Jump to content

01486 ESP/ABS/Servo/ presiune roti


Trandafir.Sorin
 Share

Postare recomandată

Trandafir.Sorin

Va salut! Detin un leon 1p BLS.

In trecut, la un interval nedefinit, se aprindeau martorii esp/abs/servodirectie/presiune roti. Dupa ce luam contactul si il puneam iar, se stingeau.

M am gandit sa curat firele de masa de pe caroserie iar dupa ce le am pus la loc, martorii au ramas aprinsi. 

Am avut un rulment pe spate care huruia, l am schimbat in ideea in care partea magnetica ar fi dusa(lucru ce era asa) plus senzor abs.

La primele diagnoze aparea si senzorul g85, la care nu mergea facuta adaptare.

Acum dupa ce am schimbat rulmentul, g85 s a dus dar a aparut 01486 start test.

Am incercat sa fac testul dar problema e ca la mine la prima parte a testului cand trebuie apasata pedala de frana, martorii nu incep sa fie intermitenti, raman la fel. Precizez ca am scos si bornele de pe baterie, am facut si testul de adaptare g85, cel cu rotatiile de volan, am verificat si mufa de langa baterie care duce la servo. Ce ii pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postează o poza sau scanare, sa vedem exact ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trandafir.Sorin

Nu am cum momentan, dar asta este singura eroare 01486, trebuie facut testul. Culmea este ca mie abs-ul imi merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trandafir.Sorin

Am mentionat ca am incercat sa fac testul dar la apasarea pedalei de frane, martorii nu devin intermitenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trandafir.Sorin

Problema pe jumătate rezolvată.

Dimineata cand am luat masina, martorii esp si presiune roti au disparut. Cand calc pedala de frana, într-adevăr esp devine intermitent, dar testul nu reusesc sa il fac. Dupa ce am incercat sa fac testul de mai multe ori, in cele din urma am reusit sa il fac pe cel de servodirectie si anume sa rotesc volanul maxim stanga 10 secunde si maxim dreapta 10 secunde reusind sa scap de martorul servodirectie si aceasta sa revină la normal..aproape normal, imi trage volanul dreapta acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!