aveai ~ 95 km/h, la 4000 ~ 130 si la ~ 160 5000 rpm...pe langa asta, daca nu mergeai economic cu ea, consuma mai mult decat imi consuma gti`ul :))Treaba ar trebui sa fie diferita cu DSG vizavi de consum ; in bine, sper. Eu as renunta la planurile SF cu exteriorul, dar as lua in calcul un volan de GTD / GTI / R, si un interior daca o sa gasesti ceva la pret bun. Confortul din scaunele de GTI sunt mult peste cele din echiparea trendline.

 

Link către comentariu

Sa il stapanesti sanatos! Daca tot ai planuri la exterior, zic sa mergi pe farurile de la Osram, arata bine si cresti si siguranta datorita vizibilitatii pe timp de noapte.

Modificat de Dragos-Ionut
Link către comentariu

Foarte tare, nici eu nu stiam ca exista DSG pe BSE - credeam ca doar tiptronic sau similare. Pentru oras si daca nu te dai rau la ea e o masina corecta.

Upgrade-uri - ar merita proiectoare - arata trist rau fara, si niste roti mai de aliaj asa, si ceva mai mari. Si musai volan piele, ca totusi nu e matiz E...

Link către comentariu

@GabiB77 - Mulțumesc tare mult ! ?
 

@bgd_b92 - Mulțam Bogdane ! 
Da, sunt destul de rare. Chiar și in Germania rare și scumpe. Având in vedere ca va fi folosit pe oraș nu prea voiam diesel. Mai era varianta cu 1.4 tsi, dar nu eram sigur de fiabilitate. 
De consum ce sa zic ? Extern 5,5 - 7,5 depinde de stilul de mers, iar urban 9,0 - 11-12 :) pe acolo , mixt un 8-8,5 . 
Da, iau in considerare și un volan alături de niște comenzi, dar nu știu ce presupune pe deplin un retrofit complet...cercetam pe parcurs! 
 

@Dragos-Ionut - După cum spuneam, legat de Golf mk6 sunt newbie - așadar orice sfat e bine venit ! Cum arată farurile ? Sunt p&p ? Bănuiesc ca sunt ceva piperate. 
Mai luam in calcul și niște faruri cu xenon OEM, dar momentan doar un gând așa ascuns in sufletul meu. Nu prea cred ca mergem noaptea cu ea decât in perioada Decembrie - Martie când se întuneca la 17,00. 
 

@mad_kat - Da, așa mi-am zis și eu, destul de trist fără proiectoare ! Îmi face cu ochiul și un volan teșit! He he !? 
 E rară convinatia dsg cu 1,6 MPI, pe Germania fiind doar 145 bucăți la vânzare in aceasta configurație. Mulți probabil au preferat 1.2 / 1.4 tsi . 
 

Momentan o văd ca pe o pagina alba, speram sa adăugăm chestii faine in portofoliu, dar pe rând...momentan bugetul a fost zdruncinat de achiziție ?

Link către comentariu

Da, ma facusei curios și am făcut un mic research și eu :) foarte faine ! Dar da...după cum îmi imaginam, piperate ! 
Cautasem și pe eBay dar tot 550-700€ pe acolo fiind prețurile ...in schimb se schimba total aspectul exterior ! 

Link către comentariu

Daca ai rabdare, s-ar putea sa vand Golf-ul meu fara ele, asa ca ne auzim ;)

Dar sa revenim on-topic, putem discuta despre asta pe topicul dedicat ;)

 

 

Link către comentariu

Da, mersi baieti ! ;)

@GabiB77- Sper sa nu vinzi mașina prea repede ... :) vedem ce mai apare pana atunci ! 

Primordial sa fie ce trebuie tehnic, după aceea briz brizurile le adăugăm treptat ! 

Link către comentariu

Nice!

si eu sunt curios de ce turatii are in treapta a 7-a la viteze de 100-130 comparativ cu 1.6 5 trepte manual.

spor 

Link către comentariu

@gabriel88- Mersi fain ! Am atasat o poza orientativa la 100 km sa iti faci o idee :) 

Am uitat sa mentionez ca are si carlig detasabil ! Ciudata optiune adaugata avand in vedere ca nu a fost folosit niciodata...

Legat de uleiul din cutie am auzit / citit pareri pro si contra. Se schimba, nu se schimba ? Pe viitorul apropiat as vrea sa ii fac o vizita colegului @EEXCALADEsi sa merg cu lectia pregatita...

 

13.thumb.jpg.203843d96d945cd89ea34308211e0ae0.jpg

 

14.thumb.jpg.b67dcfd0f693efad171146c996eb7cb0.jpg

 

11.thumb.jpg.00bcbe347abaf137cebac303280be7a2.jpg

 

12.thumb.jpg.cc9a67f96520d0bfda08063c9d622b04.jpg

Modificat de Rave
Cred ca ai uitat sa pui poza la 100km\h in afara localitatii, unde este legala acea viteza :)
Link către comentariu
Citat:

In aria "Masina mea" este permisa:
- prezentarea DOAR a masinilor din gama VAG;
- discutarea aspectelor legate de tuning vizual si tehnic. Sunt strict interzise discutiile referitoare la problemele tehnice.

N-ar fi rau sa te limitezi doar la aspectele vizuale, pentru alte lamuriri utilizeaza cu incredere functia "search", cu siguranta s-au discutat cam toate subiectele, in acest domeniu, nu cred ca mai sunt necunoscute...

Merci pentru intelegere...

Link către comentariu

Bine ai revenit! ?

Bag seama ca ai prea mult timp liber si tu, iti mai faci de lucru cu o prospatura. Sa o stapanesti sanatos si spor la mesterit!

Link către comentariu

He he ! Mersi Bogdane ! 
Nu stăteam prea bine cu timpul dar a trebui sa facem loc și pentru asta ! :) îmi mâncase E30-ul destul timp ! 
Am băgat-o la garaj pana una alta ! 

Momentan rulează cu Uniroyal allseason expert niște anvelope medium și nu știu dacă sa trec le ceva dedicat de iarna sau sa ma risc iarna aceasta așa...

21CED35F-6FA3-4050-9429-AAC4FCEEAA92.jpeg

Link către comentariu

Si eu am stat in dubii daca sa trec pe allseason pe masina sotiei, pana la urma am mers pe sistemul clasic. Tine-ne la curent cum se comporta pe zapada.

Link către comentariu

Dupa o vara si o iarna cu allseason-uri pot spune ca nu iarna m-au "deranjat". Masina se simte la fel ca si cu cele de iarna (de drept ca am un mic ajutor la puntea spate). Insa diferenta considerabila am simtit-o vara - limita de aderenta este ceva mai jos decat la cele strict de vara, insa se simte la mers "tare". In utilizare normala sunt super ok.

Chiar aseara vorbeam cu sotia - cam un an cred mai tin uniroyalurile de pe Bora (fac 5 ani in primavara) - apoi allseasonuri voi pune si pe masina asta.

Link către comentariu

@gabriel88- Abia acum sper sa iti fi atasat o poza sa iti faci o parere cu privire la turatii / consum :) 

@cogdao- Incercam si noi marea cu degetul, Bogdan ! De obicei in zona iernile sunt mai severe spre deosebire de Sud, asadar pe tine te vad in "safe area" .

@mad_kat - Da, la aceste aspecte rationale ma gandeam si eu, avand in vedere ca nu va fi utlizata in limite extreme - condus agresiv sau mai stiu eu ce derapaje controlate, le vad ok cel putin o perioada. La vara ma gandesc la ceva jante mai ochioase... 

Am reusit sa o dezmortesc nitel. La drum lung am obtinut un consum decent, de 6.5 litri / 100 km, pe oras 9 - 9,5 litri , e ok zic eu daca nu sare de 10 cu toate ca in aglomeratie banuiesc ca va sari, am noroc totusi ca stau intr-un oras micut. De asemenea un rulaj per total interesant 133.333km :beerchug: 

Intram acusi pe numere rosii, iar R.A.R.-ul va fi pe 6.02.2020 - avem de asteptat...

 

16.thumb.jpg.3a0d53b706b32323e03e27af5c60d879.jpg

 

17.thumb.jpg.bc25d8f20247a3e7b0bb27da18e8664d.jpg

 

18.thumb.jpg.b78e1217e71b8298429ead6532011310.jpg

 

 

19.thumb.jpg.0559d743569e9844268d67c99fb7d9cf.jpg

Link către comentariu

La capitolul rpm in treapta superioara, clar sta muuuuuult mai bine decat manuala...care este dezastruoasa dpmdv..la manuala ( care este doar in 5 trepte pe 1.6 mpi 102 cp ) la 3000 rpm ai ~ 93 km/h...la 5000 ai 160. Puteau sa o faca macar ca la restul cutiilor din grup, antice, care la 110 au 3000 rpm..deci a ta sta super ok cu DSG 7. Propun sa facem o cheta sa`ti luam un volan :))

Link către comentariu

Nimic nu se compara cu feeling-ul sa "cresti" un chel-line ? Ai ce pune pe ea, mai ceva ca in pomul de Craciun.

Link către comentariu

Mersi băieți :) 

Da, după cum spuneam la început pentru mine e precum o pagina alba, așadar încetișor avansam. Mai curând niște jante o vor scoate din anonimat, pe interior clar, un volan alături de o navigație...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!