Jump to content

Retrofit Volan Multifunctional - (Tiguan 5N & 5N2)


cata19
 Share

Postare recomandată

buna ziua,

ma intereseaza sa schimb volanul standard fara butoane cu unul cu butoane si padele  pe tiguan 1 .

stiti  pe cineva din Brasov care se ocupa cu asa ceva?

 

va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți trebuie volan+cablaj+calculator coloana. 

Cauta în aria prestări servicii, pt Brașov 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa va atasaz o scanare a modulului de steering sa imi spuneti ce cod de calculator de coloana am nevoie sa achizitionez care sa suporte si tempomat?

din ce am vazut eu am codul 5K0 953 569 F care suporta tempomat dar nu suporta mfsw.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu ai un highline, deci trebuie înlocuit. Codurile le găsești și pe forum..... 569AE,etc...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut dragi colegi , inainte de toate va urez un calduros craciun minunat !

Astazi am cumparat un volan de pe generatia noua pentru tiguanul meu , problema apare la partea cu pilotul automat care e situat pe partea stanga a volanului si care bineinteles nu functioneaza ..

Calculatorul meu de coloana (5K0953501CH) cu VCDS are optiunea de a muta CC pe volan .. dar nu reactioneaza la butoanele de pe volan .. ramane martorul de la CC galben pe cluster ..

In urma cu ceva timp am citit pe un forum ca pentru al face functional pe cel de pe volan ar trebuii schimbat grupul de manete si a opta la unul fara maneta de CC de la un model mai nou  ..

Precizez ca restul butoanelor functioneaza perfect inclusiv iluminare etc ..

Apreciez orice sfat !

Multumesc ! Sarbatori fericite !

Tiguan 2012 - 2.0TSI 4M DSG 211cp

20191224_165147.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

iti trebuie un modul aditional pentru a le face functionale, vrei 250-300 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns .. nu stiu daca isi are rostul .. ar fi fost frumos dar este destul de scump ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,

 

Am achizitionat pentru sotie un Tiguan 2011. As avea nevoie de ajutor (info) si tehnic in zona Bucuresti/ Ilfov pentru adaugare comenzi volan (presupun ca nu pot pastra volanul si doar adauga module...si daca VW sunt niste nemti care se respecta, nici airbag-ul nu o sa pot sa il pastrez, si sa aschimb doar covrigul, nu?). Dar mai important decat comenzile, ma intereseaza retrofit bluetooth/ handsfree. M-a pacalit butonul "phone" la achizitie. Dar cand apas pe el se activeaza "mute". Am inteles ca ceva de genul modul/ microfon/ codare? Unitatea pare sa fie RNS310 (are doare 3 linii in meniul de service/ versions - part number, software version si system hardware version.

 

 

IMG_6291.thumb.jpeg.0fe9c5ef9b4f8e07a1dbe616d9c2fdb6.jpegIMG_6292.thumb.jpeg.ad3367ca10330404479fd8c57c9877f9.jpeg.) IMG_6293.thumb.jpeg.18330041109578bc348219da9771dbe5.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Retrofit Volan Multifunctional - (Tiguan 5N & 5N2)

Alt volan complet, calculator se coloana, montaj si codare.

Bluetooth- ori cautat un rns315 cu Bluetooth si instalat kit microfon, ori instalat kit bluetooth cu modul extern, microfon, etc

Toate se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da quote la postul anterior, este impotriva regulamentului.

 

v-am trimis PM. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 9/5/2019 at 10:25 AM, F l o r i n said:

Sigur nu ai un highline, deci trebuie înlocuit. Codurile le găsești și pe forum..... 569AE,etc...

salut...un coleg vrea sa puna volan de polo gti pe un tiguan 2010 ...are posibilitatea sa puna spira cu 569AE  si 569BC...stii cumva daca sunt compatibile? ambele spire nu au g85 in ele...astept sa imi trimita un scan sa vad daca tiguanul lui are g85 in caseta sau in spira...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scanare la tiguan, sa vedem ce are el pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are modulul asta...1k0953549ck...si volan 8 butoane

 

pt retrofit la spira cu 5k0 stii cumva daca pinii sunt la fel ca la passat b7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,tot asa trebuie sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutari colegi!

 

Va rog sa ma ajutati cu un necesar de piese pentru trecerea de la un volan fara comenzi la unul cu comenzi. Atasez poze pt referinta.

 

Multumesc frumos!

 

volan cu.PNG

volan fara.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAlc de coloana highline cu lin 2.0 , cablaj de airbag pentru MFSW, volan multifunctional, airbag si codare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calc coloana cod 1k0 .... CJ, CH...sau CK, daca masina este manuala. Daca este automata, doar CJ sau CH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut cu respect,am achizitionat un volan cu comenzi complet cu airbag si cablaj si doresc sa fac retrofit,neavand volan cu comenzi,am facut o scanare cu vcds dar am reusit sa aflu doar codul de la spira volanului "5K0 953 569 J" am cautat si este midline nu are optiunea pentru comenzi.Intrebarea mea este cum aflu ce model de modul de coloana am? Merge sa schimb doar alt modul de coloana cu unul highline si continui cu spira pe care o am ? Sau trebuie amandoua sa fie highline?

Log-WVGZZZ5NZBW084916.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA masina ta calc de coloana este integrat in spira, deci pui unul highline si care suporta CCS si gata./

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regulamentul VW Forum interzice citarea postării anterioare! 

 

oke am inteles, ca si modele as avea 5K0-953-569-AP am vazut ca este pentru manuala(masina mea este manuala) sau 5K0-953-569-H(automata)? Conteaza asta asa muult fiind manuala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul e la un loc cu spira...iti trebuie spira cu AL...AP ...L ....H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am reusit sa fac rost de volan si spira,acum am nevoie de ajutor de la cineva priceput in constanta pentru a face acest retrofit,am incercat singur dar efectiv nu pot sa scot airbag ul de la volanul actual 😅

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara ! 
 

detin un VW tiguan. 2.0 TDI 4 motion. Cutie automata. Masina are volan fara comenzi si fara cruise control. Doresc sa i le adaug. 
 

cod spira : 5K0 953 569 F

 

care sunt pașii de urmat ? Ce trebuie achiziționat ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!