Jump to content

Zgomot decelerare treapta inferioară


blaky
 Share

Postare recomandată

Salut, 

De 6 luni dețin un B8 biturbo din 2015, DSG 7 trepte. Acum are 160.000 km. In ultima perioada am observat un zgomot la decelerare, pe distante mai lungi. Adica:

- masina este in trepte mari: 4, 5 etc 

- las masina sa curgă si pun usor frână

- uneori, cand pare ca se subtureza, se aude un clanc, turometrul este pe la 800 rotații si dupa zgomot schimba inferioară.

- nu am gasit o regula de treapta de viteza. Uneori face clac din a 5-a in a 4-a, alteori din a 4-a in a 3-a etc. 

- daca franez repede, nu o las sa curgă, nu se aude zgomotul 

Ce credeti ca este? De unde sa incep căutările?

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal..săptămâna asta am scapat si eu de acel clanc...am fost cu mașina într-un service prin iasi sa schimb volant,ulei cutie,ulei grup(tot Bitdi) etc...iar cand a fost seful de service in probă dupa ce a schimbat toate astea a auzit acel clanc in frana de motor...a spus ca nu e normal...eu crezând ca e o clapeta ceva..dar sa dovedit a fi un defect din fabrică de la montare...sincer nu mai stiu ce a spus ca nu prea l-am înțeles,eu fiind bucuros ca am scapat de acel clanc..dar ma voi interesa săptămâna asta am programare cu un A3 la o revizie si am sa-l intreb inca o dată 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult. Orice informatie este bine venită, ca sa o apuc si eu de undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

A mai întâlnit cineva aceasta problema? Inca nu am reusit sa-i dau de cap. Sunetul continua sa apara din cand in cand, la decelerari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@blaky Daca nu ai erori, daca cutia schimba bine, fara sa smuceasca, daca a fost intretinuta corespunzator ( revizii la 60k km ), nu-ti bate capul. Si pe forumurile de afara multi cauta rezolvare la clank-urile respective, dar sunt o gramada cu raspunsuri de la service ca e un zgomot normal al cutiei. 

"The DSG is an automated manual transmission which many still do not know or understand it is not comparable to the classic automatic converter. Noises are normal, as normal manual gearboxes, gears and switching sleeves are installed, which are shifted back and forth to switch, except that they are automatic. The clacking is normal, the gangsters and as it is electro-hydraulically controlled and is not a shift lever as in the manual transmission, is it rough as if you turn down at 50km / h it gets louder and louder because the synchronization takes more time than the switching process takes but the mechatronics says driver's wish 2nd gear is therefore also switched and there are noises"

" Hello everybody, I can confirm that from my Tiguan which has also installed the DQ500. When normal roll the DSG switches to the 2nd gear, then I switch back by paddle in the 1st gear I hear that clacking clearly, the 2 part gearbox has already pre-selected the 3 gear and switches when switching back from 3 to 1 gear. The clacking is completely normal and harmless, after all, in the transmission mechanically shift forks are moved in turn move the synchronizer rings. It's not a bug, it's a feature. Here is a video how such a gear works, only the DSG, the gear shift Hydraulic moves but the way it works is the same, you can hear the clack well when a gear is engaged.

@Aerofan ultimul link nu e ok, pt ca el la BITDI are DSG7 DQ500 cu ambreiaje umede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va mulțumesc mult. Mașina am luat-o la 150.000 km de afara. Acum sunt la 170.000. Am făcut toate schimburile de lichide posibile și toate reviziile. Masina merge impecabil, cu excepția acelui "clacking". Mai vreau sa verific și rulmentul de la cardan, poate e de acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.09.2019 at 21:38, iulyk_hgn a scris:

Sal..săptămâna asta am scapat si eu de acel clanc...am fost cu mașina într-un service prin iasi sa schimb volant,ulei cutie,ulei grup(tot Bitdi) etc...iar cand a fost seful de service in probă dupa ce a schimbat toate astea a auzit acel clanc in frana de motor...a spus ca nu e normal...eu crezând ca e o clapeta ceva..dar sa dovedit a fi un defect din fabrică de la montare...sincer nu mai stiu ce a spus ca nu prea l-am înțeles,eu fiind bucuros ca am scapat de acel clanc..dar ma voi interesa săptămâna asta am programare cu un A3 la o revizie si am sa-l intreb inca o dată 

Salut !!! La ce service ai fost in Iasi. Pana la urma de la ce era acel clanc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!