Jump to content

Primele impresii despre (Golf VIII)


clau_j17
 Share

Postare recomandată

Indicator of the present

Klaus Bischoff, Executive Director of Volkswagen Design: "The new Golf is an indicator of the present - this is what's possible nowadays within the volume segment. Its design represents the evolution of millions of people's 'feeling at home'." Since the début of the first Golf 45 years ago, this Volkswagen has always been a vehicle that merged high levels of everyday suitability with clear-cut, accurate design. The new Golf continues this approach. A prime example of aesthetically perfect design and function: the silhouette. The dominant design element in this context is the C-pillar, a distinctive element of the Golf. It makes the body dynamic towards the front, concentrates it towards the rear and transfers the iconic shape of the original Golf into the present. Klaus Bischoff: "The new Golf consequently morphs into a sculpture of space, aerodynamics and aesthetics." The ideal ratio of greenhouse (roof section plus glass panels) and body (lower section from the window line) also lends the new Golf a strong presence while the deep-drawn roof line adds an authentic, sporty character.

Technologies can be retrofitted

Regardless of the specification package: as a new feature, technologies on board the new Volkswagen Golf will, for the first time, not only be capable of updates, but in many cases also capable of upgrades, i.e. they can be enabled retrospectively (We Upgrade). This means that certain features including ACC Adaptive Cruise Control, Light Assist main beam control, the navigation system, App Connect (integrating smartphone apps), Wireless App Connect (wirelessly integrating iPhone apps), a Wi-Fi hotspot and voice control can also be activated retrospectively.

Two different rear axles

A McPherson axle is used at the front, with a torsion beam axle (below 110 kW and front-wheel drive) or multi-link suspension (from 110 kW or all-wheel drive) at the rear.

Torsion beam rear axle

Every Golf below 110 kW output and with front-wheel drive is delivered with a torsion beam rear axle. The modular lightweight axle (track 1,519 mm) consists of a transverse profile open at the bottom, into which an insert plate is welded on each of the outer ends. Different torsion rates can be achieved by differences in the length of the insert plates. This approach provides a significant weight benefit compared with a welded-in tubular anti-roll bar. The arrangement of a transverse profile that is open at the bottom also optimises the roll behaviour and transverse rigidity. The modular lightweight axle is ideally suited to small engines, and also provides outstanding comfort and handling characteristics in combination with the McPherson front axle. An axle with a higher torsion rate is used in combination with the optional sports running gear. The locating mounts of the axle are designed as hydro-bushes to increase driving comfort and the acoustic properties of the axle.

Multi-link rear axle

From an engine output of 110 kW, Volkswagen combines the McPherson front axle with a multi-link rear axle. This axle is also used in the all-wheel drive (4MOTION) versions of the Golf. The main focus for Volkswagen here was on the areas of kinematics, acoustics, weight and modularity. The basic concept of consistently separating longitudinal and transverse rigidity has been retained. The low longitudinal rigidity of the axle is generated by the soft axle locating mount of the trailing arm to further increase driving comfort. The kinematic and elastokinematic axle characteristics have been revamped compared with the axle on the predecessor: modified transverse link mounts and newly designed hub carriers significantly improve steering precision and driving stability. The track and camber values are set individually as required for each vehicle type via eccentric bolts on the spring link and upper transverse link. The connection of the tubular anti-roll bar and shock absorber at the spring link is a key design feature; this reduces the forces within the axle.

Two steering systems

Two different steering systems are available for the new Golf. A steering rack with linear ratio is used in the basic version. In comparison with the predecessor, the ratio of this steering system is now noticeably more direct (i = 14.6 instead of 15.0), reflecting the smaller steering angle requirement and allowing more instantaneous vehicle response. A progressive steering system is again optionally available. This features an even more direct on-centre ratio (i=14.1) with only two steering wheel turns from lock to lock. New algorithms have been established in the software of both systems which in particular further enhance the dynamic response of the steering. The steering therefore contributes decisively to the dynamic character of the new Volkswagen Golf: agile, precise, stable and exactly steerable right up into the high-speed range.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/27/2019 at 10:03 AM, IRONICK said:

Indicator of the present

Klaus Bischoff, Executive Director of Volkswagen Design: "The new Golf is an indicator of the present - this is what's possible nowadays within the volume segment. Its design represents the evolution of millions of people's 'feeling at home'." Since the début of the first Golf 45 years ago, this Volkswagen has always been a vehicle that merged high levels of everyday suitability with clear-cut, accurate design. The new Golf continues this approach. A prime example of aesthetically perfect design and function: the silhouette. The dominant design element in this context is the C-pillar, a distinctive element of the Golf. It makes the body dynamic towards the front, concentrates it towards the rear and transfers the iconic shape of the original Golf into the present. Klaus Bischoff: "The new Golf consequently morphs into a sculpture of space, aerodynamics and aesthetics." The ideal ratio of greenhouse (roof section plus glass panels) and body (lower section from the window line) also lends the new Golf a strong presence while the deep-drawn roof line adds an authentic, sporty character.

 

Cand incepi sa explici design-ul, e clar ca piata deja a dat un feedback si nu unul prea bun. Un design bun nu are nevoie de explicatii. Cam asa incercau sa explice si Ford design-ul cand au lansat Scorpio, ca de fapt el e avangardist si frumos daca iei in calcul n-spe puncte si ideologii de design, dar tot piata a dictat. In cazul asta se va vinde oricum, pentru ca e Golf si pt ca exista flote, dar cred ca o sa incepem sa vedem un declin al nr-lui 1 european.

Modificat de dkmg33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce problema are in momentul de fata G8 la design? Ce vrea piata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, CristiALF a scris:

 

Trebuia sa pui versiunea de 50:44 min.

Foarte superficial baiatul asta, citeste prospecte de marketing la greu. Se ia de batul capotei, dar bateria nu are husa de protectie termica. In jurul radiatorului lipsesc grilajele de plastic care ghideaza aerul pentru racire.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, IRONICK said:

Dar ce problema are in momentul de fata G8 la design? Ce vrea piata?

Normal. Doar nu ne da vw bani ca sa le luam masina, ci noi (piata) o cumparam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze reiese ca nivelul de echipare GTI nu se mai diferentiaza asa tare de cea basic..ceea ce mi se pare trist. Adica, intre toate generatiile de golf ( in special de la MK5 inclusiv pana la actualul MK7 ) dpmdv este o diferenta de la cer la pamant intre stock si GTI / R. Cred ca o sa piarda teren GTI`ul in fata concurentei din acest pdv. Daca vor stiliza interior leonului, cu siguranta o sa se vanda mult mai bine ca un GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minute în urmă, ShadoWzZ a scris:

Normal. Doar nu ne da vw bani ca sa le luam masina, ci noi (piata) o cumparam.

Stai, asa. Sunt de acord cu tine, dar eu intrebam ce vrea piata anume. Cu exemple.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal in ceea ce priveste design-ul golfului 8 mi se pare ca au incercat prea mult. Botul este discutabil dpmdv dar spatele este o caramida. Bine , astea sunt pareri personale dar se pare ca mai toata lumea gandeste oarecum aliniat mie.

Pe de alta parte interiorul imi place foarte mult si nu am nici o problema cu el.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minutes ago, bgd_b92 said:

Din poze reiese ca nivelul de echipare GTI nu se mai diferentiaza asa tare de cea basic..ceea ce mi se pare trist.

Din care poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In curand vor aparea kit-uri cu telescop pentru capota si capacele tapitate pentru zona de pahare din consola centrala :)) O sa fie ca un fel de capac de oala. Cand nu vrei sa ai gaura aia disponibila, pui frumos capacu. Vrei sa pui un pahar sau o sticla ? Nicio problema. Iei capacu, il pui in buzunarul de la usa de exemplu si incarci consola cu bauturi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot stau si ma intreb cum naiba tu ca etalon in clasa ta faci niste chestii aiurea ( telescop capota, capac la zona de pahare, etc) si "copilului tau" skoda - no offense dai mina libera si face exact ceea ce nu are g8.

  

 

Modificat de clau_j17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, bgd_b92 said:

Din poze reiese ca nivelul de echipare GTI nu se mai diferentiaza asa tare de cea basic..ceea ce mi se pare trist. Adica, intre toate generatiile de golf ( in special de la MK5 inclusiv pana la actualul MK7 ) dpmdv este o diferenta de la cer la pamant intre stock si GTI / R. Cred ca o sa piarda teren GTI`ul in fata concurentei din acest pdv. Daca vor stiliza interior leonului, cu siguranta o sa se vanda mult mai bine ca un GTI.

Stai asa, ca nu stim sigur cum va arata in final. Poate ceva lipseste / este pus gresit pe acolo momentan.

Pentru mine, G8, pana acum e hmm...nu am o mare problema cu fata (nu e uauu, dar nici urata), dar cred ca am o problema cu spatele si stopurile acelea...pai stopurile de 7.5 mi se par superbe de ex..

Interiorul....ok-ish..vedem si live cand s-o putea..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de telescop. Nu este vorba nici de capacul la baterie sau mai stiu eu ce alte detalii.

Este vorba despre faptul ca lumea se asteapta la un real progres de la o masina care vrea sa se considere etalonul in clasa sa. Mai este vorba si de preturi, care probabil vor fi la fel de mari, poate chiar mai mari decat la G7. Progresul nu se vede decat in ecrane si mai multe optiuni standard. Si mai e si urata pe deasupra (aici fiecare cu parerea lui).

Cu 5-10k euro in minus imi pot lua un Ceed, cu motor la fel de performant/silentios, poate chiar mai fiabil, cu dotari asemanatoare, cu garantie 7 ani, cu insonorizare cel putin la fel de buna, dar cu mai putine ecrane (si asa sunt enervante). Despre asta este vorba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii va rog sa depasiti momentul cu amortizorul de capota  , discutia despre acesta cred ca si-a atins scopul. 

De asemenea va rog sa pastram topicul despre impresii G8 nu comparatii cu alte modele/marci  sume si configuratii. 

Multumesc pentru intelegere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, yeeeeman a scris:

Nu este vorba de telescop. Nu este vorba nici de capacul la baterie sau mai stiu eu ce alte detalii.

In afara de cateva detalii clasice rostogolite, chiar nu am citit de altele. Discutii despre solutii tehnice, echipari etc

La capitolul design exterior, sunt limitari la anumte detalii care tin de aerodinamica. Cel putin la hatch, spatele trebuie sa fie cat mai colturos pentru desprinderea aerului.

Daca utilizatorilor nu li se pare aerodinamica importanta, si vor doar o masina frumoasa, de ce merg cu 110 pe autostrada? Ceva nu-i ok.

Se plangea lumea de multe tablete pe plansa de bord, dar topicurile sunt pline de montat navigatie. Nu-i un echilibru in dorinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exagerezi. a mea n-a patit nimic la plastice in interior. 10 ani, tinuta afara vara-iarna.

problema mea e alta, ca mi se pare nesimtire sa dai suspensia aia buna de pe spate doar de la 150cp in sus, la g7 era de la 120 in sus. acum au ridicat norma. probabil la urmatorea doar la gti o sa o mai vezi. chiar nesimtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 29.11.2019 at 14:16, mandelu a scris:

exagerezi. a mea n-a patit nimic la plastice in interior. 10 ani, tinuta afara vara-iarna.

Asta-i cel mai bun argument! :)

Miros, modificari textura, uzura suprafete, deformari, rezistenta mecanica (devine casant). Toate materiale se schimba in timp, ale tale sunt perfecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/29/2019 at 2:16 PM, mandelu said:

exagerezi. a mea n-a patit nimic la plastice in interior. 10 ani, tinuta afara vara-iarna.

problema mea e alta, ca mi se pare nesimtire sa dai suspensia aia buna de pe spate doar de la 150cp in sus, la g7 era de la 120 in sus. acum au ridicat norma. probabil la urmatorea doar la gti o sa o mai vezi. chiar nesimtire.

La Octavia si Leon din 2013 deja doar peste 180CP vezi multilink...pentru restul sarantocilor e bine si suspensia de caruta cu care simti orice denivelare de pe asfalt...si asta la mult mai multi bani cat dadeai pe un Golf 5 sau Octavia 2 intre 2005 si 2012... reduceri de costuri pe care noi le platim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, IRONICK said:

Asta-i cel mai bun argument! :)

Miros, modificari textura, uzura suprafete, deformari, rezistenta mecanica (devine casant). Toate materiale se schimba in timp, ale tale sunt perfecte.

evident ca se schimba, nu am afirmat ca raman asa FOREVER doar ca momentan nu au ajuns in vreo faza in care sa se observe ceva. iar asta e valabil si pentru rcd510, ca de fapt de la ecrane plecase discutia, merge ca in prima zi, si nici macar nu e vreo mare scula de ecran. nu e nevoie sa ma crezi pe cuvant, vii si o vezi. si mai am un prieten cu un g6 de vreo 9 ani jumate, nici a lui nu are astfel de probleme. te invit sa le vezi, dar dupa aia iti faci mea culpa oficial. ca asa e corect. nu stiu daca si-au schimbat mirosul fata de cand erau noi ca nu imi lipesc nasul de plasticele masinii in fiecare zi, dar cert e ca nu lasa vreun miros in masina. asa ca raman la parerea mea, EXAGEREZI!

 

daca nu ai alta treaba decat sa iti faci griji de lucruri cu care nu ai de ce sa iti faci griji, foarte bine. pe mine altele ma ingrijoreaza, mult mai serioase. au lasat sistemul de stergatoare la fel, iarna e chinul naibii sa cureti gheata de sub ele fara sa le ridici in pozitia de service. iar daca la ridic in pozitia service cu parbrizul plin de gheata  in fiecare zi, la sfarsitul iernii adio stergatoare. ce o fi fost asa greu sa le poti ridica cu mana fara sa lovesti capota nu stiu. nu mai zic daca ii vine vreunui dobitoc ideea sa ti le ridice, iti forteaza mecanismul. mi-ar fi placut sa poti rabata bancheta si sa fie la nivel cu portbagajul.

nu pricep de ce au scos DLA din optiuni, acum ai led standard, dar daca vrei sa ai dynamic light assist nu mai dai cateva sute de euro in plus, ca la g7, ci trebuie sa iei matrix led, adica inca 2000 euro in plus. tot asa. am vazut preturi pe net, mi se par halucinante, daca iau un id3 cu ecobonus, ies mai ieftin ca un g8 echipat mediu. un tdi de 150cp pleca de la 33k euro in echiparea "life". nici nu vreau sa ma gandesc cat va fi GTE. sa si-l cumpere ei la preturile astea,

din ce vad in drive-teste e o evolutie fata de g7 la tinuta de drum. mai ales la ala cu multilink. etsi 150cp (asta a fost testat  cel mai mult). ma asteptam sa zica ceva de faruri insa, leduri chiar si statice sigur sunt mai bune decat halogen de orice fel, cum venea golful echipat standard pana acum.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toata lumea are aceleasi puncte de reper (valori si numar), indiferent de ce se discuta. Plastic care sa nu degaje miros, nu prea exista. Mai ales cand este incalzit vara. Nu miros masinile altora, dar vezi ca sunt si persoane alergice sau care nu suporta mirosul de guma Turbo. Trebuie sa iei in calcul toate variantele, indiferent de importanta lor pentru tine. Suspensia-i la fel, daca modifica comportamentul amortizoarelor sau taria sasiului, poate induce pe multi in eroare. Sunt coduri identice cu G7 pentru destule repere.

Mie mi se pare normal modul de configurare, pana la urma-i o afacere, nu o binefacere.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Primele impresii despre (Golf VIII)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!