Jump to content

Elemente cromate patate


Slider2006
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor.

Am cumparat de aproximativ 1 luna un VW Passat Limousine (ehipare HIGHLINE) din 2002 si ma confrunt cu niste probleme destul de des intalnite la o masina cu vechime de 4 ani si care strica intr-o mare proportie aspectul general al masinii:

1) Ornamentele cromate laterale (de pe bandouri si in jurul geamurilor) au numeroase pete albe care nu vor sa iasa prin simpla spalare, iar luciul acestora a cam disparut. Intrebarea mea este: cum s-ar putea aduce ornamentele la o stare cat de cat acceptabila ? (fara schimbarea acestora) si unde s-ar putea restaura? (am auzit ca s-ar putea recroma, dar nu stiu nimic concret).

2) Geamurile laterale (mai ales cel al soferului) prezinta numeroase zgarieturi superficiale. Prin ce metoda s-ar putea scoate aceste zgarieturi ? (am vazut pe site-ul expertdetailing.ro ca s-ar putea elimina zgarieturile superficiale prin polish)

3) Pe trapa exista pete care de asemenea nu dispar prin simpla spalare. Cu ce se indeparteaza petele de pe trapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • colin

    11

  • toni

    5

  • premieru`

    5

  • Slider2006

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Piesele cromate se pot curata cu .... burete inmuiat in coca-cola. Zgarieturi superficiale le-am scos intamplator (de fapt nu se mai vad, ele sunt tot acolo, clar) cu ceara auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urmatoarea spalare a masinii se poate folosi cu succes putin silicon de bord(pt. barile cromate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai ajuta nici coca-cola, nici silicon de bord pentru ca acele pete par a fi permanente. Cred ca singura solutie este recromarea. Credeti ca ar iesi bine daca le-as recroma la CROMPLASTIC ?

Modificat de Slider2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petele de pe crom sau trapa, daca este vorba cumva de "pete de apa" (apa s-a uscat, lasand o depunere de minerale ), se poate folosi o solutie de dilutie 1:1 de apa cu ... otet.

Atentie insa, otetul este un acid, deci curatarea va trebui urmata de o ceruire pe zonele curatate. (Ceara pasta sau lichida, nu acelea din spalatorii)

Geamurile nu iti recomand sa le polishezi deoarece pot aparea efecte neplacute (efectul de lupa). Exista totusi un polish pentru geamuri pe care il poti folosi pentru o curatare mai aprofundata si (poate) scoaterea zgarieturilor ultrafine: De la Sonax, Glass polish. - Augsburg.

Nu mai ajuta nici coca-cola, nici silicon de bord pentru ca acele pete par a fi permanente. Cred ca singura solutie este recromarea. Credeti ca ar iesi bine daca le-as recroma la CROMPLASTIC ?
Modificat de mihaicoporan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, acele pete par a fi cauzate de depuneri minerale, dar nu dispar nici in ruptul capului cu otet, silicon de bord sau coca-cola. Mai exista alta solutie pt curatarea eficienta a ornamentelor cromate, sau singura solutie este recromarea lor ? Daca pana la urma trebuie recromate, cum ar putea fi demontate cele din jurul geamurilor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ornamentele cromate am reusit sa le fac ca noi, desi se aflau intr-o stare deplorabila. Tot ceea ce trebuie este GS27 MAGIC CHROMES (19 RON la Carrefour, Augsburg, etc), o carpa uscata si multa rabdare (pentru ca trebuie sa insisti asupra zonei afectate).

Modificat de Slider2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu pui si tu niste poze before and after nu ne convingi... :))

Lasand gluma la o parte nu credeam ca se pot rezolva. Stiu ca la unele chiar se cojeste cromul (sa zicem defect de fabricatie) si in mod sigur nu ai ce sa le faci cu magic chromes asta. Poate o fi placebo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cromul nu se decojise, ci isi pierduse complet luciul si avea numeroase pete albe ce nu dispareau prin aplicare de coca-cola, otet sau silicon de bord. Nici cu GS27 MAGIC CHROMES nu credeam ca se rezolva la inceput, dar dupa cateva ore de frecat, petele au iesit aproape in totalitate iar elementele cromate si-au recapatat luciul.

Modificat de Slider2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca ajuta dar am vazut in germania un polish special pt asa ceva

costa in jur de 10 euro.este un tub in genul la pasta de dinti

cine are drum pe acolo,sa caute in magazinele A.T.U.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. De ceva timp am observat ca am elementele cromate din jurul geamurilor cat si pe cele din jurul grilei arata foarte nasol, sunt patate. Cauza nu o stiu; probabl de la vreo spalatorie or fi fost atacate de la vreo solutie.

E posibil sa scot cu ceva aceste pete?

Astept pareri. Multumesc.

post-3589-1202833286_thumb.jpg

post-3589-1202833315_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele pete se datoreaza spumei active :lol: .Cred ca singura solutie ar fi cromarea acestor elemente :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta ma gandeam si eu. Nu exista cumva o solutie pentru scoaterea acestor pete? Cromarea ai idee unde as putea sa o fac?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista solutie speciala la Sonax de ex pt scoaterea petelor de pe crom...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat cu o simpla solutie de geam ?Si eu am avut asa ceva pe capacele de la oglinzi care la spalatorie nu s-a luat ,dar "frecand" mai insistent s-au luat .Probabil de la solutiiile care s-au dat pe strazi iarna. incearca si tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu solutie de geam nu merge sigur. Am sa incerc Sonaxul pentru crom. Sper sa iasa ca nu am chef sa ajung la recromare.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slider... dupa atata vreme de cand ai folosit acel produs,

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista solutie speciala la Sonax de ex pt scoaterea petelor de pe crom...

Mishule ai incercat tu solutia respectiva la masina ta?

Daca da de unde ai luat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ati cumparat vre-odata solutia Scratch Out de la F1 (flaconul acela galben, care e prin PetromV si OMV), si ati folosti-o pentru caroserie, cu mai mult sau mai putin succes in scoaterea zgarieturilor, ar fi trebuit sa o incercati si pe partile cromate :rolleyes:

La mine a dat rezultate multumitoare. A scos zgarieturile, petele, si a redat luciul. Mi se pare o solutie destul de ok :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista solutie speciala la Sonax de ex pt scoaterea petelor de pe crom...

Din pacate solutia de la Sonax se dovedeste ineficienta pt pete (sau poate nu am avut eu rabdare destula).

In schimb s-a dovedit f f eficienta pt curatarea finalelor de la tevile de esapament

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Broscuta am obtinute rezultate bune la curatarea cromului cu ....pasta de dinti :D pe piesele mai solide din otel cromat se poate incerca cu putin TIX

La Leon am avut aceeasi problema cu petele albe cu aspect mineral, pe plastic ABS cromat, au iesit cu pasta de dinti (sters usor, nu frecat ca la o cratita!) si apoi putin polish pentru caroserii

Crom-polish am incercat o singura data, tot la Broscuta, un rahat italienesc care venea in niste mici "conserve" negre. Apa de ploaie, nici nu s-a cunoscut unde am dat

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele pete se datoreaza spumei active :vaidecapulmeu: .Cred ca singura solutie ar fi cromarea acestor elemente :icon_thumright:

Sunteti sigur ca de la spuma activa provin acele pete ? Si daca este asa, atunci ce vom face ? Nu le mai spalam cu spuma activa ? La spalatorie doar asta se foloseste !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca sunt doar de la spuma activa o mare parte cred ca sse datoreaza si calcarului din apa care se depune si pe ornamentele cromate e cel mai vizibil acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat GS27 Magic Chromes si sunt oarecum dezamagit. Curata ceva dar daca ornamentele sunt afectate mai tare, nu mai tine figura. Imi pare rau ca n-am facut su niste poze before &

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca titlul topicului este : Ornamente cromate patate si geamuri laterale zgariate ....

Am si io o intrebare in legatura cu geamurile zgariate :

La mine pe parbriz ( la masina din semnatura ) am mici ciobituri de la pietricele ce au sarit in geam. Am o gramada de astfel de ciobituri ...unele mai mici altele mai mari . Exista vreo modalitate de a indeparta aceste ciobituri? eu ma gandeam ca poate exista vreo metoda de polishare sau ceva de genu.

Astept pareri de la voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Muale changed the title to Elemente cromate patate

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!