Jump to content

Nu baga caldura in habitaclu - mister 5F


Catalinescul
 Share

Postare recomandată

Salut, 

 

Am un 5F tdi 1.6 si de la sfarsitul iernii nu imi mai baga caldura corect, nu am cercetat prea atent caci nu am avut nevoie de caldura pana acum. 

Simptome: Baga aer calai/caldut pe partea dreapta, pe partea soferului nu baga deloc cald, doar rece.

Cateodata baga aer calai caldut in toata masina (exemplu la 3 jum dim pe e85 era ok in masina iar dintr-o data a bagat rece, afara fiind vreo 10 grade a fost cam groaznic in masina)

Am resetat climatronicul din combinatia de butoane, am verificat clapetele si motorasele si fizic si in diagnoza aparent functioneaza totul corect. Am fost la service, nu i-au dat de cap m-au trimis acasa. Intentionez sa fac distributia, masina are aproape 190k km, stiu ca se garanteaza 210k dar mai bine mai devreme. 

Eu personal suspectez ca nu ajunge suficienta caldura in caloriferul de habitaclu (fara vreo dovada concreta:)) ), se poate infunda partial? M-am uitat in vasul de expansiune si am niste depuneri ciudate pe fundul lui, ca o sare (atasez poza). Am mai auzit ca poate fi de la antigel murdar aceasta problema. 

Momentan astept sa fac distributia si sa cer o curatare a instalatiei de racire. Apoi mai cercetez, eventual la porsche...

 

A mai patit cineva asa ceva? Aveti idei de solutionare, sau macar cum sa ajung la o concluzie concreta de genul e X componenta defecta?

 

Multumesc!

 

2cc2cbf3-7220-4a45-baa3-770b088f8adf.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ai o concluzie... Concreta... Recomand sa faci o diagnoza. În urma măsurătorilor ce trebuie efectuate și a parametrilor raportați, o sa vezi dacă este o problema de Calorifer parțial înfundat, senzor, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diagnoza mi-a fost facuta la service si am facut-o si eu cu un vcds, nu am gasit erori, nu mi-au gasit erori sau parametrii aiurea. Poate nici eu nici ei nu au stiut unde sa se uite, vreun sfat legat de diagnoza? Cum sa procedez, ce sa verific, cum pot compara niste valori normale cu ce am eu? Nu stiu mai exact ce sa urmaresc... probabil trebuie comparat log-ul/valorile mele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pe partea de retur catre vasul de expansiune ai destul debit? Daca tot intentionezi sa schimbi distributia, poti arunca o privire la pompa de apa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, Catalinescul said:

Diagnoza mi-a fost facuta la service si am facut-o si eu cu un vcds, nu am gasit erori, nu mi-au gasit erori sau parametrii aiurea. Poate nici eu nici ei nu au stiut unde sa se uite, vreun sfat legat de diagnoza? Cum sa procedez, ce sa verific, cum pot compara niste valori normale cu ce am eu? Nu stiu mai exact ce sa urmaresc... probabil trebuie comparat log-ul/valorile mele?

În topicurile dedicate, găsești toate aceste informații. Trebuie doar sa cauți și sa citesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, Dominic said:

Salut,

Pe partea de retur catre vasul de expansiune ai destul debit? Daca tot intentionezi sa schimbi distributia, poti arunca o privire la pompa de apa.

 

Salut, nu am idee cum pot masura sau verifica debitul pe retur 

1 minute ago, F l o r i n said:

În topicurile dedicate, găsești toate aceste informații. Trebuie doar sa cauți și sa citesti

O sa ma apuc in seara asta sa cercetez cu atentie folosind diagnoza.

Eu sper ca prin schimbatul distributiei si antigelului sa se remedieze... o sa insist pe verificarea caloriferului si a spalarii traseului de apa daca se poate face asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Dar... Dacă e Calorifer înfundat, recomand înlocuirea acestuia, nu curatarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calorifer partial infundat, se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Nu am mai avansat cu nimic momentan.

Totusi revin cu o observatie, care personal tot cu gandul la calorifer ma duce. Daca setez pe HI doar cu gurile de ventilatie frontale deschise apoi inchid tot (OFF) dupa aprox 15 min am caldura pret de vreo 5 min, in concluzie de nepriceput, nu da randament caloriferul.

Pe de alta parte din cate am inteles schimbatul caloriferului presupune dat bordul jos, unde ar presupune ore bune de manopera... true or false?

O sa incerc la "La service", poate au mai multa experienta cu gama asta de masini, aveti vreo alta recomandare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau incerci la Al Bundy pe forum. Vezi in aria de prestari servicii.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu iti recomand sa mergi la Al Bundy, stie ce are de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca o curatare inainte cu presiune de apa, nu stii ce iese din el ,vei avea o surpriza, eu am facut  la un Audi din 2000 , are caldura de vis dupa aceasta operatiune, merita incercat inainte de inlocuire, poate scapi usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La 5F ST 1.6 tdi aceeasi problema in 2017.

Dupa ce am schimbat (inutil) termostatul, m-am ambitionat si am demontat caloriferul prin zona pedalelor. Era plin de "rumeguș"!

L-am spalat temeinic cu apa fiarta + cilit bang, suflat cu aer comprimat si am economisit cei 2600 lei ceruti de dealer pentru inlocuire.

Am spalat toata instalatia de racire si am turnat G13 proaspat. 

Pana la data vanzarii, in iulie, nu au mai fost probleme.

Daca nu ai chef de spalat, un calorifer nou este 650 lei :)

Spor!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am schimbat si caloriferul si aparent nici acum nu imi baga caldura ok + un nou sunet in zona bordului ca si cum ar curge apa prin tevi, a iesit o pompa de racire intercooler faulty(runing dry), tot bag bani in subiectul asta si nu se rezolva, ba mai mult se inrautateste. Frustrarea a ajuns la cote inalte pentru aceasta problema, la service-uri ba sunt refuzat ba se da din umeri, ba imi iau banii dar problema persista. Aveti ceva recomandari? II voi da mesaj si lui al bundy asa cum spunea un coleg mai sus.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat daca servomotorul pt rece cald este cuplat la clapeta climatronicului....sau invarte in gol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult de verificat cu diagnoza si la un moment dat bagat camera pe fanta de aerisire nu am reusit sa fac, as verifica si eu dar nu stiu cum sa o apuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu pe masina. Incearca cu camera, vezi daca ajunge acolo. Banuiesc ca flux de apa calda ajunge in calorifer....iar acesta este cald

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Marius de la Craiova

Problema asta cu incalzirea mi-a dat si mie mari batai de cap,dupa ce am schimbat termostatul,am spalat radiatorul de incalzire,am schimbat panoul de control,in final am gasit solutia si anume..... schimbarea filtrului de polen:))

Schimbasem filtrul de polen cu vreo juma de an in urma si nici nu mi-a trecut prin cap ca asta ar fi problema,mai ales ca am cautat si pe forumuri straine si nimeni nu spunea ca din cauza filtrului de polen imbacsit nu baga caldura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 30.07.2020 at 12:49, Catalinescul a scris:

Am schimbat si caloriferul si aparent nici acum nu imi baga caldura ok + un nou sunet in zona bordului ca si cum ar curge apa prin tevi, a iesit o pompa de racire intercooler faulty(runing dry), tot bag bani in subiectul asta si nu se rezolva, ba mai mult se inrautateste. Frustrarea a ajuns la cote inalte pentru aceasta problema, la service-uri ba sunt refuzat ba se da din umeri, ba imi iau banii dar problema persista. Aveti ceva recomandari? II voi da mesaj si lui al bundy asa cum spunea un coleg mai sus.

Mersi!

Si eu ma confrunt cu aceeiasi problema fara sa ii dau de cap as fi curios,care a foat solutia gasita la problema😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Verificati daca este lichid de racire sub vasul de expansiune,dupa care pregatiti-va moral pentru o noua garnitura de chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Florin Adrian 82
On 13.12.2020 at 15:57, Theoo a scris:

Si eu ma confrunt cu aceeiasi problema fara sa ii dau de cap as fi curios,care a foat solutia gasita la problema😁

Salut, până la urmă sa rezolvat? Și eu am aceeași problemă, ma disperat, am schimbat 4 calorifere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Știe cineva unde se afla radiatorul de căldură habitaclu la un seat toledo. 2014? Este ca la golf 4-bora sau ca la seat Leon 5F, unde îl poți scoate pe la picioare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!