Jump to content

Coduri piese - Part numbers Pasat B8


movila
 Share

Postare recomandată

Bună ziua !

Dețin un Passat B8 din 2016, variant, si intenționez să schimb uleiul din cutia Dsg si filtrul hidraulic.
Problema este ca nu identific codul aferent cutiei mele Dsg. Acel Qmm nu imi spune nimic.
Puteți sa mă ajutați ? Atasat foto cu autocolantul de pe prima filă a cărții service.

Multumesc !

15720769353993535614161535464690.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

DFGA e motorul

QMM e cutia de viteze

LC9X codul de culoare 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile de piese pentru B8 2.0TDi CRLB DSG: revizie + distributie.

Pentru curiosi devizul la Porsche Nord este 6000lei (piese si manopera).

2F28BA0F-72F7-4238-B768-6EE17F4D85CE.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radusim

am și eu vreo doua întrebări dacă permiți. 
Am văzut ca ai schimbat și uleiul cutie, bănuiesc ca ai cutie automata. 
Câți km are mașina? Uleiul la cutie se schimba la 60.000, și ai făcut și distribuția. Mă interesa la cât e prevazut de vw sa schimbi distribuția. Eu la 120.000 am schimbat doar uleiul, următorul schimb de ulei cutie ar fi la 180.000 

Mulțam! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviVal titlul scrie coduri piese tu dezvolti o discutie intru cu totul alta directie. Daca intrebai ce cod care uleiul pus erai on topic. Va rog nu omorati din fasa un topic nou.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati de retrofit - ceasuri digitale (afisare navigatie), mai jos am pus cateva coduri utile:

 

-  Ceasuri digitale - Virtual Cockpit : 3G0920791A ;

-  Unitate MIB infotainment - port fibra optica : 3Q0 035 874 B;

- Cablu fibra optica pentru conexiunea cu infotainment;

- Capac coloana de directie ( trimul cu forma ceasurilor digitale ) : 3G1 857 053A.

 

Spor la mersterit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Ma puteti ajuta , va rog, cu codurile pentru spoilerul de sub bara spate(fusta sau cum se numeste), atat pt berlina cat si pt combi? Ma intereseaza daca se potriveste spoilerul de la combi la berlina. Multumesc.

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua

Îmi puteți spune daca acest amortizor se potrivește la Passat 2015 2.0tdi 150cp Break

19-230559(bilstein)

L.E.

Amortizoarele au fost montate,se potrivesc la VW Passat Break 2015 2.0tdi,motivul a fost urme de ulei pe amortizoare,bătaie pe partea dreaptă,la demontare sa verificat amortizoarele și după comprimare tijele nu mai revin.

489lei amortizoarele+100lei manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta cu un cod pentru grila inferioară bara față (grila de sub suportul numărului de înmatriculare)

20200128_152303_1024x576.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul de baza e 3G0 853 651

Dar in functie de model are sufixul ( litera de la urma ) diferit. A, H, J, S, T, B

Cel mai simplu e sa o demontezi si sa vezi pe interior, toate piesele sunt marcate cu al lor cod. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Irinel Tincea

te referti la partea finala de langa teava de esapament?

Codurile de berlina sunt aceleasi pt variant

3G0 807 521 M pt R-line si B, F, R pt highline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , ma refer la ceea ce este incercuit in poza. Multumesc frumos pt ajutor.

241197545094_4w.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut. Ma puteti ajuta , va rog, cu codul pentru un capac plastic de la manerul usi soferului. Capacul de sus. Doar acuma am observat ca imi lipseste :( Am gasit un film pe youtube cu un rus care arata cum se desfacere panoul.Nu am reusit sa citesc codul . De acolo am facut poza cu capacul respectiv. Sau daca are cineva cunostinta de unde se poate cumpara ?

captura4.jpeg

Screenshot 2020-02-29 at 17.48.50.pngPozitia 9 ( ce am incercuit ) 

Modificat de GALEA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3G0867197. Comanzi la magazin piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Pentru erorile de mai jos, ma puteti ajuta cu codul pieselor necesare? Passat 2016 2.0 TDI CUAA:

B108D71 - Right temperature flap positioning motor Actuator jammed static - am gasit urmatorul cod: 5Q0907511K

B137A31 - Outside air quality/air humidity sensor No signal Intermittent - am gasit urmatorul cod: 3Q0907643

B148729 - Motor for window regulator Implausible signal Intermittent - am gasit urmatoarele coduri: 5Q4959392/3 si 5Q0959592/3 dar nu stiu care din ele ar fi ok?

Imi puteti spune daca sunt ok codurile de mai sus? 

Multumesc anticipat.

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Paul Sarstiuc

Salutare,
Intrebare: Ma puteti ajuta cu coduri pentru:
1. instalatia lumina parasolar (mi s-a dus doar capacul de deasupra. daca se poate achizitiona doar acela cu atat mai bine)
2. butonul de volum de pe volan (s-a rupt intr-o parte si ma incomodeaza atunci cand fac viraje la viteze mici.

Multumesc anticipat,
Paul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3GD947109 pt lumina parasolar. Eu am comandat din China doua bucăți 75lei,la noi nu am găsit pe nici un site,la magazin auto nu am verificat. De ce nu încerci să lipești sticla daca sa dezlipit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul Sarstiuc

Am cumparat SH masina si a venit fara. Multumesc frumos pentru cod. Cu ocazia aceasta o sa imi cumpar si niste becuri mai puternice - nu se vede prea bine cu cele originale.

PS: Pe site scrie ca este pentru pasager (nu sofer - am uitat sa specific ca imi lipseste acolo) dar presupun ca e OK - se monteaza doar invers, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Același bec se folosește stanga-dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
vlad augustin

buna, sunt interesat de o camera marsarier model highline, nu 360, ma poate ajuta cineva cu un cod, coduri??? Mai exact ma intereseaza litera din finalul codului 3G0827469... posibil sa fie l si h, dar poate ma insel, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi in reprezentanta VW din Cluj si am aruncat o privire la noul Passat. Am observat ca in cotiera are mufa USB Type C. Oare stie cineva daca e compatibila cu mufa din cotiera de la B8 in sensul ca mi-ar prinde prinde bine o mufa usb type c in masina si as vrea sa schimb mufa existenta cu unua de tip type c. Multumesc 

Modificat de realman_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva codul la capacelul asta?

 

E din zona picioarelor la șofer, chiar in partea din fata sub zona bordului. Am observat ca e lipsa.

20200704_111003.thumb.jpg.1116fe2438abb85390fad99b47b71548.jpg

20200704_111008.thumb.jpg.1ad97442bdaaff440e88288c8b8327cd.jpg

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N90871301 - codul pentru capacelul de plastic @BTeo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un cod pt un actuator turbina la model motor CRLB. 

La scanarea cu VCDS apare P0299 00 [104]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • ovidiu_vr
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!