Jump to content

Elemente cromate patate


Slider2006
 Share

Postare recomandată

Dupa o spalare automata la OMV mi-au aparut si mie pete din astea care nici cu WD40 nu s-au luat :(. Nici daca frec cu unghia nu se ia.

Mai stiti vreo solutie de curatare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • colin

    11

  • toni

    5

  • premieru`

    5

  • Slider2006

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Spray curatat discuri frana. Incearca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Spal masina de 6-7 ani la spalatoria Unirii etaj 7 si mereu am fost multumit. Asta pana cand am spalat astazi pt doua oara noul Passat B8 pe care l-am achizitionat vara asta.

Celebrele pete (alb spre albastru) au aparut pe bandourile cromate din partea de jos a geamurilor. Toate celelalte parti cromate ale masinii nu au nici o problema. Asta ma face sa cred ca partea cu pricina e din alt material (mai prost evident). Probabil nu sunt din metal. Am citit tot topicul si nu sunt inca lamurit daca exista sau o solutie minune :(. Probabil pe garantie nu se pune problema sa fie inlocuite deci va trebui sa le schimb contra cost. Insa si daca o fac mi-e sa nu apara problema din nou.

Nu stiu exact ce a cauzat petele, probabil solutia de degresare care au dat-o inainte de ceruire (la prima spalare nu au dat degresare si nu am observat pete) sau poate chiar de la apa de ploaie (asa cum mi-a sugerat cineva).

Petele le-am observat astazi la a doua spalare chiar la plecare de la ei insa nu s-a mai putut face nimic. Aveti idee daca e vreo solutie testata pe care sa o incerc? Asta inainte sa trec la alte variante mai complexe (ex. inlocurire :( ).

@Boditza - ai reusit sa le scoti?

Mersi

Modificat de livius_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu sunt interesat de o solutie pentru reconditionarea elementelor cromate.

La mine este vorba de barele cromate de la baza usilor care si-au pierdut din luciu destul de mult si prezinta si pete alburii. Banuiesc aici a fi de vina substantele ce se imprastie iarna pe strada.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

autosol sau sonax chrome polish, etc

petele apar de la chimicalele din spalatorii. sarea/clorurile de pe sosele nu are efect asa puternic, lasa depuneri albe peste tot care se curata cu apa.

pe termen lung, solutie ar fi infolierea lor sau aplicarea de ceara/sealant si evitarea solutiilor de la spalatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi recomanzi te rog si o astfel de ceara?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Finish Kare - 1000P Hi Temp Paste Wax

No. 476s Super Doublecoat Wax - Collinite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu spray de frane, chiar si diluant si nu se ia petele albe :(. Bineinteles am incercat in cel mai ascuns colt sa nu ramana urme dar surprinzator este destul de rezistent cromul si nu a fost afectat in nici un fel.

O sa incerc cu autosol sau sonax chrome polish recomandate de Muale si revin cu rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si rezultatele de la autosol:

1. inainte

bef7f6f8a0.jpg

2. dupa 

bef814ad0a.jpg

Absolut nici un efect si chiar am aplicat de 2 ori. Acelasi efect il obtin si daca dau cu degetul peste o pata din asta de la grasimea de pe piele, face depunerile sa nu mai fie asa evidente insa in timp revin.

Nu stiu ce sa cred, fie autosolul nu e bun pentru ce am eu, fie cel care mi-a fost trimis de pro-detailing.ro e contrafacut ca era si desfacut cand a ajuns la mine. Am incercat si pe esapament si la fel nu am vazut nici un efect demn de luat in seama.

Am aplicat pe deget(cu manusa) si am facut miscari circulare dupa care am sters cu o carpa de microfibra.

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
serbanromeodorin
On 07.07.2006 at 13:06, Slider2006 a scris:

Salut tuturor.

Am cumparat de aproximativ 1 luna un VW Passat Limousine (ehipare HIGHLINE) din 2002 si ma confrunt cu niste probleme destul de des intalnite la o masina cu vechime de 4 ani si care strica intr-o mare proportie aspectul general al masinii:

1) Ornamentele cromate laterale (de pe bandouri si in jurul geamurilor) au numeroase pete albe care nu vor sa iasa prin simpla spalare, iar luciul acestora a cam disparut. Intrebarea mea este: cum s-ar putea aduce ornamentele la o stare cat de cat acceptabila ? (fara schimbarea acestora) si unde s-ar putea restaura? (am auzit ca s-ar putea recroma, dar nu stiu nimic concret).

2) Geamurile laterale (mai ales cel al soferului) prezinta numeroase zgarieturi superficiale. Prin ce metoda s-ar putea scoate aceste zgarieturi ? (am vazut pe site-ul expertdetailing.ro ca s-ar putea elimina zgarieturile superficiale prin polish)

3) Pe trapa exista pete care de asemenea nu dispar prin simpla spalare. Cu ce se indeparteaza petele de pe trapa?

Salut. Eu mi am pus pe cromuri folie de protectie pt faruri . Sunt ca noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/28/2016 at 7:32 PM, Boditza said:

Si rezultatele de la autosol:

1. inainte

bef7f6f8a0.jpg

2. dupa 

bef814ad0a.jpg

Absolut nici un efect si chiar am aplicat de 2 ori. Acelasi efect il obtin si daca dau cu degetul peste o pata din asta de la grasimea de pe piele, face depunerile sa nu mai fie asa evidente insa in timp revin.

Nu stiu ce sa cred, fie autosolul nu e bun pentru ce am eu, fie cel care mi-a fost trimis de pro-detailing.ro e contrafacut ca era si desfacut cand a ajuns la mine. Am incercat si pe esapament si la fel nu am vazut nici un efect demn de luat in seama.

Am aplicat pe deget(cu manusa) si am facut miscari circulare dupa care am sters cu o carpa de microfibra.

Foloseste un colt de laveta ca aplici polish-ul. Cand dai pe esapament trebuie sa ne inegreasca laveta, asa stii ca merge.

Petele de pe crom ies greu spre deloc daca sunt de la solutii care au stat prea mult pe ornamente. Daca sunt doar pete de apa atunci ies mai usor.

PS: pozele nu se vad.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... s-au sters dupa un an cred, am si vandut masina. Nu era nici o diferenta intra ele oricum :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Crom-urile si inox-urile sunt afectate de catre soda caustica. Nu toate spumele alcaline (pH mare) de prespalare contin soda caustica. De ex, Autobrite Magifoam este o spuma alcalina si nu ataca sau pateaza cromul sau inoxul. Daca cromul a fost atacat de catre o solutie ce contine soda caustica, slabe sanse ca petele sa mai poata fi inlaturate.

Va spun asta pentru ca de curand am vazut un test cu solutii consacrate pentru intretinerea auto ce au patat aluminiul. Producatorul sustinea ca solutia nu contine soda caustica, dar...

Tot ce inseamna crom si inox poate fi curatat cu: Autosol Metal Polish, Sonax Chrome Polish, Meguiar's NXT All Metal Polish, Mother's Aluminium Polish, etc.

Modificat de PushtiulK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine (B5.5) doar cele din partea de jos a geamurilor sunt patate si cele de la geamul mic din spate (in totalitete).. m-am uitat si la alte masini (B5.5) si au aceeasi problema. De ce doar in partea de jos?? e alt material fata de cel care inconjoara geamul? am vazut mai sus ca cineva a reusit cu WD45.. a mai reusit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru curatare ornamente cromate se folosesc urmatoarele (dar cu fffff. mare grija!!!!)

http://detailingkingdom.com/store/index.php/chrome-polishing

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rectific :) e exact invers. Partea de jos e curata, si partile laterale si de sus, sunt patate

polish? fac si eu o comparatie.. nu stiu daca e buna. Farurile polishate si fara folie, arata mai rau dupa o perioada de timp. Nu se poate intampla si cu ornamentele tot asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aceeasi problema si la mine :( passat cc din 2015.

O sa incerc cu solutiile recomandate de voi, ar fi super daca ar iesi petele astea.. 

 

rps20181202_195713.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Autosol metal polish si-a făcut treaba, au ieșit toate petele :D

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut! Am un Passat b5.5 și au început acele elemente argintii sa se albeasca, sa se mătuiasca...cele ce înconjoară geamurile.

Ce pot sa le fac? 

Nu vreau sa le dau jos, mă gândeam să le pun folie negru lucios, mașina fiind neagră....sau vopsite cumva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Muale changed the title to Elemente cromate patate
  • 3 years later...

Salutare , vreau sa va impartasesc si sa va cer un sfat cu privire la acet subiect . Am vazut ca se mai foloseste si Cif pentru lustruirea cromului sau a ornamentelor cromate . Eu am incercat azi pe un far de la Vw-ul meu si a mers , a iesit calcarul daca zic bine iar acum e ca si oglinda adica ma vad in el . Prima data l-am suflat de praf , l-am curatat cu periuta de dinti si cu o pensula imbimata in apa cu sapun lichid . La sfarsit am incercat sa lustruiesc cu Cif si am obinut rezultate destul de bune . Arata un pic mai rau farul acum , deoarece au iesit sau se vad defectele (e un pic lovit) dar tot arata mai bine decat inainte . Inainte era foarte matuit sau aveau acel calcar pe ele . Pe barile cromate de la Touran , Passat etc. functioneaza ce ziceti ?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!