Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

Salut! 

Cu ce trebuie sa schimb centrala actuala pentru retrofit bi-xenon? Este ok 5K0 937 086M? 

Multumesc

Address 09: Cent. Elect. (J519)       Labels: 1K0-937-08x-09.clb
   Part No SW: 5K0 937 086     HW: 5K0 937 086 
   Component: BCM PQ35 M    008 0019  
   Revision: BC008001    
   Coding: 40180E3A982D02C040000080500081E001010088725D856064C000000000
   Shop #: WSC 00066 123 12345
   VCID: 71F0C5D7F1A9E38AE00E0B9-8024

   Subsystem 1 - Part No: 1K1 955 119 E  Labels: 1KX-955-119.CLB
   Component: Wischer 05080  21  0501 
   Coding: 009795

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu un 087x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca daca eu am 5K0 pe masina nu pot pune 1K0, asa este?

Inca ceva, o sa am probleme daca le pun pe cele cu LED pe drl, fata de cele fara LED? avand in vedere ca masina e 2009.

k-IMG-6226-JPG-5K1941752C-1-00_600x600.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5k0 e bcm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 087 trebuie sa am neaparat o litera?  Am gasit in tara 5K0937087 la un pret foaarte bun zic eu. Pe ebay am dat de 5K0937087T si 5K0937087A la ~100euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform etka se potriveste 087 si 087D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Se potrivesc bara fata si grila dintre faruri de la G6 highline la modelul Match.(Nu pt retrofit, e lovita) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se potrivesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anddrei Daniel

Salutare, ma poate lumina si pe mine cineva in vederea unui retrofit, si anume trecerea de la manual la dsg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, de curând miam luat niște puddle la lights pentru golf 6. Problema e ca nu încap în oglinzile mele. Din câte am văzut pe net, modelul meu 1k din 2009(desi e trecut 2010) are oglinzile de golf 5. Nu din alea mari și late. Se pot pune oglinzi de g6 peste 2011 in loc la astea vechi?  

Screenshot_2019-08-08-13-21-47-162_com.android.chrome.png

Screenshot_2019-08-08-13-21-17-450_com.android.chrome.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa le schimbi complet ? da, nu cred sa fie diferente la prindere.

Tu ai Variant, nu ? Nu ai si interiorul, fetele de usi pe fata, ca la Golf 5 ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am variant. Nu știu cum arata fetele de uși la g5, dar asa sunt ale mele. 

 

As vrea sa le schimb cu totul. Sa le pun electrice rabatabil și cu puddle lights.. În codare nu am văzut sa se poată rabata automat, însă am văzut exterior mirroir ambient lights. 

IMG_20190808_151333 (1).jpg

IMG_20190808_151337.jpg

1565266668035715982291374294938 (1).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa arata fetele de usi de Golf 5.

Daca vrei cu rabatare, trebuie ambele oglinzi, cele doua calculatoare de usi fata Highline si butonul de reglaj oglinzi cu rabatare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Biziday, nu poti monta oglinzi de Golf 6 hatch sau Jetta 6 pe Golf 6 Variant. Nu vor potrivi la prinderi, decupaj pe rama usii si acea parte neagra, plasticul ce vine pe usa. La Hatch, adica ce ai postat tu in poza doi de se vede un Golf 6 alb, baza oglinzii, ce vine pe usa este mai inalta decat la Variant si nu va pusca absolut nimic.

Si nu conteaza anul de fabricatie al Golf-ului 6 Variant, din 2009 pana in 2013, Golf 6 Variant vine cu oglinzi de Golf 5. Si atentie, de Golf 5 Variant sau Jetta 5, nu si Golf 5 hatch. E aceeasi poveste ca la Golf 6 hatch. 

Crede-ma ca stiu, am avut G5 Variant, am avut ceva bai cu oglinda de la sofer, am schimbat-o, insa in prima faza am crezut ca orice oglinda de G5 se potriveste. Gresit. Hatch-ul e hatch si e diferita oglinda, mai exact baza aia de care ziceam, prinderea sa pe usa.

Singura optiune sa iti pui lumini in oglinzi, este sa iti cumperi acele becuri si sa le montezi. Adica in partea de jos a oglinzilor tale daca te vei uita, o sa vezi un contur finut imprimat de fabrica. Acela trebuie decupat si acolo iti intra becurile. Asa cum de altfel se poate vedea in poza 1 ce ai pus-o, cu acea oglinda neagra. La fel, daca vrei si rabatare, schimbi oglinzile cu totul, insa neaparat sa fie de G5/6 Variant sau Jetta. Normal, totul presupune codari, centrale de usi care sa suporte functiile astea pe care momentan nu le stiu componentele de pe masina ta etc etc

Te-ar ajuta mai mult topicul de mai sus, mai ales ca G6 Variant e doar un G5 cu fata si bord de 6. 

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema poate sa apară de la faptul ca la G5 se demontează fata exterioara, la G6, nu. Oricum, la următoarele care îmi vin, dacă îmi aduc aminte, voi face câteva măsurători, in acest sens

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate aceste modele de golf nu vin cu nici un fel de decupaj... nici cele de passat nu merg, singura solutie e sa dai gaura , sa pui un mic led amarat , legat la minus pe masina si plus la lumina din portiera. deja i-am pus luminile din portiera pentru ca vine fara asa ceva. 

tot ce am gasit este asta... merita tras cabluri prin portiera? el le-a dus la foot lights, insa nu are rost ,  deja am facuta legatura si codat pentru luminile din portiera si le pot lega acolo.

 

 

 

sau chiar asa ceva ... 

 

Modificat de Biziday
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Usor usor strang piesele pentru bixenon. Am luat bcm 5K0937087.

Am gasit o pereche de faruri complete, modelul fara drl pe led. Vanzatorul spune ca sunt modelul de USA. Ar fi vreo problema?

20190819_094536.jpg

Screenshot_20190819-094949_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de SUA parca aveau cutout-ul diferit fata de cele de EU. Adica la ei e retrofit sa treaca la faruri de EU. 

Dar chiar si asa cred ca sunt mai bune si arata mai bine decat halogene :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cu specificatia "NAR", deci sunt de america.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci am verde sa le cumpar? Le iau de pe allegro si e mai complicat cu returul daca e sa nu fie compatibile.

PS: nu gasesc diferenta intre cutout-ul de sua vs europa, se poate o poza?

Mersi.

Modificat de johnnyb123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Americanii folosesc DOT in timp ce in Europa se foloseste ECE, deosebirea e asta:

dot-ece-cutoff.jpg

Daca astea de US sunt semnificativ mai ieftine decat unele de EU, ia-le. Daca gasesti faruri de Europa (LHD) la un pret apropiat, ia-le p-alea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de info, pana la urma am plusat pentru 5K1941751D 5K1941752D (cele cu led pe drl).

Imi poate confirma cineva daca doar de asa ceva mai am nevoie?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei farurile complete, cu becuri, drossere si module afs o sa mai ai nevoie si de mufe adaptoare. Nu se potrivesc mufele de la halogen la xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile sunt deja luate, complete, cu drossere, becuri si modulele afs. Intrebarea era daca mai am nevoie de ceva pe langa ce vinde respectivul pe olx, adica, senzor nivel, cablaj complet, unitate control auto level AFS si mufa adaptoare faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!