Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

Deci daca nu le-a pus, ca sunt deja incluse, diferenta de pret ramane tot aia, de la 25k la 32k, nu? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cei 7k eu cred ca putem acoperi 2-3k cu optionale plus diferenta 1.8 -> 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele despre care vorbesc eu nu erau in lista standard, apareau in schimb in lista de optionale insa aveau alte dependinte gen scaun electric pentru volan incalzit sau nu stiu ce pilot pentru senzori de parcare fata asa ca nu le-am pus, oricum cresterea de pret din ultimii ani la masini si nu numai, este evidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat Octavia 4 1.5TSI Style si am 14k km parcursi din August 2020. Au fost ridicate niste intrebari de-a lungul celor 17 pagini care au fost clarificate mai mult sau mai putin. Va spun parerea mea si ce info am eu.

- Jante Rotare Aero de 17" standard pe Style ofera aerodinamica foarte buna. (cauciucuri de iarna pe alte jante din comert fix aceleasi dimensiuni si caracteristici si se simte la consum si la zgomot).

- Oferta O3 Style cu optiuni de 2.2k euro si acelasi motor/cutie in 2018 - 22k euro (si Rabla 20.5k euro). Comparativ cu O4 26k euro, minus sabla si reduceri dealer - 23k euro

               - In O4 se gasesc MULT mai multe optiuni, numai Infotainment-ul Columbus e +1k euro. Cutia manuala este una noua conceputa pt consum mai redus si performante mai ridicate. Se gasesc detalii pe net despre asta.

- Calitatea materialelor si a contructiei este peste O3. Chiar se vede o diferenta clara si fata de Skala care cu o configuratie similara ar ajunge aproape la acelasi pret.

- Nivel de zgomot eu as spune redus la viteze normale (legal pana in 130). Situatia se schimba pe jante aftermarket si cauciucuri de Iarna. 

- Viteza maxima 231km/h insa limitata electronic. Reprize de acceleratie decente si cutie destul de elastica. Cursa cam lunga a schimbatorului.

- Lipsa comenzilor de climatronic se simte la inceput insa te obisnuiesti repede si e destul de OK.

- Consum decent pt dimensiune si motorizare - Media totala la aproape 14k KM este de 6.4l/100km.

- Confortabila pt pasagerii din fata cat si din spate doar ca nu recomand 3 adulti in spate. 2 adulti stau foarte bine. 2 adulti si un copil stau OK, 3 adulti, poate si putin peste media de greutate, nu se simt OK.

- Volan in 2 spite arata foarte bine si e mai classy, cel sport in 3 se potriveste la RS.

- Farurile basic LED sunt foarte OK, Matrix LED sunt si mai bune dar la un prea care mie mi s-a parut cam piperat pt adaosul de performanta asa ca nu am luat packetul de 1300euro. Adaptive cruise control e inutil la cutie manuala parerea mea asa ca i-am dat skip. Pilot automat inclus si e destul pt cutie manuala.

- Prefer sa amestec in mamaliga si sa fiu stapan pe masina cand si cum vreau eu. DSG mi-ar fi placut mai mult pt oras insa nu fac km predominant urban.

- Prefer benzina in orice situatie asa ca nici nu am luat in calcul motorina.

 

Am facut un drum de @ 2000km cu masina plina (5 adulti din care 3 mai maricei :D ) si bagaje pt 5 zile, pe drumurile de munte, serpentine, localitati, autostrada si s-a comportat excelent masina. Confortabila la denivelari, rezerva de putere cand era nevoie, si consul final mediu de 5.8l/100km.

 

Recomand Brady in Bucuresti. Am incercat la mai multe reprezentante si la ei am avut cea mai buna oferta. Nu zic ca Avia nu are oferte insa imi vindeau la celasi pret Ambition si mai putine dotari extra, fara nici o reducere din partea lor, imi recomandau masini rulate ca o alternativa :).

 

Sper ca va ajuta mini review-ul meu. Daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea nevoie de un pic de ajutor sa inteleg notiunea de garda la sol

O4, din ce am gasit pe net, are 138-141

Masina din semnatura, din ce am gasit pe net, are 144.

Mi-e greu sa cred ca O4 are garda mai mica. Aceasta dimensiune se calculeaza in mai multe moduri sau ce gresesc eu?

Modificat de alexs_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ciprian_M

- Adica ai comandat masina fara pachetele CleverPack ? Pachetul Top Led este standard in acele pachete de reduceri si pretul platit este mic cu aceste reduceri (cred ca sunt 3000 Euro reduceri doar daca bifezi Cleverpacks)

 

- Buna observatie cu Brady !

 

- Pentru ACC nu cred ca ai fost foarte inspirat, eu am pe doua masini de la producatori diferiti aceasta optiune pe cutie manuala si functioneaza perfect. Iar pentru siguranta, numai cand ma gandesc la cate carute si biciclonti a detectat pe vreme cu ceata deasa pana sa apuc sa ii observ eu !

 

Sa te folosesti de masina cu placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 7-8 ani luai o Octavia cu dotari decente cu 15-16.000 de euro, acum dai 25..000 de euro.

Vrei/nu vrei dotarile, ele exista in standard, dar sunt mai accesibile ca in trecut, daca dau exemplu doar niste faruri LED. comparandu-le cu cele cu Xenon, dinainte.

 

Am facut si eu o simulare la O 3 Style 2019 1.5TSI vs O4  Style 1.5TSI 2021.

 

In 2021 as fi platit cu ~2000 de euro in plus, dar aveam jantele de 17'' si  alarma in plus de banii astia.

Eram mai castigat ca platforma tehnica, dar ca design imi place mai mult O3.

 

Probabil ca-mi luam altceva, poate Golf Variant.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadrid ai pus si clever pack-urile? ca de prin 2018 (2017?) au disparut din configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, alexs_ said:

As avea nevoie de un pic de ajutor sa inteleg notiunea de garda la sol

O4, din ce am gasit pe net, are 138-141

Masina din semnatura, din ce am gasit pe net, are 144.

Mi-e greu sa cred ca O4 are garda mai mica. Aceasta dimensiune se calculeaza in mai multe moduri sau ce gresesc eu?

 

In manualul masinii gasesti 143 mm pentru Octavia si 142 mm pentru Octavia Combi (nu vorbim de variantele sportive pe care nu le am in manual).

 

Tot 143 mm este dat si pe https://www.auto-data.net/ro/skoda-octavia-iv-1.5-tsi-evo-150hp-38006

octavia IV.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Doc Morelli said:

@Ciprian_M

- Adica ai comandat masina fara pachetele CleverPack ? Pachetul Top Led este standard in acele pachete de reduceri si pretul platit este mic cu aceste reduceri (cred ca sunt 3000 Euro reduceri doar daca bifezi Cleverpacks)

 

- Buna observatie cu Brady !

 

- Pentru ACC nu cred ca ai fost foarte inspirat, eu am pe doua masini de la producatori diferiti aceasta optiune pe cutie manuala si functioneaza perfect. Iar pentru siguranta, numai cand ma gandesc la cate carute si biciclonti a detectat pe vreme cu ceata deasa pana sa apuc sa ii observ eu !

 

Sa te folosesti de masina cu placere !

Am bifat Cleverpack style care avea reducere mare, adica a fost 200E pt dotari de 1500E.

Cleverpack style Plus avea reducere de 300E si plateam 1300E parca. De banii aia am bifat alte optionale gen side assist care e foarte bun. 

 

Avia are niste beneficii gen 1 an extra garantie, covorase de cauciuc etc. Le-am negociat cu Brady si am primit la fel. Mi s-au parut mai deschisi si mai de treaba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manual la pagina 149 se vorbeste despre "jaluzele radiator". Scrie ca jaluzelele radiatorului reduc emisiile dăunătoare mediului și emisiile de CO2 și economisesc combustibil si ca dacă pe afișajul panoului de bord se afișează un mesaj cu privire la limitarea funcțională a jaluzelelor, viteza autovehiculului este limitată la 160 km/h. Cauza poate fi gheață sau zăpadă în zona jaluzelelor. După topirea gheții sau a zăpezii, jaluzelele devin din nou funcționale.

 

Intrebare: exista aceste jaluzele? V-ati uitat, puteti confirma existenta lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi_V Uite aici exact unde sunt pozitionate si cum functioneaza : https://www.skoda-storyboard.com/en/innovation/the-perfectly-aerodynamic-skoda-octavia/

 

Stie cineva cu ce fel de anvelope vin echipate jantele Perseus? Au un furnizor standard sau mai multi si echipeaza jantele random?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multi furnizori. Depinde de contractele lor la momentul respectiv. Oricum au scazut costurile si de acolo. Daca mai demult erau Conti, Michelin, etc. acum vin si cu Nexen, Kumho, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, akon said:

@Cristi_V Uite aici exact unde sunt pozitionate si cum functioneaza.

 

Multumesc. E clar. Aici au crescut costurile :) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, akon said:

@Cristi_V Uite aici exact unde sunt pozitionate si cum functioneaza : https://www.skoda-storyboard.com/en/innovation/the-perfectly-aerodynamic-skoda-octavia/

 

Stie cineva cu ce fel de anvelope vin echipate jantele Perseus? Au un furnizor standard sau mai multi si echipeaza jantele random?

Michelin Primacy 4 (daca-mi amintesc corect) pe jante Rotare Aero de 17", deci ma gandesc ca la Perseus e ceva din acelasi range. Cauciucurile se schimba in functie de furnizori, de obicei stiu ca se cumpara bulk cu sutele si depinde cine are stoc, cum zice si @Bebeee.

Sunt intradevar si mai slabe calitativ la echipari Active, Ambition, si jante de dimensiuni mai mici

 

Pt protectia vopselei are cineva o recomandare? Tot vad urme de pietricele si zgarieturi superficiale si ma doare sufletul :D

Am gasit niste site-uri cu folie de protectie dar mi s-au parut niste preturi foarte mari, undeva la 3000+ Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, Bebeee said:

Sunt mai multi furnizori. Depinde de contractele lor la momentul respectiv. Oricum au scazut costurile si de acolo. Daca mai demult erau Conti, Michelin, etc. acum vin si cu Nexen, Kumho, etc.

Chiar sunt curios cu ce o sa vina incaltata, pe mobile m am uitat la cateva si cam toate au Pirelli / Goodyear / Bridgestone. Pare putin ciudat ca I20, masina de 11k, sa vina cu Michelin si la Octavia sa ma trezesc cu ceva mai de buget.

Daca imi aduc bine aminte pe Tour am avut Kormoran sau ceva asemanator deci nu mare ar fi mirarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Ciprian_M said:

Pt protectia vopselei are cineva o recomandare? Tot vad urme de pietricele si zgarieturi superficiale si ma doare sufletul :D

Am gasit niste site-uri cu folie de protectie dar mi s-au parut niste preturi foarte mari, undeva la 3000+ Euro.

Pretul acela este pt masina complet probabil si chiar nu vad rostul. Eu ma gandeam sa infoliez partea din fata, gen 30cm din capota, la fel aripi si bara complet.

La cealalta masina recent cumparata in doar cateva mii de km deja sunt o gramada de urme de pietricele. Enervant de proasta vopseaua la masinile din zilele astea.

1 minute ago, ovidius said:

Eu pe Octavia 2, echipare  Ambienteam avut Matador... slabe... cam pe economie asa....

Exact, Matador am avut si eu pe Tour, stiam eu ca era ceva low rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa infoliez farurile, bara spate unde ating bagajele,  pasajele de roti , capota si bara fata totul transparent + plafonul (imitatie de carbon)

Dar mai intai sa vina masina... Postez preturile cand voi reusi sa le aplic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca stai bine cu pitpalacul. O sa te coste mai mult decat un Casco pe an ce ai specificat mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fostul Superb aveam lovitura langa lovitura pe pasajele de la roti din parcare... saptamana si indoitura..

Casco e 1700 lei la RS pe an la allianz... dar ideea e sa nu umblu prin service... sunt patit si nu imi place cum rezolva problemele comparativ cu fabrica. 

 

Plafonul am gasit la 280 de lei, ptr bara spate am gasit folie in catalogul de accesorii skoda, farurile le-am mai infoliat si nu a fost un pret semnificativ... voi vedea ptr restul la ce pret gasesc.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/15/2021 at 10:25 PM, Cristi_V said:

In manual la pagina 149 se vorbeste despre "jaluzele radiator". Scrie ca jaluzelele radiatorului reduc emisiile dăunătoare mediului și emisiile de CO2 și economisesc combustibil si ca dacă pe afișajul panoului de bord se afișează un mesaj cu privire la limitarea funcțională a jaluzelelor, viteza autovehiculului este limitată la 160 km/h. Cauza poate fi gheață sau zăpadă în zona jaluzelelor. După topirea gheții sau a zăpezii, jaluzelele devin din nou funcționale.

 

Intrebare: exista aceste jaluzele? V-ati uitat, puteti confirma existenta lor?

M-am uitat azi. Sunt acolo. Daca nu imi atrageai atentia, habar nu aveam de ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A apărut 2,0 TSI 140 kW DSG 4x4 pe configuratorul din Cehia. Pe 6 februarie apăruse fără preț și a dispărut.

Acum a apărut definitiv și așa cum era de așteptat are același preț cu 2.0 TDI 110 kW DSG 4x4.

La noi probabil va fi pe la 30.300 € pe Style.

 

140 kW înseamnă totuși 190 CP, deci nu a ieși cu cei 200 CP cât se zvonea. Cei 200 CP iau păstrat se pare doar pentru Audi unde are și mild-hybrid pe 4x4. La Passat tot 190 CP au pus. O mică consolare pentru noi skodiști, că nu suntem chiar la coadă.😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Am Octavia 3 din 2015 1,6 diesel, cu echiparea style. De vreo lună a venit și Octavia 4 2,0 diesel, ambition. USB – urile de la O4 sunt pentru telefon, micro usb, ptr mașină usb c. Pentru camera video de bord i-am cumpărat tot așa un cablu pentru care am pierdut ceva timp, culmea este că nu reușesc să conectez camera de bord MiVue 792 la O4. Îmi arată pe camera….usb connecting…..deci nu o deschide. Sun la cei cu camera de bord. Îmi spun să folosesc cablul original al camerei. E ok și au dreptate. Cum să mă învețe să bag alte cabluri în camera lor ? Da, dar camera mergea la priză 12V și nu am priză 12V decât în portbagaj ( să vezi distracție dacă va trebui să umflu vreo anvelopă și nu-mi ajunge cablul compresorului auto ). Așa că nu merge. Sun la un dealer. Mă învață că găsesc o mufă usb la oglindă. O fi în echiparea style, dar la ambition, nu. Întrebare pentru cei care merg cu Octavia 4 ambition. Voi aveți această problemă ? Cum ați rezolvat ?  

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!