Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

Am mai scris despre asta, 19.990 cu o steluta care inseamna tichetul remat (tot banii tai) si un bonus la finantarea prin Porsche Bank (finantare inseamna inca un cost pentru tine). Probabil ca pretul nu va scadea decat prin indepartarea unor dotari (de exemplu varianta Active) dar atunci iar vor fi nemultumiri. Dar poate cineva va cere oferta si ne vom lamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au la Porsche Nord mașina de test drive. Am fost la livrare astăzi și pt ca nu era gata update-ul de soft la mașina mea mi-au dat-o sa ma plimb sa nu aștept acolo.83D430FB-1806-47B6-9B1D-D469DC3E846A.thumb.jpeg.1d1b59ac4a519f974553d1eeb25a7b09.jpeg

Style 2.0 TDI 150 cai DSG

Modificat de ovioneb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovioneb: Maine la 7:00 AM sunt programat la update de soft. Daca ai timp, sa-mi spui si mie te rog despre ce e vorba si cam cat dureaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update-ul se refera tot la motor? Daca e asa inca mai bajbaie sa faca un soft complet functional, se pare ca problema persista de la O3FL. Daca e vorba de update motor vezi pe topicul dedicat motorului de 1.5TSI si afli detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nu este vorba despre motor. E ceva cu transmisia de date (apelul la 112) sau cu tableta (infotainment) dar nu stiu nimic exact.

https://www.autoexpert.ro/probleme-software-opresc-livrarile-pentru-noile-modele-vw-golf-si-skoda-octavia/

 

 

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au spus ca e update la motor si cutia DSG. A durat 5-6h

Rezervorul e de 50 litri si la diesel. Au intrat 45 litri avand range 100km in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te asteptam pe topicul dedicat sa ne spui ce soft ai acum pe masina 1.5TSI manual. Acolo se dezbate problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat un pic pe topicul respectiv. Inteleg ca principalele nemultumiri erau legate de lipsa de putere, zvacnire in treapta intai si consum de ulei. Eu nu am observat pana acum nicio problema la motor (codul este DPCA) dar voi vedea maine despre ce este vorba. De update de soft am aflat introducand VIN-ul pe site-ul skoda-auto.com.

Din cate inteleg ovioneb are motor 2.0 TDI 110 KW cu DSG, deci e alta poveste.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt la service. Este vorba despre actualizări de software, una pentru airbag, una pentru media si una pentru call 112. Mi s-a spus că durează cam o ora si ceva. Actiunile sunt: 69AW CRT 04 - 05, 91AA CRT 01.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant Scout'ul, desi parca i'au lasat fundul cam ridicat, iar partea gri a barii accentueaza senzatia asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, am remarcat si eu. Chestia asta si cu evacuarile false sunt singurele lucruri care nu imi plac la o prima vedere. In rest imi cam place.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu este off topic...Intrebare pentru cei care sunt posesori de acest model,ati primit pe langa perie si umbrela ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot s-a adus in discutie, stie cineva de unde pot achiziona umbrela? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam ciudat...in lista de optiuni nu apare(in configurator) iar in prezentarile de pe net ,nu am vazut un filmulet in care sa nu fie prezenta  alaturi de perie.Ma gandeam ca este totusi o "datare standard". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umbrela ar trebui sa fie standard in usa sau sub scaun pasager, cauta in ambele locuri. Daca e livrata de curand mergi si intreaba, desi ai semnat deja de primire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am întrebat la livrare. Vine doar cu perie, poate in alte tari se livrează cu umbrela in loc de perie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era o chestiune de optiune mai nou intre perie si umbrela? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, ovioneb said:

Daca tot s-a adus in discutie, stie cineva de unde pot achiziona umbrela? ?

Aici apar 4 umbrele ca accesorii ptr Octavia 2020

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! 

O sa intreb si la reprezentanta sa vad ce preturi au. Covorasele textile mi se par scumpe (321 lei) avand in vedere ca in configurator erau 39,27 euro 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele stau prin magazie de la inceput, dupa ce am le-am luat pe cele de cauciuc, deci...nu are rost sa dai banii aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 10 ore, ovioneb a scris:

Am întrebat la livrare. Vine doar cu perie,

Asa mi s-a spus si mie.Eu o sa o comand alaturi de tavita de portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umbrela ca umbrela dar pubela/scrumiera este cam jenant ca nu pun.

De asemenea nu inteleg utilitatea porturilor type c si de ce au renuntat la bricheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!