Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

Salut,  eu am alimentat camera din mufa de la oglinda cu o combinație de 2 cabluri și nu am probleme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie la una din masini. A "bagat" aprox 22.000km in aprox 4 luni. Cost total aprox 1350lei.

Ce m a frapat a fost sa au pus ulei 0w20 in 2.0tdi 115cp ( norma 508/509 ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, skodamen said:

După cum spuneam mai sus, mufa de brichetă nu există în partea de jos a bordului sau între scaune. Problema este de conectivitate între cameră și mașină, nu de intensitate a curentului. Adaptorul din link poate fi o soluție.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles aces lucru, de asta ti am dat si link ul respectiv.

 

Eu am pus acele intrebari pentru ca , in mod normal, cu un cablu usb trebuie sa poti alimenta orice camera de bord. Am un mio70 mai 1s, si din start a venit cu mufa usb, care se poate pune in adaptorul propriu pentru priza de bricheta sau direct in priza usb a masinii.

 

LA tine ori e problema de cablu (este prea subtire), ori intensitatea mufei de alimentare este prea mica(stiu ca trebuie 2,1 A) sau camera vede acea intrare ca un calculator si vrea sa faca altceva, nu sa filmeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 1000km in 2 luni, pun si eu primele poze cu masinuta, 1.5TSI - manuala, culoare moon white ( cam dezamagit de perla care-i cam lipsa in vopsea ) . Masinuta merge foarte ok, exceptand eroarea care mi-a aparut in cateva randuri cu front assist / ACC , nu am avut alte probleme. Legat de eroarea de la front assist mi-a fost recomandat sa merg in reprezentanta pentru update soft, insa am hotarat sa nu o fac, cel putin nu momentan. Consum foarte ok, media in 1000km ( 7.6% km ) . Prima impresie, una placuta, ramane de vazut pe parcurs.  

WhatsApp Image 2021-02-24 at 14.29.30.jpeg

WhatsApp Image 2021-02-27 at 19.09.41.jpeg

WhatsApp Image 2021-02-27 at 19.09.33.jpeg

Modificat de alexss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. Urmeaza sa-i pun pe faruri, proiectoare si pe stalpi ( am vazut ca se zgarie ft usor, deja am 2 zgarieturi pe partea lucioasa a stalpului )

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa, sa o stapanesti sanatos! Unde pui folii pe faruri? Exista un tratament si pentru capota? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am sa le pun la acelasi garaj unde am infloiat plafonul ( Wax Style ).  Nu stiu ce sa zic de tratamente pentru capota, varianta ar fi tot o infoliere cu o folie transparenta, insa costurile sunt destul de mari asa ca nu iau in calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti spun ca pe capota e musai sa pui folie. Eu am plecat in concediu inainte de a infolia capota si m-am intors cu 2 ciobituri.

Dupa o perioada am mai  colectat una, atat de buna si rezistenta e vopseaua.

Asa ca, n-am mai avut ce infolia, ci doar retusa cu vopseaua flacon tip oja.

Farurile le-am infoliat, dupa aproape 2 ani se prezinta bine.

 

 

Probabil voi revopsi in viitor capota si sigur voi pune folie transparenta pe ea.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu o intrebare, la voi functioneaza 'web radio' ? la mine de fiecare data cand incerc dupa 1-2 minute de cautare posturi, imi apare informatia ca nu se gaseste nici un post radio. help ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania nu prea este utila functia nu sunt multe posturi de radio care transmit in sitemul asta online

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca având un telefon hotspot poți asculta web radio de afara 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o lista generoasa de radiouri online pe sistemul skoda, accesibila...cand merge. Am reusit la un moment dat sa ascult, erau cateva zeci de posturi din toata lumea, dar mai mult din uk. Acum ... face ca la colegul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am reusit pentru prima data sa "prind" web radio , sunt sute si sute de posturi, super interesante, toate genurile de muzica, stiri,etc....problema ca a fost prima si singura data cand a functionat. Stau si ma intreb, ptr ce mai avem optiunea asta daca in 99,9% din cazuri nu functioneaza?! Skoda Romania face ceva?! 

WhatsApp Image 2021-03-14 at 10.15.59.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar se pot folosi diverse aplicatii de streaming gen spotify, youtube etc Nu prea inteleg la ce foloseste acest web radio... Banuiesc ca tot pe 4G vine semnalul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

1. Posesorii de Style care au ridicat masina in 2021 imi pot spune ce se afla in manerul portierei sofer, umbrela sau perie? 

2. Pentru posesorii de pachet full led spate, Masinile care NU au stergator luneta au stropitor pentru camera de mers inapoi? Am vazut ca toate au orificiu pentru aruncat apa, dar doar la kodiaq cu stergator luneta am vazut si functionand stropitoarea. Pe ecran, cand muti in R, apare semnul de Clear Camera si, daca apesi, stropeste camera din spate (Kodiaq-ul acela avea area view, 4 camere, all around). 

Multumesc, 

G. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

Eu am ridicat masina în decembrie 2020 cu perie in ușa.... cat despre spălătorul de camera,  trebuie să verific 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23.12.2020 ridicata, in usa a venit cu umbrela :) buna pe vremea asta. Nu mi s-a parut sa existe stropitoare ptr camera....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eugen Stanculescu

Si eu am avut tot perie in usa. Cred ca echiparea Ambition are perie in usa, iar la Style este umbrela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/16/2021 at 10:33 AM, nsm said:

dar se pot folosi diverse aplicatii de streaming gen spotify, youtube etc Nu prea inteleg la ce foloseste acest web radio... Banuiesc ca tot pe 4G vine semnalul...

 

Am pus pe telefon aplicatia myTuner Free care se vede in Android Auto. Are 50,000 de posturi de radio din toata lumea. 

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, la ce foloseste butonul Park Assist, daca masina vine echipata doar cu 4 senzori pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eugen Stanculescu

Activeaza senzorii de parcare spate fara a introduce maneta in marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/18/2021 at 3:14 PM, Geoh said:

Salutare, 

1. Posesorii de Style care au ridicat masina in 2021 imi pot spune ce se afla in manerul portierei sofer, umbrela sau perie? 

2. Pentru posesorii de pachet full led spate, Masinile care NU au stergator luneta au stropitor pentru camera de mers inapoi? Am vazut ca toate au orificiu pentru aruncat apa, dar doar la kodiaq cu stergator luneta am vazut si functionand stropitoarea.  (eronat!!! Pe ecran, cand muti in R, apare semnul de Clear Camera si, daca apesi, stropeste camera din spate) (Kodiaq-ul acela avea area view, 4 camere, all around). 

Multumesc, 

G. 

Eronat am scris de butonul de pe touchscreen.

Am elucidat si misterul spalatorului de la camera pentru mers inapoi: Camera se spala doar la modelele care au stergator luneta prin mentinerea manetei de actionare a stergatorului in pozitia spalat luneta. Am testat ieri. 

G. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!