Jump to content

Montare bucse bare torsiune VW 1302


bmwvio
 Share

Postare recomandată

Iar am o dilema: la puntea spate trebuie montat suportul de la bara de torsiune, am 2 modele de bucse cele mari intra dar nu am capac metalic, cele mici nu intra pe ax decit foarte greu, dar acestea intra in capac. Care bucse sint cele bune?

P8230117.JPG

P8230118.JPG

P8230119.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la 1303 la interior (deci spre tubul barelor de torsiune) intra bucsa aia cu 4 urechi, iar la exterior, in capacul de tabla, o bucsa aia ca o gogoasa.evident, intra putin greu pe lama. E un pic de joaca pana pui la loc. Eu am folosit niste suruburi lungi ca sa apropii capacul de corpul puntii, apoi am scos unul cat eunul si am inlocuit cu suruburile scurte, corecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, inseamna ca si bucsele mari sint necesare, am crezut ca sint de la alt model, multumesc, o sa mai apelez la cunostintele voastre, abia am inceput montarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, toate sunt necesare. Una vine la interior una la exterior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se scoate placa care tine butucul ca sa ajung la bucsa din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte greu. In primul rand trebuie sa detensionezi lama. Cand ridici masina lama se asaza pe un opritor. Daca o departezi, sare si e periculos. Unii au pierdut degete. Trebuie sa sustii capatul lamei cu un cric, folosesti o surubelnita sau o ranga mica sa o departezi de corpul puntii si apoi lasi cricul usor de tot pana se detensioneaza. Mai exista o scula cu surub care se prinde de suportul de amortizor, dar banuiesc ca nu ai. Dupa ce ai detensionat incepe circul. Trebuie sa fortezi lana cu doua rangi din directii opuse si la un moment dat o sa iasa. Eu m-am chinuit 2 zile sa le scot pe ale mele. Probabil nu au fost scoase din 74. Dar una a iesit usor si apoi am bagat un fier lung si am batut-o afara pe a doua (prin corpul puntii). In interior e o bara de torsiune cu capetele canelate, iar lama are si ea caneluti la interior, si puntea are si ea spre centrul sasiului. Astea mai ruginesc si de-asta ies greu. Ai mare grija ca la montaj e greu, trebuie sa pui la acelasi unghi. Un dinte interiir sau exterior sa fie decalat si o sa stea stramba masina. Citeste si in manual sau aeleaza la cineva care a mai facut asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut. Stie cineva care este poziția corecta la brațul suspensie, cate grade înclinație?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se refera la altceva, respectiv la cate grade sa aiba lama. Adica in ce po zitie se pune bara de torsune (caneluri interioare/exterioare).

Informatia o gasesti aici:

https://vw.zenseeker.net/Wheels-TorsionBars.htm

si aici:

https://swayaway.com/wp-content/uploads/2016/06/9913.pdf

Trebuie pus sasiul orizontal, sau masori unghiul lui si faci calcule. Ai grija ca cele doua bare de torsiune au "stanga" si "dreapta" dupa cum au fost pretensionate de fabrica. Daca nu le pui bine, se pot rupe sau nu actioneaza corect ca arc. La unul din capete trebuie sa fie stantat L si R (Links si Rechts, stanga si dreapta).

 

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/11/2020 at 7:56 AM, TZepeSH said:

 La unul din capete trebuie sa fie stantat L si R (Links si Rechts, stanga si dreapta).

 

Stiu ca sunt Stanga /Dreapta.

Ma refeream la unghiul (grade) lamei care este atașată la bara de torsiune. 

Mulțumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/11/2020 at 8:56 AM, TZepeSH said:

Cred ca se refera la altceva, respectiv la cate grade sa aiba lama. Adica in ce po zitie se pune bara de torsune (caneluri interioare/exterioare).

 

Da, m-am grabit, eu am pus de puntea fata, aci e vorba de puntea spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!