Jump to content
kadettro

2019 Kodiaq Style 2.0 TDI 190

Recommended Posts

kadettro

M-am mai apucat de bricolat ceva si anume emblemele. Le vreau negre cu culoarea masinii in interior. Cu ce as putea da jos cromul in afara de smirghel? Ma refer la ceva solutie ca sa adere vopseaua dupa curatare.

20200731_124429.jpg

20200731_124402.jpg

20200731_124334.jpg

catalinmiti

Nu mai bine doar le matuiesti? Probabil acel crom este foarte bine lipit de plastic

kadettro

Nu vreau sa le matuiesc pentru ca apar imperfectiuni, oricat de bine le-as face, astia "afara" folosesc deep cleen sau mr. Musculo. 

Incerc si cu ceva soda caustica.

TDR
Posted (edited)

Sau solutie activa pt spalare lasata sa actioneze cateva ore.

Edited by TDR

kadettro

Pt ca au fost in jur de 150 de lei amandoua de la reprezentanta si nu stiam cat de greu se desfac. Si pe cele de la superskoda le-as fi desfacut pentru ca fundalul il vreau aceeasi culoare cu masina, era mai usor dar momentan ma ocup de astea.

Nu reusesc le iau pe cele de la superskoda.

florinrmn

Incearca cu clorura ferica, lasate peste noapte scufundate. 

Rave

De ce nu le îmbraci în folie? Cred ca e cel mai simplu și tine câțiva ani fără probleme, dacă sunt făcute cum trebuie. 

kadettro

Incerc si cu clorura si am mai gasit acid muriatic. Folia e putin mai greu de aplicat pe indian dar mi-ai dat o idee. Daca nu reusesc sa scot cromul cu solutie incerc si cu folie ca am destula.

Multumesc

Bebeee

Legat de crom, poti incerca sa il vopsesti si cu plasti dip..daca nu iese ok, il cureti si gata.

• Upvote 1

ShadoWzZ

Subscriu la sugestia lui @Bebeee

Eu pentru embleme am apelat la plastidip. Aplicat corect tine destul de bine pentru o perioada lunga de timp. Cred ca le-am facut acum 2 ani. Cat timp nu "fuck with it" si nu dai cu pistolul de la spalatorie super aproape de emblema, esti in siguranta  :)

Singura chestie este ca eu nu am gasit plastidip negru lucios, doar mat. Cumpara si lac pentru plastidip. Este practic un strat de plastidip transparent.

kadettro

Inca o sugestie de luat in seama, am comandat vopsea verde la culoarea masinii si lac. Saptamana viitoare va arat rezultatul.

Multumesc

• Upvote 1

kadettro

Fail total cu folia(nu se aseaza cum trebuie),  plastidip-ul(ciudata rau textura si nu stiu daca va tine la spalat) asa ca am dat direct comanda pe superskoda pentru cele negre.

Mai jos o poza cu ce a iesit cu plastidip-ul.

Emblema plastidip.jpg

• Upvote 2