Jump to content

Elemente cromate patate


Slider2006
 Share

Postare recomandată

Nu contest faptul ca unde se spala cu apa din put forat la mica adancime si apa este tare s-au dura, sant depuneri,dar de ce se depune doar pe ornamente si pe alte piese nu.Intradevar unde este doar o depunere de la apa se poate remedia,dar in cele mai multe din cazuri spuma activa concentrata intra in reactie cu suprafata ornamentului din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • colin

    11

  • toni

    5

  • premieru`

    5

  • Slider2006

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

pentru ornamentele din crom folositi una bucata sticla cola 2L + periuta de dinti uzata, iar pentru reinegrirea cauciucului de pe chedere sau ornamente : Caramaba Gummi Pledge, sper ca v-am fost de folos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca folositi coca cola, va fi un luciu de scurta durata, inlocuit apoi cu praful lipit pe unde s-a utilizat cola. Cel putin asa a fost la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mie din cauza spumei active, pe plafon, acum mi se jupeste lacul...si vopseaua e cea originala a masinii.

deci concluzia este ca ea este de vina pentru unele probleme aduse vopselei/ornamentelor...

alta cauza, apa, care...este incarcata cu sare si tot felul de 'solutii de tratament' aplicate pentru a putea fi potabila, cu siguranta si ea poarta o mare parte din vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele cromate se pot curata cu .... burete inmuiat in coca-cola. Zgarieturi superficiale le-am scos intamplator (de fapt nu se mai vad, ele sunt tot acolo, clar) cu ceara auto.

terminati cu coca cola ca asta este vrajeala de tigan spalatori chiar nu face nimic coca cola

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru curatarea ornamentelor cromate din jurul geamurilor laterale folosesc un polish pentru crom. Il am de un an si l-am folosit de vreo 3ori, isi face treaba excelent, mai putin pe "triunghiurile" din jurul geamului mic care sunt dintr-un material foarte prost si se curata greu.

Trebuie sa va inarmati cu multa rabdare, daca sunt foarte matuite va trebuie sa reluati procesul de vreo 2ori, diferenta este vizibila.

Daca vrea cineva sa incerce o sa il pun in masina si vineri seara la intalnirile care se tin la junior poate sa faca proba.

Spor! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit o "crema" de la Nigrin pentru crom, recipientul arata ca un tub de pasta de dinti iar compozita cremei e asemanatoare ca a unei paste de polish, am observat ca arata inca bine ornamentele cromate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat cu ceva crema pt crom de la mafra .. dar nici un rezultat :D . mi s-a matuit doar ornamentul din stanga spate de sub geam. restu sunt ok .

Modificat de sergiu280
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu dupa ce spal masina , frec putin elementele cromate cu o carpa inmuiata in motorina.... sunt destul de multumit de rezultat..

oricum este imposibil sa readuci luciul acela de nou.....asa ca nu va mai chinuiti degeaba.

Permitemi sa te contrazic, incearca si foloseste 1Z Einszett Metal Polish Chrompflege, cautal pe google, si vezi ce stie.

Bafta

P.S: Daca nu te ajuta, iti dau eu personal banii pe el!

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am geamul soferului zgariat si as dori sa remediez problema.Stie cineva vreo solutie , a avut cineva aceasta problema si a reusit sa o rezolve?Cum?Vreau sa imi pun folie pe geam si inainte vreau sa le reconditionez un pic.

Multumesc!

Merge cu xerapol sau e doar pt pexiglas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat de zgariat este, in principiu daca nu e zgariat foarte rau, pot sa te ajut eu, folosesc o substanta numita oxid de ceriu, care pe baza abrazivelor niveleaza zgarietura

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colin, spune-mi mai multe despre ceramida folosita de tine. Din cate am citit, ceramida face parte din familia lipidelor si se gaseste mai ales in produsele de ingrijire a parului :( , nu inteleg cum poate inlatura zgarieturi... Banuiesc totusi ca te referi la oxidul de ceriu, care intr-adevar este cel mai bun pentru geamuri.

De unde procuri substanta? Ceva poze cu rezultatul ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceramida - a fost botezata gresit de mine :(, este cum zice si Toni oxid de ceriu

Toni substanta stii si tu ca a fost procurata de le polished de bliss impreuna cu kitul pentru polishat geamuri.

Cu prima ocazie am sa fac si poze, insa pana atunci puteti sa vedeti cum se polisheaza un geam aici: http://www.detailing-club.ro/forum/showthr...ght=polish+geam

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitasem ca ai luat si tu kitul de la PolishedBliss ^_^ Credeam ca ai altceva.

Am gasit de curand pe ebay oxid de ceriu, pulbere. Se amesteca cu apa si se poate folosi cu un pad special pentru a inlatura zgarieturile de pe geam. Ambele sunt foarte ieftine si ma tenteaza sa incerc aceasta varianta home-made.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitasem ca ai luat si tu kitul de la PolishedBliss :icon_thumright: Credeam ca ai altceva.

Am gasit de curand pe ebay oxid de ceriu, pulbere. Se amesteca cu apa si se poate folosi cu un pad special pentru a inlatura zgarieturile de pe geam. Ambele sunt foarte ieftine si ma tenteaza sa incerc aceasta varianta home-made.

Imposibil sa nu gasesti si pe la noi oxid de ceriu, sunt multe companii de chimicale in tara asta. Ai incercat la chimopar de exemplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, am gasit doar la galeti de 20kg :icon_thumright: La Chimopar nu apare in lista de pe site-ul lor.

In schimb pe ebay, 100g de oxid costa 6.5 lire cu transport inclus. Ar mai fi pad-urile inca vreo 1.5-2 lire/buc si backing plate-ul care e mai scump - 6-7 lire cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ornamentele cormate am reusit sa le curat excelent cu Metal Polish , 17 lei tubul ,sunt pe okazii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Einszett Chrompfledge este ceea ce fol eu, are efect imediat, nu lasa zgarieturi in urma, si la 19 RON tubu de 200 ml e chiar afacere.

Am facut cu el ornamente cromate, tobe de esapament, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti! Si eu mi-am pus crom pe masina (OEM),l-am luat de la dezmembrari si era un pic patat.....nu stiu de la ce (problema este frecventa la Passaturile 3C/B6). Nu stiam de ce erau asa.....

Cand m-am dus sa mi-le monteze (ieri),baietii,mi-au dat doua creme pentru polishat masina,una cu stratul mai gros,care le curata si una cu stratul mai subtire,care le oferea luciu.....M-am apucat sa dau pe masina,au inceput sa iasa acele pete,dar dupa ce am frecat foarte tare.Deci in concluzie,daca aveti Volkswagen Passat B6 si aveti probleme cu ornamentele crom de afara,incercati cu aceasta crema (ma uit mai incolo cum se cheama,ca nu o am si va scriu pe forum) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija de crema aia ca o sa ai nevoie de ea daca speli masina cu spuma activa. Mie mi se pateaza doar cele din jurul geamurilor, in rest liniile de pe portiere si bumper nu au avut niciodata nimic. Nu inteleg din ce material au putut sa faca ornamentele alea ca un-doi se pateaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu Pitesti

Eu am dat cu pasta de polish,cu masina de polish,nu cu mana si au iesit ca noi.Oricum,la vreo 3 luni mi s-au patat din nou.Totul este din cauza solutiei de la spalatorii.Multi patroni pun in solutie si soda caustica sa iasa mizeria mai repede..

Modificat de Liviu Pitesti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat cu pasta de polish,cu masina de polish,nu cu mana si au iesit ca noi.Oricum,la vreo 3 luni mi s-au patat din nou.Totul este din cauza solutiei de la spalatorii.Multi patroni pun in solutie si soda caustica sa iasa mizeria mai repede..

De ce nu incercati metoda celor doua galeti in loc de spuma activa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat-o la spalat si nu are nimic,oricum baietii care mi-au dat masina numai cu crom lucreaza.Polishul este cel mai bun de pe piata,este de la 3M.Si....da,alea de jos nu au nimic,in rest alea de sus aveau pete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polishul este cel mai bun de pe piata,este de la 3M..

Misto concluzia, insa indraznesc sa te intreb, ai vreo fundatie reala asupra afirmatiei? Cati ani ai lucrat cu polishul respectiv de ai tras aceasta concluzie?Care din polishurile de la 3m te-a impresionat asa de tare?

Ce anume caracteristici te-au impresionat la acest polish, cu ce mai bun decat sa zicem Menzerna, Meguiars, Poorboys, Sonus. Aproops banuiesc ca ai facut afirmatia dupa ce ai testat cel putin 2 alte marci decat 3m nu?

Bafta

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai....acest polish este special pentru nichel si in plus este foarte fin.Alte marci nu am testat,deoarece asta mi-a fost recomandat,facand imediat comanda pentru asa ceva.Nu retin numele polishului respectiv,stiu doar ca este special pentru nichel,daca nu esti 100 % convins,da un click pe linkul cu masina mea si ai sa te convingi.Daca vrei mai atasez si poze.

Bafta si tie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Muale changed the title to Elemente cromate patate

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!