Jump to content

DIY Plafoniera LED Golf 7


Tractor
 Share

Postare recomandată

Mda, nu reusesc deloc. Asta e. Am sa fac o improvizatie ca mai am o plafoniera pe fata, iau butoanele prin care trece lumina, le tai si le lipesc de intrerupatoarele de la plafoniera mea iar placa de la plafoniera de B8 o tai si o lipesc pe spate la plafoniera veche. Trag masa de la firul de masa de pe masina, un fir din fata de la ambientale si perfect o sa fie.
Problema e ca plafoniera veche e mecanica ca si aia de pe fata iar aia de Passat B8 e digitala iar comenzile le ia prin CAN probabil. Concluzie, nu merge plafoniera de Passat B8 pe Golf 7. O poza cu diferenta

EAF69414-602C-4023-9B31-5CF1C95C6DAE.thumb.jpeg.1764c90ef6d830b9c2b7c8daa737e233.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate, de aceea am intrebat intr-un post anterior de unde sa alimentez butoanele, iar F l o r i n  mi-a spus ca de la butonul de lumini.

Deci, la plafoniera fata imi lipseste pinul 2 si pinul 3 din mufa albastra, respectiv firul maro(din ce imi dau seama) si gri, care in mod normal ar alimenta butoanele, in rest am aceleasi fire.

Plafoniera din spate e similara cu a ta, la fel si cea noua.

Ramane de vazut cum si ce facem cu celelalte fire de la plafoniera noua. Am tot cautat pana acum dar nu am gasit nimic sa ne fie de folos.

Eu nu ma dau batut

 

Modificat de SFBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/20/2020 at 4:13 PM, SFBogdan said:

Am cumpărat o plafoniera fata cu led si butoane luminate. Eu am avut pe masina (Golf 7.5) una cu becuri si fără butoane luminate. Lumina funcționează dar nu se aprind butoanele. De unde pot alimenta butoanele? Ma refer la o soluție cat mai simpla si eficientă, fără sa fie nevoie sa demontez jumătate de masina.

Plafoniera fata e una, spate e alta. 

Pt fata trebuie tras fir iluminare si atat, daca voi cumparati spate de Passat, etc, normal ca difera. 

Se putea modifica si face iluminarea la cea de G7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne certa :P ca ne-a luat valul, mai ales pe mine cand am vazut ca aia de B8 are aceeasi forma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da...nu am rezistat.....?

Am pus poze cu cea spate modificata pt iluminare....si fata oem cu iluminare, montate de mine, acum ceva timp

Screenshot_20200527-170607_Photo Editor.jpg

Screenshot_20200527-170517_Photo Editor.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta mare fata de ce am facut eu :biggrin:

417BB79F-47A5-4DCC-9CB1-1A54DC694810.thumb.jpeg.cd0426a024bd34851b20a285b2bd68d7.jpeg 6F81386E-CE17-4FC1-9B95-E03A674FCFB8.thumb.jpeg.7988aad21fef15e1d0f7ceaab71af2ca.jpeg
@F l o r i n Intrebare, pana nu ma pun sa macelaresc butoanele, cum ai adaptat butoanele? ca butoanele spate nu au trecere de lumina iar cele din fata nu se potrivesc pe mecanismul din spate, banui ca butoane din fata ai pus.

Cam asa a fost la mine toata ziua, parca am construit ceva racheta, initial am vrut neaparat sa pun placa de Passat sa fie lumina 100% OEM dar am ajuns tot la LED-uri china. M-a terminat azi nervos "actiunea"

AC7823A5-0286-45C5-84B4-EE6F2ADF5083.thumb.jpeg.1e30c31a96edcd9547dd52e393f6e959.jpeg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Butoane de fata. Am traforat un pic la ele...nu am facut poze cand lucram, din pacate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/24/2019 at 8:00 AM, motanul lenes said:

O intrebare, oarecum in legatura cu topicul. Am achizitionat de curand un Golf 7,5 identc cu al tau, versiunea Trendline. Plafoniera mea nu are suportul de ochelari si m-ar interesa acest lucru. Am intrebat la reprezentanta, si plafoniera cu suport de ochelari , chioara, fara electronica, intrerupatoare, microfoane etc, costa 90 de lei, iar echipata full costa 400. Pentru ca ai dat jos plafoniera, intrebarea mea ar fi daca se poate muta fara batai de cap electronica de pe actuala plafoniera, pe una neechipata, cu suport de ochelari. Multumesc!

Salut,

Ai cumparat acea plafoniera fara electronica? Ma intereseaza si pe mine suportul de ochelari. Vad ca la dezmembrari sunt intre 150 si 250. Mai bine iau doar plasticul!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am reusit sa termin plafoniera spate de golf 7 cu butoane iluminate.

Leduri de 3mm si rezistente de 1k, montate dupa cum a postat  F l o r i n  mai sus, dupa care am „imbinat” butoanele de la plafoniera de B8 cu cele de Golf 7.

A iesit cam asa ceva:

captură de ecran.png  captură de ecran1.png  captură de ecran2.png  captură de ecran3.png  captură de ecran4.png  captură de ecran5.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, ti_au iesit ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-am schimbat butoanele ca erau crem si nu gri. Asa ca am facut poze cum am procedat eu.
IMG_8036.thumb.JPG.e79785af33519aa6f7316c241b3eaeac.JPG   IMG_8037.thumb.JPG.9d466bb305d364793a71fdcdeff455d0.JPG            

Am taiat carcasa sa aibe loc sa se miste cand apesi pe buton si am rupt piciorusele de prindere. Butoanele sunt de pe fata. La lipit am folosit lipici bicomponent. A tinut bine la butoanele crem desi nu a fost suprafata mare de prindere.
Asa arata acum desi in poza de jos nu se vede gri-ul, parca as fi schimbat carcasa si nu butoanele :D
Beforeafter.jpg.d486f29c3d473fe17783337866eafe0e.thumb.jpg.c6b764b80a2f3011ef6b48e756de9a6c.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, v-au iesit ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes
On 5/30/2020 at 12:11 PM, nonel said:

Salut,

Ai cumparat acea plafoniera fara electronica? Ma intereseaza si pe mine suportul de ochelari. Vad ca la dezmembrari sunt intre 150 si 250. Mai bine iau doar plasticul!

Multumesc.

Salut, da, am cumparat doar suportul de plastic, cu sertarul de ochelari, de la reprezentanta.Se monteaza foarte simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!