Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Si cum ai facut ca sa lumineze la 20% din intensitatea normala?

Ca doar asa sunt DRL-uri, altfel sunt tot proiectoare :vaidecapulmeu:

Select 09 (Central Electronics)

Long Coding -> Function 07

Byte 08 Dimming Daytime Running Light

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buun, si aici modificam valoarea decimala (dec:). Daca vreau sa diminuez intensitatea la 20% din intensitatea normala, de exemplu, ar trebui sa pun la Dec: 80, nu? Adica, eu inteleg sa se diminueze cu 80%. Sau trebuie pus 8? Sau valoarea la care ar trebui sa ramana, adica 20? Bifez acolo amandoi bitii, 0 si 1? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citez ca sa intelegeti:

Enter the brightness value as a whole integer percent. Examples:

For 'off', enter 0

For 24%, enter 24

For full brightness (100%), enter 100

P.S. cred ca 20% e prea putin!

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu procedura completa si corecta.

Pentru toti cei care vor DRL in proiectoare cu intensitatea redusa modificarile sunt:

1. in modulul Central Electronics adica 09 - coding (07) - long coding helper:

- se seteaza Byte 00 bit 04 Daytime Running Lights (North America)

- se seteaza Byte 17 bit 04 Daylight Running Light via Front Fog Lights

- se completeaza la Byte 20 in casuta unde scrie Dec. cu valoarea intreaga a intensitatii pe care o doriti pentru proiectoare in functia DRL ( de ex. 30 = 30%)

pt. 30% Byte 20 ar trebui sa aiba valoarea 1E in hexa.

Sper ca am fost explicit si ca a inteles toata lumea!..

Toate bune!

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare mi se pare ca am incercat si mi-a dat proiectoarele cu totul la noua valoare diminuata (si cand erau DRL, si cand erau proiectoare), dar o sa mai incerc azi.

La byte 20 se bifeaza si Bit 0 si Bit 1? Se mai bifeaza vreun bit, ca unii sunt deja bifati. Sau doar completez valoarea in Dec. sau hexa?

Multumesc de sfaturi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine (model 2007) nu ma lasa sa bifez bitii la byte 20 - dar daca la tine merge se bifeaza doar bitul 1 si de scrie valoarea la dec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune si coming/leaving home via proiectoare? Asta fara a le lasa aprinse din buton cand vii acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slutare, se poate face si pe masina mea din 2006?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fx - din cate stiu...NU.

DArtagnan - DRL/coming&leaving home...se pot face si la a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, intrebare aditionala: se poate face atunci ca faza scurta sa lumineze la x% intensitate cand e in coming/leaving home? Am vazut ca noaptea daca ma apropii de masina din fata e ca in filmele cu gangsteri, nu vezi mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur pt. ca nu am incercat si nici nu mai am pe ce :icon_thumright: ; vezi AICI la byte 02 bit 4...nu stiu la ce se refera (0 = adjustment/1 = potentiometer). Daca ai posibilitatea sa incerci!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acolo se activeaza la masinile fara light assist, asta am facut ca sa le am la a mea. Sunt curios daca Octi noua cu xenon stie sa faca ce vreau eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Mi-ar placea sa imi activez si eu la Octavia:

-Coming Home/Leaving Home;

-Cornering;

-DRL;

Am aproximativ 14.500km,deci se apropie revizia..ce ma sfatuiti sa fac? Sa ii rog pe ei sa mi le activeze sau sa astept sa termine de facut revizia si dupa sa incerc sa le activez sigur?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le activeaza in service....foloseste un coleg cu vag com ca ei nu o sa vrea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

am si eu o intrebare pt cei mai cunoscatori

se poate seta din vag-com numarul de curse pe care le face stergatorul parbtizului dupa ce dai sa spalare?

la mine acum face 4 curse... si e cam mult, ca se gata lichidul si sterge pe uscat

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu a fost descoperita (inca) aceasta posibilitate.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vin si eu cu o intrebare..La Octavia mea la franarea de urgenta se aprind avariile..Intrebarea este daca se poate modifica ritmul aprinderii/stingerii avariilor la franarea de urgenta ?(adica sa clipeasca mult mai rapid,sa fie mai usor vizibil decat avaria clasica). Multumesc.

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e o idee de upgrade pt. cei de la Skoda .. nu stiu vreo masina care sa aiba asa ceva implementat .. sunt 90% sigur ca nu merge .. insa am 10% rezerve deoarece am vazut un leon parca pe avarii si clipeau foarte rar deci trag concluzia ca se poate modifica intervalul de aprindere/stingere al avariilor insa nu stiu in ce conditii ar merge ceea ce vrei tu facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu procedura completa si corecta.

Pentru toti cei care vor DRL in proiectoare cu intensitatea redusa modificarile sunt:

1. in modulul Central Electronics adica 09 - coding (07) - long coding helper:

- se seteaza Byte 00 bit 04 Daytime Running Lights (North America)

- se seteaza Byte 17 bit 04 Daylight Running Light via Front Fog Lights

- se completeaza la Byte 20 in casuta unde scrie Dec. cu valoarea intreaga a intensitatii pe care o doriti pentru proiectoare in functia DRL ( de ex. 30 = 30%)

pt. 30% Byte 20 ar trebui sa aiba valoarea 1E in hexa.

Sper ca am fost explicit si ca a inteles toata lumea!..

Toate bune!

Pentru ca cineva intreba mai sus de DRL pe faza lunga auxiliara am revenit la subiect. Se pare ca se poate asa ceva la masinile My08 + adica la cele la care merge si cornering si care au centrale de 30 bytes. Deocamdata va pot da unele variante de solutii deoarece inca nu am pus mana pe o documentatie completa. Codarile au fost facute pe un golf5 cu bixenon ce-i drept.

P.S. - inca ceva .. pentru cine este interesat se poate pune si TPM AM - aveti aici: http://oooo-a3.blogspot.com/2006/04/tire-p...ystem-tpms.html procedura

bun la byte-ul 21 in modulul 09 avem :

Byte 21 Bit 0 Front Light Variant

Byte 21 Bit 1 Front Light Variant

Byte 21 Bit 2 Front Light Variant

Byte 21 Bit 3

Byte 21 Bit 4 Rear Fog Light as Brake Light

Byte 21 Bit 5

Byte 21 Bit 6 Leaving-Home Variant

Byte 21 Bit 7 Low Beam always active

varianta 1:

se activeaza bitii 1,2 si 5 - in cazul asta la golf a dat o eroare: "tip LED" - nu stiu ce vrea sa insemne probabil e codarea pentru noile modele de A3 care au leduri pentru DRL-uri si golful avea halogene.

varianta 2:

se bifeaza bitii 0 si 2 - si la golf a mers smecheria.

Daca cineva cu masina My08 sau mai noua are cum si poate sa incerce poate ne pune si noua un feedback :icon_thumright:

Toate bune.

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat si eu astazi coming home/leaving home..dar nu pot sa activez cornering si al doilea stop de ceata :P nu pot sa setez byte 3 si 4 cum arata poza pusa pe pagina 6 de un coleg..eu am numai byte 0..imi puteti da vre'un sfat? :(

post-20287-1238688800_thumb.jpg

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da click in randul (3) pe pozitia byte-ului 3, adica pe 11-le acela..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat azi Cornering si stopul de ceata dreapta,multumesc celor ce m-au ajutat cu raspunsuri la nedumeririle mele.

Sper ca in scurt timp sa activez si TearDropWiping for Rear Window si alte chestii pe care , tot voi , le descoperiti :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca in scurt timp sa activez si TearDropWiping for Rear Window si alte chestii pe care , tot voi , le descoperiti :icon_cool:

Nu te obosi, ca nu merita. Eu il am activat si vreau sa-l scot cu proxima ocazie....

Inca ceva interesant. Orice modificare fac in maxi-dot, codingul ramane acelasi. In schimb la modificarea codingului, unele optiuni din maxi-dot revin la factory settings. Se pot modifica ulterior, dar codingul ramane acelasi.

Normal - coding este configurare (adaptare) hardware, insa valorile parametrilor sunt tinute in alta arie de program. Cand activezi optiunea din nou, parametrii respectivi se reinitializeaza.

Astept cu (dez)interes momentul cand accesul la functii se va face numai cu certificate digitale - se pare ca mai multi constructori doresc asta. Din pacate va fi o piedica serioasa pt DIY :D Volvo a facut aceeasi figura mai demult (insa fara certificate) - bord computerul se activa cu un cod special. Si costa muuult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Pisicutza - de ce nu merita activat? :-/

Aveti idee de altceva interesant ce se poate face din Maxi-Dot ? Multumesc.

Am activat pana acum :

-Coming Home;

-Leaving Home;

-Cornering;

-Al doilea stop ceata;

DRL nu ma incanta..altceva ce ati activat si e folositor mai aveti? :P

Un amic de-al meu si-a activat din Vag-Com o functie care atunci cand cupleaza Marsalierul i se opreste Climatronicul (sa nu ii bage miros de motorina inauntru) la noi se poate? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!