Jump to content

New Chapter 2.0 - Skoda Octavia Fl, 2018 - 1.0 - "OCTI"


Crs.Vag

Postare recomandată

în urmă cu 13 ore, tavitara a scris:

Parca ai luat o masina de 500 de euro si ii cumperi tot ce e mai ieftin

Ce ai cu masina ? Uita-te si tu la ea , e frumoasa , aproape noua , respect-o putin mai mult

Chiar ma intrebam cine cumpara anvelopele alea de la Altex :Driver:

Eu cumpar. Si multi altii. Iarna merg foarte rar pe zapada, se anunta zapada, viscol, stau acasa frumos si astept sa se dezmorteasca situatia. Anvelopele de iarna vor fi schimbate nu din cauza kilometrilor, ci din cauza anilor. De aceea nu renteaza, in cazul meu, sa iau anvelopa de 300 lei. Daca parcurg 3000-3500 km iarna, e mult. Iar drumurile dese sunt deszapezite imediat.

Respect masina prin tot ceea ce fac la ea, asta nu inseamna ca anvelopele luate sunt luate la prima vedere. Am vazut teste (aici un exemplu), comparative, am mai certat putin mai mult piata. Nu cumpar pe ochi frumosi, in cazul asta, pe baza profilului si a indicatorilor de umed si de consum.

Link către comentariu

Și, astăzi, am mers cu machineta în afara orașului. 
București - Târgoviște - Mănăstirea Dealu - Mănăstirea Viforâta - București. Detalii despre consum în poza atașată. Consumul: foarte bun.

Și...impresii, evident! Ce să mai, mașina îmi place. Aș fi avut nevoie de mai multă putere? Hmmm, cu dus și întors, dar mai mult spre NU. Mașina mi se pliază ca o mănușă, e economică dacă vrea, e "furioasă" dacă vreau. La dus am mers cu traficul, la întors mai iute. Treptele 3 și 4 sunt pt depășiri, în treapta 4 am ajuns la "NOPE" :) în câteva depășiri. Le zic pasagerilor: "și mai am 2 trepte".

Emoții la depășiri în scurt: nici vorbă. Dezactivat aer condiționat/climatronic? Nici vorbă!

3 persoane la dus, vreo 30 km 4 persoane, la întors 3 persoane plus vreo 60 kg varză/ceapă. Da, vine iarna. Portbagajul? Mai încăpeau încă pe atât!

Vreo 45 km doar prin București, restul extra-urban.

20191020_155656_compress24.jpg

Link către comentariu
11 hours ago, Crs.Vag said:

Dezactivat aer condiționat/climatronic? Nici vorbă!

    ca fapt divers, ,masina iti dezactiveaza automat AC la solicitari puternice ale motorului. Si nu numai AC. Chiar si alternatorul. Daca ai pune un Voltmetru, ai vedea ca atunci cand accelerezi puternic ai 12,... V nu 14,... V. Este o masina desteapta. In frana de motor poti vedea si 15V.

Link către comentariu

Multumesc!

 

Sa faca ea asta, nu ma deranjeaza:) La Sandero mereu dezactivam eu AC-ul, era o grija in plus inaintea unei depasiri sau a urcarii unui deal.

Link către comentariu
On 10/21/2019 at 9:38 AM, Crs.Vag said:

Masina are filtru de particule. Era trecut in CIV, dar cine sa ii dea importanta :)

Atunci ai grija ce ulei pui! Trebuie 0W20 in acest caz, cu norma 508 ( parca ) :) 

Link către comentariu

0w20 va fi, cu 508 00. Exact! :)

Trebuie sa aleg producatorul. Mobil 1 ar fi prima alegere, dar citesc de bine si despre alti producatori.

Link către comentariu

12821 km

Schimbat astăzi filtrul de aer.

 

Intervalul de 30 000 km e o prostie. Marketing cu afectare înceată, dar sigură a motorului și a pasagerilor. Urmează uleiul cât mai curând.

 

Impresii: mașina îmi place de fiecare dată când merg cu ea. Am mers la drumul des pe care îl parcurgeam cu Sandero. Evident, consum mai mic si viteză mai mare. Aveți mai jos un atașament. Include 16 km de București, de la Băneasa la Piața Sudului, ora 15.

20191029_101218_resize_72.jpg

20191029_103026_resize_2.jpg

20191029_151807_resize_2.jpg

Link către comentariu

parerea mea e ca intervalul ala nu are nicio legatura cu orase poluate cum e bucurestiul. 30k km e fezabil dupa mine, dar la mers pe drumuri lungi, presupunand ca nu ai zone asa poluate. bucurestiul e oficial cel mai poluat din europa, e greu de crezut ca filtrele si uleiul dintr-o astfel de masina care a facut  30k km in cea mai mare parte in oras nu sunt afectate. daca te uiti, nici consumul nu se pupa in bucuresti cu nimic din niciun standard oricat de strict. nu are cum.

Link către comentariu

La Sandero, filtrele de aer și de polen, după nici 10 000 km, erau în aceeași stare ca la Skoda. Parcurg majoritatea kilometrilor în afara Bucureștiului, pe drumuri asfaltate. Orașul ca orașul, dar și țara e plină de praf.

Link către comentariu

Service-ul si pretul pt schimbul de ulei le-am cam gasit:
Avia Motors, 548,71 lei. Filtru ulei de origine, buson ulei, garnitura buson baie ulei, ulei Mobil 1 Esp 0w20, cu norma 508 00, manopera si niste materiale mici. Am solicitat sa fiu membru Avia, inca nu am primit confirmarea, dar mi-a spus ca se aplica reducerea cand ma duc la service. Pretul include si reducerea de membru.
Daca iau eu piesele, tot cam pe acolo se invarte pretul, mai mic, dar nu cu mult. Pretul uleiului e o idee mai mare fata de restul uleiurilor de pe piata, asa ca nu ma complic sa iau piesele de prin alte parti. Timp sa fie acum :)

Link către comentariu

Programat abia pe 11.11 la Avia Pantelimon. Cam tarziu, in conditiile in care o sa mai merg cel putin 1000 km pana atunci. O sa ajung pe la 14000-14500 km.

Link către comentariu

Dacă am în certificatul de conformitate aceste dimensiuni, pot să montez jante cu et 42 și 6,5j*16?

20191107_112205.jpg

Link către comentariu

Conteaza mai mult ce ai trecut in CIV. La ITP si eventuale controale in trafic de acolo vor lua dimensiunea anvelopelor. ET42 in loc de ET46 inseamna ca janta va sta mai inafara cu 4 mm; asta nu are cum sa fie o problema. Atentie la distanta intre prezoane si gaura de centrare.

Link către comentariu

Respect 205/55/16.

Distanța e 5*112, iar gaura centrala e 57,1.

Doar et-ul era problema.

 

Mersi!

Link către comentariu

Încet, încet, se strâng kilometri. Am făcut și un drum de Năvodari, dar pe ruta Calvini - Buzău - Ianca - Giurgeni - Năvodari. Mașina s-a comportat exemplar. Mulțumit de achiziție, am obținut consumul de mai jos, la întoarcere este, cu mențiunea că nu m-a depășit nimeni.

Luni schimbul de ulei și neapărat trecerea la anvelope de iarnă. Negociez pt niște jante cu et46, tre' să îmi dea dimensiunea găurii centrale.

20191108_184152.jpg

20191108_184649_resize_14.jpg

Link către comentariu

Nu e off-topic că e jurnal de bord. J-ul din certificatul de conformitate variază între 6j și 7,5j, deci 6,5j e bun pt 16 inch.

20191107_112205.jpg

Link către comentariu

Salut,

6,5J inseamna ca poti monta anvelope cu latimea intre 185 la 215.

Asa cum a zis un coleg mai sus, daca pui ET42 in loc de ET46, va fi mai in exterior, ceea ce n-ar fi rau.

Pentru mai multe info referitor la latimea jantelor (J) vezi linkul: https://www.tyresizecalculator.com/charts/tire-width-for-a-wheel-rim-size-chart

Asa cum vezi si tu in COC-ul masinii tale, cu cat creste latimea rotii, cu atat scade ET-ul pentru ca o scoata in exterior, ca linia rotii cu caroseria sa se pastreze. Daca tu vei lua jante pe 16inch dar cu ET mai mic, iti va iesi 4mm in exterior. Din punct de vedere legal nu stiu daca poti avea sau nu probleme, va fi insesizabil.

Bafta!

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu

Hai salut, sa o stapanesti sanatos, si sa nu te zgarcesti la calitatea consumabilelor si a pieselor !    Sa ai grija de ea ca e frumoasa,    si ea de tine!    Vezi ca octavia e masina... deci nu bagi piese de 2 lei in ea :ROflag:  ok ?

Link către comentariu
în urmă cu 1 oră, sNaKeyy a scris:

Salut,

6,5J inseamna ca poti monta anvelope cu latimea intre 185 la 215.

Asa cum a zis un coleg mai sus, daca pui ET42 in loc de ET46, va fi mai in exterior, ceea ce n-ar fi rau.

Pentru mai multe info referitor la latimea jantelor (J) vezi linkul: https://www.tyresizecalculator.com/charts/tire-width-for-a-wheel-rim-size-chart

Asa cum vezi si tu in COC-ul masinii tale, cu cat creste latimea rotii, cu atat scade ET-ul pentru ca o scoata in exterior, ca linia rotii cu caroseria sa se pastreze. Daca tu vei lua jante pe 16inch dar cu ET mai mic, iti va iesi 4mm in exterior. Din punct de vedere legal nu stiu daca poti avea sau nu probleme, va fi insesizabil.

Bafta!

 

 

Multumesc!

In principiu iau jante pe 16, cu et50. Am vorbit cu cineva, le-am vazut, astept sa le dejanteze si daca rezolva maine, le si iau.

Legal, nu ar fi probleme cu 42, dar, cum nu am in certificatul de conformitate, prefer sa fiu cat de cat conform :)

Sa fie!

 

 

45 minute în urmă, Mumus. a scris:

Hai salut, sa o stapanesti sanatos, si sa nu te zgarcesti la calitatea consumabilelor si a pieselor !    Sa ai grija de ea ca e frumoasa,    si ea de tine!    Vezi ca octavia e masina... deci nu bagi piese de 2 lei in ea :ROflag:  ok ?

Doar ma stii de pe loganclub, piese de origine. Ca iau niste jante de otel dupe olx, trecem cu vederea. In rest, consumabile si piese de origine. Ceara pe ea, geamuri sterse cu alcool izopropilic, plastice interioare sterse saptamanal, ce mai vrei? ? Si da, e MASINA :) E cam rezolvata treaba cu jantele, te/va tin la curent. Thanks!

 

Modificat de Crs.Vag
Link către comentariu

Și un instant de la vulcanizare.
Kfz, pe 16, et50, 5*112, 6j*16. 
300 lei jantele + 20 lei transportul lui + 15 lei transportul meu = 335 lei plătiți de minea. Ne-am întâlnit la Balotești astăzi, le-am văzut aseară în Ploiești, dar avea anvelopele pe ele. Arată ok.

Cam cald astăzi, dar next weekend mergem la Sâmbăta de Sus și nu se știe ce îngheț vine pe acolo?

20191110_124852_compress15.jpg

Acum sunt curate, spalate, degresate.

20191110_102401_compress96_resize_37.jpg

20191110_125337_resize_6.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!