Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

:D Din cate stiam eu climatronicul are o functie de genul asta.Nu se opreste climatronicul,aceste trece automat pe recirculare in momentul introducerii in masalier pentru a nu intra gaze in habitacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asa 1Z338CE9 octi ii busines 2.0 tdi dsg in 6 trepte, PDB-alarma, 9T1 duze- incalzite, PFA-esp, PK8-xenon, PWF-senzor ploaie, light assistant, PWG proiectoare cu cornering, RAD-bolero 2 din, PW0 scaune incalzite fata, 7X1-senzor parcare spate, 8M1 stergator luneta, 8T2 tempomat, PLL- volan cu comenzi pe el.

Nu sunt diferente mari, mai apar scaunele incalzite care depind de centrala electrica, proiectoarele cu cornering,

Ai activat al-2-lea stop de ceata pe spate? Ca la mine nu e si-l vreau.

Mai sunt chestii legate de modulul de confort: Se inchid geamurile daca dupa inceperea ridicarii lor nu mai apesi pe butonul de pe telecomanda? Ca la mine se opresc.

La stergatoare fata ai activa functie tear drop active? Adica sa mai dea odata dupa ce speli parbrizul dupa 4-5 secunde, dar asta merge doar daca masina e in miscare.

Clomatronicul trece pe recirculare cand bag in R si, atentie: se aprind proiectoarele daca butonul e pe AUTO si farurile sunt aprinse, tot la bagarea in R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy - eu mi-am activat al doilea stop de ceata pt simetrie si in plus sa "deranjez mai tare " pe cei care "uita" lunga aprinsa in spatele meu..e foarte simplu,la Octavia mea cablajul + becul erau deja trase,m-am documentat de pe forum (adica de pe la pagina 6) si a decurs totul perfect. Vreau sa setez si eu tear drop wiping pt parbriz si luneta dar mi-a spus Pisicutza ca nu e chiar ok functia asta..

@chr - Proiectoarele cu cornering daca le comandati din fabrica (cel putin la O2 facelift) vine cu 2 becuri in proiector (unul pt ceata,unul pt cornering).Pt cele care nu au cornering din fabrica se poate activa cu ajutorul Vag Com aprinderea la virajele sub 30km/h a proiectorului.

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile despre codari pentru Octavia2 FL si Superb2 se vor purta A I C I .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@ BLiTZ : As fi foarte recunoscator daca ai spune cum ai modificat timpul de aprindere al semnalizarilor din functia comfort sunt interesat sa modific si nu stiu cum . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La O2 nu stiu daca a reusit cineva sa modifice "confortul" la semnalizare. Pentru Fabia, se poate, exista procedura...culmea, merge facut si pe Superb2, probabil si pe O2FL. La Superb2 si (probabil)O2FL se face in "adaptari"...canalul 4 sau 5...nu mai retin excat; am facut la a mea :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare:

Se poate activa din VAG-COM ca la inchidere/deschidere sa faca si din claxon? Am incercat sa activez, si nu zice nimic cand inchid/deschid masina.

Masina e 2005, echiparea Business fara alarma.

Spuneti-mi si mie ce mai trebuie schimbat ca sa mearga treaba asta.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia pe care vrei s-o activezi tu nu utilizeaza claxonul propiu zis ci Back-up horn.Eu am activata functia asta la Passat si se aude un "tit" din portbagaj :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza de unde se aude... sa se auda si de acolo... numai sa faca un sunet ca sa nu stau sa urmaresc semnalizarile.

Mai are cineva inchidere (fara alarma) si a reusit sa faca acel back-up horn sa "confirme"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu si nu se poate. La octavia 2 acel HORN comunica cu modulul de confort pe protocol LIN si nu merge decat daca montezi tu unul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se poate schimba modul de afisaj al informatiilor pentru memoriile 1 si 2 in maxidot? Adica in loc sa funzaresc prin cele 4 informatii pentru memoria 1 sau 2 (medie consum, medie viteza, distanta parcursa si timp) sa le am intr-un singur ecran? La cat e de mare ecranul e destul loc. Nu stiu daca se poate din vag-com, probabil trebuie rescris vreun firmware.

Modificat de DanRe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil sigur .. si mai trebuie sa ai si acces la el ca sa-l scrii ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draguti din fire,cei de la Skoda cand am dus zilele trecute masina pt remedierea unei probleme mi-au dezactivat functia care semnaliza de 3x la un impuls al manetei de semnalizare.Imi puteti spune va rog cum o pot reactiva? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai maxidot da-i revenire la setarile de fabrica ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi,o sa incerc maine dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

optiunea "confort indicator" din maxi-dot: Cand e setat ON, atunci cand dai scurt de maneta de semnalizare, va semnaliza de 3 ori. Daca e OFF, va semnaliza decat o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai am optiunea comfort indicator...ciudat inainte sa o las la service o aveam.Ce treaba o avea compresorul de A/C cu semnalizarea ei stiu.O sa activez cu VAG-COM ca daca ma duc la ei sigur imi zic ca nu se poate. :blah_: :cool: ;) ;)

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revino la setarile de fabrica si poate apare in maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am toate reseturile din maxi-dot,de la light&vision pana la master reset parca ii zice..nu mai merge.. :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vag-com nu reusesc sa activez Heated side mirrors. Am controller pe 21 de byti.

In 09.Cent. Elect. Byte1 Bit4 - Heated Side Mirrors Installed. Il bifez, dau DO IT, si cand intru este debifat. Am oglinzi incalzite, dar nu le-am testat inca.

La cei care aveti oglinzi incalzite tot debifat este?

Modificat de Sp!der
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar TRANSFER CODING dai ?

Si raspunsul de coding accepted vine de la controler?

@But_Fns trebuie recodata centrala electrica. Au facut ceva codari aiurea pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine tot debifat este l-am bifat si se incalzeau mult mai repede, le=am scos si acuma e ca de fabrica si dupa cate stiu eu se incalzesc lent si deabia deabia dar asa erau asa le-am lasat, daca le activezi se simte rau la mana ca se incalzesc ...

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar TRANSFER CODING dai ?

Si raspunsul de coding accepted vine de la controler?

Da, am mai facut cateva modificari in centrala electrica, deci stiu procedura (cat de cat). Dupa ce dau TRANSFER CODING am urmarit sa fie si codul modificat si este. Nu stiu cum e treaba cu accepted, ca nu am vazut pe nicaieri. Dau DO IT, apoi cand intru din nou la Coding, este codul vechi, fara modificare, deci debifata optiunea. Oricum, daca merge si asa, o las asa (oricum vad ca nu pot face altceva)

Sunt curios daca merg totusi oglinzile pentru ca inainte aveam o eroare ca ar fi scurt pe circuit parca, si acum vad ca a disparut de la sine. Astept temperaturi mai joase sa le pun in functiune. ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreo functie care sa afiseze pe MaxiDot viteza actuala digital ? Stiu ca la Audi este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!