Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

Ce versiune (prima pagina, stanga jos)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este si varianta sa instalati aplicatia oficiala si acolo se descarca manualul pentru fiecare masina in functie de VIN si ai totul disponibil atat in telefon cat si pe ecranul masinii in caz ca aveti nevoie de ceva setari/martori/proceduri etc. Eu asa am facut din prima zi, sa fie acolo in caz de nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, nsm a scris:

Si la voi in manual este un amestec de limba romana si germana?

IMG_9613.jpeg

Tu ești de vina ca i ai grăbit sa ți livreze masina și nu au apucat sa traducă cartea 😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, 

Sunt printre voi si persoane care asteapta masina la sf lui mai, inceput de iunie? 

Va intreb deoarece dealerul mi-a spus ca masina e in Curtici (desi trebuia sa se fabrice saptamana asta!!), dar nu o aduce la București pana nu rezolva nustiuce probleme cu tichetele RABLA. Probleme care nu sunt ale mele... 

A ridicat cineva masina cu RABLA, de cand a inceput programul in aprilie? Cum a decurs procesul? 

Mai sunt persoane care au livrare luna asta la Brady? 

Multumesc, 

G. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BeciAcustic

E normal, si eu am luat tot prin rabla si a stat 1 spt masina in Curtici pana au fost gata toate formalitatile. Cand am semnat ultimele foi si achitata integral in aceeasi zi a plecat din Curtici apoi in 2 zile eram deja la volan. Rabdare, e greu dar......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28

Salut @Geoh. Si eu am dat comanda in Aprilie si mi-a dat termen de livrare 30-35 de saptamani din cauza semiconductorilor dar ei zic ca ajunge in August, sa nu-mi fac probleme. Chiar sunt curios cum va decurge livrarea cu toate ca sunt sceptic ca imi va ajunge masina in August. Din curiozitate, ce probleme sunt cu rabla?

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/11/2021 at 8:44 AM, Geoh said:

Salutare, 

Sunt printre voi si persoane care asteapta masina la sf lui mai, inceput de iunie? 

Va intreb deoarece dealerul mi-a spus ca masina e in Curtici (desi trebuia sa se fabrice saptamana asta!!), dar nu o aduce la București pana nu rezolva nustiuce probleme cu tichetele RABLA. Probleme care nu sunt ale mele..

A ridicat cineva masina cu RABLA, de cand a inceput programul in aprilie? Cum a decurs procesul? 

Mai sunt persoane care au livrare luna asta la Brady? 

Multumesc, 

G. 

Dar a cui e problema legata de tichetul RABLA? Nu tu esti beneficiarul programului?😀

Skoda doar incaseaza niste bani mai tarziu de la Ministerul Mediului. Plus ca probabil ca ti-au facut ei rost de tichet, iar tu ai impresia ca e problema lor acel tichet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Are cineva idee de opțiunea de închidere automată a geamurilor pe timp de ploaie, există sau nu? Și dacă există are vreo extraoptiune dependentă?

Eu am tot încercat să găsesc ceva în manualul utilizatorului dar fără succes.

Mulțumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa ai activat acest feature. Incearca sa torni putina apa pe parbriz in dreptul senzorului de ploaie in timp ce geamurile sunt deschise( si trapa daca exista) si dupa cateva secunde ar trebui sa se inchida daca e activ. 

Stiu ca optiunea este dependenta de prezenta senzorului de ploaie.

 

Daca nu este activa, se poate activa ( cel putin la modelele anterioare de Octavia) din VCDS sau OBD II.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am încercat și înainte și acum dar nu se întâmplă nimic nici după 1 minut.

Senzor de ploaie am cu siguranță că sunt automate ștergătoarele.

Probabil nu este activata 😕

Mulțumesc pentru răspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/11/2021 at 8:44 AM, Geoh said:

Salutare, 

Sunt printre voi si persoane care asteapta masina la sf lui mai, inceput de iunie? 

Va intreb deoarece dealerul mi-a spus ca masina e in Curtici (desi trebuia sa se fabrice saptamana asta!!), dar nu o aduce la București pana nu rezolva nustiuce probleme cu tichetele RABLA. Probleme care nu sunt ale mele... 

A ridicat cineva masina cu RABLA, de cand a inceput programul in aprilie? Cum a decurs procesul? 

Mai sunt persoane care au livrare luna asta la Brady? 

Multumesc, 

G. 

 

comanda data pe data de 3 februarie. livrare saptamana viitoare. masina este deja in curtici. tot la brady.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, halamadrid said:

Dar a cui e problema legata de tichetul RABLA? Nu tu esti beneficiarul programului?😀

Skoda doar incaseaza niste bani mai tarziu de la Ministerul Mediului. Plus ca probabil ca ti-au facut ei rost de tichet, iar tu ai impresia ca e problema lor acel tichet.

Nu inteleg nimic din ce ai vrut sa scrii, scuze... 

Dealerul imi spune ca nu aduce masina din Curtici pana nu se rezolva problemele cu tichetele... Eu am vrut sa vin cu tichetul meu, nu s-a putut. M-a ajutat dealerul, in schimb... Chiar nu inteleg ce ai vrut sa spui. Nu creste ratingul la postari, stai calm... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat la jumatatea lui martie si azi am fost informat ca se va livra in saptamana 21-25 iunie, posibil si mai devreme. PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Geoh said:

Nu inteleg nimic din ce ai vrut sa scrii, scuze... 

Dealerul imi spune ca nu aduce masina din Curtici pana nu se rezolva problemele cu tichetele... Eu am vrut sa vin cu tichetul meu, nu s-a putut. M-a ajutat dealerul, in schimb... Chiar nu inteleg ce ai vrut sa spui. Nu creste ratingul la postari, stai calm... 

Nici eu nu inteleg ce probleme invoci ca ai cu  cei de la dealer.

Masina sta in Curtici pentru vamuire, plus ca asteapta randul pentru transport, nu pentru a rezolva probleme legate de Rabla.

 

 

Odata ce masina e la Curtici, timpul pana cand intri in posesia ei se face tot mai scurt.

Bafta!

 

PS: Scuze, nu inteleg postarea legata de rating, eu stiam ca numarul de posturi doar iti face pensia mai mare.😀

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadrid

 

Care vămuire,  discutam de  o achiziție intracomunitara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La granita cu Ungaria nu treci ca prin branza cu un trailer incarcat cu masini, poate nu ti se fac toate operatiunile specifice de dinainte de aderarea la UE, dar sigur nu intri in Romania fara a te scana cei de la vama.

Iar la Curtici e locul de stocare inainte de a pleca pe destinatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nefiind in Schengen se fac formalitati vamale, dar acestea nu se efecteaza pe autostrada, masinile sunt duse in zona libera si acolo asteapta pana se efectueaza formele necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Eu am dat comanda pe 28.01, estimat 14 săptămâni (jumătatea lui aprilie), mașina a ajuns în țară la sfârșitului lui martie (depozitată la Curtici), însă am așteptat să înceapă programul rabla și am ridicat-o alaltăieri.

M-am mișcat repede pentru că rabla a fost a socrului meu, luni pe 28.04 a început programul, marți aveam deja rabla casată și toate actele disponibile. Abia după aceea a putut dealerul da comandă pentru transportul mașinii în București.

Ca și pași:

- am trimis la dealer copii CI eu și socru, copii CIV și talon rablă, certificat fiscal (1) al meu și al socrului (pe care le-am scos vinerea dinaintea programului), cu mențiune „pentru program REMAT”

- am primit de la dealer notă de înscriere

- cu nota socrul a mers la un centru de distrugere și a predat rabla, i s-au emis două certificate de distrugere în original (dacă se eliberează doar unul trebuie făcut copie legalizată)

- a mers din nou la taxe și impozite și i s-a eliberat certificat fiscal (2) pentru radiere (a scos din evidență rabla)

- certificatul nou (2), împreună cu talonul, CIV și un certificat de distrugere în original le-a dus la poliție, de unde a luat certificat de radiere

- am făcut plata pentru mașină, pentru a se elibera CIV

- dealer-ul a făcut formalitățile de eliberare numere roșii (RAR)

- în ziua predării, m-am dus la dealer cu al doilea certificat de distrugere în original, certificatul fiscal original (1) al meu și al socrului și certificatul de radiere de la poliție, am semnat, am plecat cu mașina.

 

Undeva aici te-ai blocat tu sau dealer-ul.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, Dolfin a scris:

Da, nefiind in Schengen se fac formalitati vamale, dar acestea nu se efecteaza pe autostrada, masinile sunt duse in zona libera si acolo asteapta pana se efectueaza formele necesare.

La intrarea și ieșirea din țară se verifica documentele transportului intracomunitar sau se întocmesc documentele de tranzit pentru extracomunitari. În zona libera de la Curtici este zona logistica de unde se împrăștie mașinile în funcție de dealeri. Eu nu am primit niciun document dovada a importului.  

PS. Samsarii mai fac vama mașinilor conduse de băbuțe duminică la piață ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat mai cer dealerii pe tichet? Mie mi au zis de 2500 cand am lansat comanda si acum cand au sunat sa confirme productia mi au zis de 2800, de treaba baietii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune și mie cineva daca mașina încă nu are VIN ul, asta înseamnă ca nu a intrat in producție?! Comanda a fost data pe 12 Februarie, la avia Pantelimon, iar dealerul mi a spus ca nu mi poate transmite data când mașina va ajunge in țara pana nu iese seria de caroserie. Totodata după ce intra in posesia VIN ului mi a transmis ca pana o voi putea conduce mai durează undeva la 1 luna de zile. Averi voi alte date?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu este serie de sasiu teoretic nu este produsa . Si daca are seria tot nu va sti exact dealerul cand vine masina in tara totul depinde de planificarile fabricii cu transportatorii . Prima data merge la Curtici de acolo la Bucuresti apoi daca achizitionezi prin programul rabla mai dureaza ceva pana sunt toate documentele facute .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, akon said:

Cat mai cer dealerii pe tichet? Mie mi au zis de 2500 cand am lansat comanda si acum cand au sunat sa confirme productia mi au zis de 2800, de treaba baietii!

Cand ai lansat comanda nu cumva era vorba de o prima de casare la nivelul anului trecut, 6500 lei? Dupa ce au anuntat cresterea ei odata cu lansarea programului, la 7500 lei, hopa sus cu pretentiile celor cu rable.

Pe piata gasesti si cu 2000, dar daca nu vrei sa te agiti, dai cat cerea dealerul, care de fapt nu cere el, ci cu atat iti obtine el tichetul , plus poate bani de o pizza la consilierul de vanzari care se agita pentru tine.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28

Dar masina precomandata care inca nu a intrat in fabricatie a mai cumparat cineva de curand?

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, halamadrid said:

Cand ai lansat comanda nu cumva era vorba de o prima de casare la nivelul anului trecut, 6500 lei? Dupa ce au anuntat cresterea ei odata cu lansarea programului, la 7500 lei, hopa sus cu pretentiile celor cu rable.

Pe piata gasesti si cu 2000, dar daca nu vrei sa te agiti, dai cat cerea dealerul, care de fapt nu cere el, ci cu atat iti obtine el tichetul , plus poate bani de o pizza la consilierul de vanzari care se agita pentru tine.

Voi chiar credeti ca dealerii dau pe tichete pretul de olx? ''Prima mana'' ofera pe rable 1000-1200 , probabil ca mai adauga 500-700 si restul il mai pun baietii aia care ''crezi ca te ajuta''.

Eu mi-am luat tichet acum cu 1900.

La Hyundai am dat 2000 la dealer si rabla a fost de prin hunedoara, ca aici e spilul, profesionistii cauta prin judete unde cererea de masini noi nu e ridicata, deci cerere scazuta de rable.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!