Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic pentru cei care vor sa stie sau stiu daca diverse piese de pe GTI sau R20 se potrivesc pe Golf-urile normale fara modificari.

Am pentru inceput o intrebare : extractorul de aer de la GTI se potriveste in bara de la un Golf normal?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui o poza cu acel "extractor" nu stiu exact ce este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai cheama si difuzor de aer, este bucata neagra de plastic pe unde ies ornamentele de la toba.

post-14434-0-78325500-1300268434_thumb.j

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste fara a schimba cu totul bara. Daca te uiti atent, sunt diferente intre bara spate de Golf si de GTI/GTD. Una mai evidenta ar fi forma ochilor de pisica de pe lateral. Am vazut ca se poate lua un difuzor de aer gti-like, care arata exacta ca cel de gti numai ca se potriveste pe bara stock aici, dar la un asemenea pret nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca s-a incumetat cineva la retrofit xenon OEM. Am vazut preturi si de 700-800euro pe ebay, asta incluzand si becurile. De la kufatec se pot lua adaptoare pt xenon si daca chiar trebuie facut ca la carte exista si kit pentru auto-leveling. Insa strict farul+ cele aferente, ar duce sub 1000Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte buna initiativa. Sa se posteze informatii utile la eventuale upgrade-uri. As vrea sa stiu care sunt costurile pentru tail lights cu leduri (GTI/R)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@silviu747 - 549 de euro daca le iei de la kufatech si inca 300 de euro pentru BMC(centrala) daca masina a fost fabricata inainte de sapatamana 45 din 2009

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru info! Masina este cumparata in mai 2010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a pus cineva bara fata de r pe un golf normal?la un moment dat era un golf galben pe mabile cu bara de r.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun aici codurile pentru pragurile de GTI, intrebarea mea este daca stie cineva codul pentru kit adica doua praguri ca am inteles ca la kit vin cu tot ce le trebuie. Nu stiu exact cate clips-uri imi trebuie pentru a le prinde. Informatiile le-am luat de pe link praguri

5K0 853 856 9B 9 - 1 buc

5K0 853 855 9B 9 - 1 buc

1K0 853 493 - 4 buc(aici am dubii)

N909 909 747 01 - 12 bucati(si aici la fel, la cele de MKV nu trebuia nici un surub, erau deja pe masina)

Si as vrea de la cineva care are camera marsarier din fabrica(OEM cea ascunsa de badge) sa puna o serie de sasiu sa fac si eu rost de codul exact ca am inteles ca exista 2 tipuri de camere : una low si una high.

Multumesc, Radu

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 tipuri de camere? Poti te rog sa detaliezi care ar fi diferentele intre ele ? te ajut eu cu o serie wvwzzz1kzbp076554. poate poti sa imi spui si ce tip de camera am:).

Am nevoie de un cod + pret pentru spoilerul fata oem, ce face parte din kit-ul aerodinamic Votex. Nu mai suport botul masinii care e neterminat.

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de serie, camerele cred ca au 2 tipuri de rezolutii in functie de unitatea multimedia pe care o ai pe masina. O sa verific daca mai fac rost de o serie de sasiu dar de la cineva cu un RNS si asa pot sa le compar.

Codul pentru spoiler este in Cataloage accesorii & stuff Golf 6 , 5K0 071 609 GRU

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca sunt camerele cu 2 rezolutii, ci ecranul are 2 rezolutii. RCD 510 are 320*240 in timp ce RNS 510 are exact dublu pe fiecare axa, adica de 4 ori rezolutia. Logic ca se vede mai bine, imaginea e mai sharp, fiind insa meritul ecranului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info, ma uit pe site-urile de afara si ei zic ca sunt 2 tipuri una la 95 lire sterline si una la 200...De aici am tras concluzia ca ar fi diferenta intre ele. Si e vorba doar de camera in sine nu de kit sau mai stiu eu ce. Si ce-am mai observat, camera de vanzare pe Kufatech nu are mesajul de atentionare pe ecran nici liniile de ghidare pe cand cea de la Volkswagen le are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog respectati subiectul acestui topic

Pentru piese AM exista topic-uri dedicate, la fel si pentru cele OEM iar Camera Rear Assist nu este specifica unui model anume de Golf ci doar o dotare suplimentara.

Urmatoarele posturi offtopic vor fi sanctionate

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un cod pentru eleronul de GTI, bucata de plastic de sub el si lampa de frana, poate sa-mi dea cineva?

IMAG0477.jpg

Multumesc

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
dinamovistu

Am gasit astea pe un forum : GTI Rear Hatch Spoiler on a Non GTI - Anyone Done This?

"Have some of the part numbers available:

Spoiler - 1K6827933DGRU -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dac a o faci, te rog frumos sa ne spui si noua ulterior, dupa ce conduci mai mult, daca te deranjeaza ceva la el sau e super, pentru ca si eu am stat mult in dubii si momentan am hotarat sa nu il schimb. eu voiam sa iau de pe ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Acum nu stiu daca se potrivesc pentru ca toate codurile care le-ai pus sunt pentru Golf 5 GTI... si oricum am intrebat de pret si sunt aproape duble fata de ce este postat. Ma mai interesez ca am gasit pe cineva in Norvegia care a facut lucrul asta si poate gasesc ceva coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul pt spoiler Golf 6 Gti este 5K6 827 936A GRU. Pret 1027 lei

Modificat de tutu0581
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim frumos si pentru suportul de plastic din interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5K6 898 533

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o concluzie, la cat te duce intreaga operatiune de a pune eleron GTI? Trebuie schimbat si stopul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dinamovistu

Legat de volanul de GTI. Momentan pana nu iese masina din garantie nu cred ca pot sa fac modificarea. Doar dc as lua volanul cu factura. Ceea ce nu e cazul dc il iau de la cineva sau de pe EBay.

Asa ca mom mai stau.

Iar de eleron din cate stiu se schimba si stopul. Cred ca in jur de 400 euro cu tot cu vopsit si montaj.

PS: Eleronul de GTI e diferit de eleronul acesta?

http://www.porsche-inter-auto.ro/accesorii/accesorii-volkswagen/Volkswagen-Golf%20-Plus%20/tuning-volkswagen-golf/eleron-spate-haion-golf-6-vw

Modificat de dinamovistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este diferit. In poza este eleronul de la pachetul aerodinamic. Eleronul de GTi inlocuieste pe cel actual, fiind mai lung, cel pe care l-ai prezentat se lipeste doar peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6/Jetta - Retrofit

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!