Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2019 / 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Pe 205/55/R16 am comandat si eu tot Bridgeston LM005, tot pentru franarea pe ud dar si pe uscat din teste....Revin cu impresii, sper cat mai aproape de Revelion!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/25/2020 at 12:20 PM, calin.g said:

Anvelope de iarna premium care merita pretul cerut sunt Michelin si Good-year.

Spui asta doar din punctul tau de vedere, corect? Altfel nu vad ce baza ai in cele spuse..

Continental ce-au? In functie de dimensiuni, la pret sunt clar sub Michelin si performantele sunt foarte bune... Hai sa nu inducem in eroare gratuit.

 

LM005 pare o anvelopa foarte buna (din teste), fiind model nou.

Colegul @acidone77 a subliniat foarte bine ideea de alegere a unei anvelope. In functie de stilul de mers/necesitati si de buget. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti raspund din experienta mea cu aceste anvelope, am avut de vara OEM din fabrica pe masina Continental Sport Contact 3, de iarna Continental cumparate de mine, nu spun ca nu sunt ok. mult mai zgomotoase, cu talon tare. sunt sub Michelin Primacy3, Good year Ultragrip 9.Prefer 50 ron in plus pentru ce ofera.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vechile Continentaluri Sport Contact 2 si 3 au fost intr adevar anvelope f grele, zgomotoase si dure/tari. De la Sport Contact 5 in sus au schimbat placa. Moi, aderente, dar de uzau f repede. Cu cele de iarna n am avut contact din pacate. Michelin sunt cunoscute pt faptul ca tin destul de mult, dar parca nu e asa important daca dupa 2 3 ani isi pierd din proprietati :)

Toti testeaza anvelope noi, unde e si normal ca performantele sunt brici. Dar cum stau anvelopele dupa 1 sezon, dupa 2? Chiar as fi curios de asemenea teste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ma tot uit sa imi iau niste anvelope de iarna dimensiunea 215/55r17 (jantele le am 7Jx17 la fel ca cele originale eta40,pcd112X5) si sunt nehotarant ce sa iau.

Ma gandeam la goodyear si aici apar doua alternative UG8 si UG performance+ dar nu imi dau seama care sunt mai bune, as tinde catre performance+.

Pana acum am avut continental pentru iarna, vad ca ts850p ar fi pentru dimensiunea mea dar prin topuri nuprea exceleaza anul acesta. Bridgestone lm005 nu am avut, nu stiu daca merita sau nu.

Pentru mine, cel mai important este ca anvelopa sa ofere aderenta buna (consumul nu este atat de relevant) si sa se pastreze bine in timp pentru ca nu fac atat de multi km iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe Michelin Alpin 6 anul asta, dimensiunea 205x55xR16 pe Octavia.

Sunt curios cum o sa se simta comparativ cu Continental TS860 de pe Bora care sunt 195x65xR15. Chiar si fara comparatie, Continentalurile mi s-au parut niste anvelope bune spre foarte bune pe toate tipurile de suprafete, uscat, umed, zapada, gheata. Nu am avut emotii in ultimele 3 ierni cu Bora chiar daca masina nu are absolut niciun sistem de stabilitate, doar ABS. Ca uzura par a fi un pic mai bune decat cele de vara, Continental Premium Contact 5, care dupa 3 ani si nu foarte multi km (~20000km) mai au doar 3-4mm.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat goodyear pana la urma. Din experienta avuta cu michelin iarna anvelopele se strica dupa 2-3 ani in sensul ca se intaresc si au carne dar nu aderena, mult sub continental care aparent au dus pana la 4 ani, acum le pun pe octavia in al cincelea an. Poate s-au mai schimbat dar la mine nuprea au tinut bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/29/2020 at 4:13 PM, yeeeeman said:

Eu am mers pe Michelin Alpin 6 anul asta, dimensiunea 205x55xR16 pe Octavia.

Sunt curios cum o sa se simta comparativ cu Continental TS860 de pe Bora care sunt 195x65xR15. Chiar si fara comparatie, Continentalurile mi s-au parut niste anvelope bune spre foarte bune pe toate tipurile de suprafete, uscat, umed, zapada, gheata. Nu am avut emotii in ultimele 3 ierni cu Bora chiar daca masina nu are absolut niciun sistem de stabilitate, doar ABS. Ca uzura par a fi un pic mai bune decat cele de vara, Continental Premium Contact 5, care dupa 3 ani si nu foarte multi km (~20000km) mai au doar 3-4mm.

Dupa cateva luni  de folosire  pe masina, cu o iarna 2019-2020 cam fara   zapada,pot spune ca-s excelente pe asfalt uscat si rece, bune pe asfalt umed  si rece, silentioase.

 

Cand am ales intre TS860 si Alpin6 am luat in calcul parerile cunoscutilor si pe cele de pe forumuri care spuneau ca TS860 e  bun atunci cand e nou.

 

Michelin afirma ca, la Alpin6, odata cu uzura  performantele se pastreaza, deoarece anvelopa are 

Quote

caneluri se lărgesc pe măsură ce anvelopa se uzează, suplinind cu succes pierderea de adâncime a șanțurilor

Mai vedem, in timp.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am facut cateva drumuri cu noile anvelope Alpin 6.

Ca si confort mi se par similare cu TS860 de pe Bora, chiar daca au balon mai mic (55 vs 65).

Am prins cateva zile mai ploioase si reci, iar aderenta mi se pare destul de buna, dar e prea devreme sa ma pronunt. 

Oricum, nu prea ai cum sa dai gres cu o anvelopa premium. Discutiile detaliate se pot purta mai mult despre anvelopele budget/midrange, care sa zicem sunt mai rasarite si in unele situatii chiar bat spre premium ca si calitate, cu toate ca pretul e mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/27/2020 at 7:28 PM, calin.g said:

Iti raspund din experienta mea cu aceste anvelope, am avut de vara OEM din fabrica pe masina Continental Sport Contact 3, de iarna Continental cumparate de mine, nu spun ca nu sunt ok. mult mai zgomotoase, cu talon tare. sunt sub Michelin Primacy3, Good year Ultragrip 9.Prefer 50 ron in plus pentru ce ofera.

Deci ai comparat Primacy3 care are concurent direct de la Conti PremiumContact, cu ContiSport. Din start ai comparat mere cu pere. Comparatia trebuia facuta cu PS3/4. Iar referitor la TS830/850/860 sau ce model ai avut, poate ti s-au parut mai slabe decat GY UG9, poate chiar sunt mai slabe. Dar cred ca e greu de demonstrat asta ca utilizator normal.

 

@yeeeeman asa cum spui si tu, n-ai cum sa dai gres cu anvelope premium.

Eu am incercat cateva ierni Nokian (205/55/R16) si am fost dezamagit. Prima iarna au fost bune, pe zapada au fost extraordinare, dar dupa aceea s-au uzat extrem de repede si performantele au scazut dramatic, no more Nokian for me. Tinand cont ca mai am pe o alta masina tot Nokian, la fel de proasta este parerea despre ele. Dar poate altii sunt mai norocosi :) 

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sNaKeyy si eu am fost la fel de "ghinionist" cu Nokian. Aveam asteptari mult mai mare de la ei.

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu despre Nokian stiu ca sunt foarte bune pe zapada, insa ce zapada mai avem noi de cativa ani?

La noi iarna conteaza mai mult performanta pe asfalt umed, uscat sau acoperit cu mazga, gheata, polei, samd.

Totodata, conteaza rezistenta in timp a anvelopei pe aceste suprafete.

Iar Nokian-urile pe care le cumparam noi nu vin de la mama lor din Finlanda, vin din Rusia din ce stiu.

De asta zic ca Nokian sunt bune, dar doar pe nisa lor, nisa pe care noi nu prea ne incadram ca iernile sunt din ce in ce mai blande.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine (si cred ca e o chestiune generala cu anvelopele noi, e normal) anul 2,3,4 nu au mai fost ca si primul an. Dar ideea e ca inca mi se par niste anvelope extraordinare de iarna (WR D3 si WR A4, made in Finland) si inca sunt foarte bune.

Stiu ca multi s-au plans, nu stiu daca are legatura cu Rusia/Finlanda, teoretic nu ar trebui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF @yeeeeman ieri am urcat pana la Piatra Arsa cu vechile (sunt in a 4-a iarna) Continental WinterContact 860TS (195 65 R15) ... La ce polei era si cati incercau sa coboare cu spatele (eu am ajus acolo pe la 11... eram aproape singuri pe tot platoul) in timp ce noi ne intorceam (deja se dezghetase, mai putin o zona cu brazi) ma declar multumit (a trebuit sa dezactivez TCS la o rampa de cateva sute de metri) ma declar multumit. Oricum e ultimul lor an.

 

Pe cealalta masina am Nokian WRD4 (205 55 R16, fabrica din Finlanda) dar e inca n-am scos-o din service asa ca e inca pe rotile de vara. Sper sa n-am vreo surpriza iarna asta si sa ma plimb cu baba... 

 

QQKLtKu.jpg

 

W1lziDd.jpg

 

z9hGFNr.jpg

 

KlcXAtR.jpg

 

Revin cu pareri in vreo luna :D

 

LE starea drumului

 

GWGZVbe.jpg

 

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut degradarea performantelor dupa prima iarna la Dunlop WinterResponse, Continental TS, Michelin Alpin astfel incat sunt sigur ca e o regula generala, indiferent de marca. De altfel, se vede daca apesi cu degetul pe ele cat de moi sunt la inceput si cum se intaresc dupa prima iarna. Am zapada in zona din noiembrie pana in aprilie, fiind zona de munte si merg relativ des pe drumuri acoperite cu zapada, intrucat ninge mult si traficul este scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello.

 

Am tot cautat pareri, review-uri, insa tot nu stiu catre ce marca de anvelope sa ma duc. E prima iarna cu masina asta si nu am anvelope pregatite inca.

 

As aprecia cateva pareri, nu stiu ce ar fi ok sa achizitionez.. ma uitam zilele trecute la Vredestein, Viking si Debica, dar nu stiu cat de bune sunt..

 

Mentionez ca folosesc masina mai mult in Bucuresti, nu fac drumuri la munte (desi nu este exlus ?)

 

Am doar jantele cu care a venit masina, nu am buget sa iau marimi mai mici. Momentan pe ea am 215/55/R17 - 94V

 

bugetul undeva la ~400 ron/bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicele de viteza nu conteaza. Oricum, nu vei gasi de iarna cu V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dercos in cazul meu cu ts860 pentru 195/65/16 au ramas performantele cam 3-4 ani, totusi este si putin subiectiv pentru ca pe zapada intre benzina si motorina mi se pare diferenta destul de mare. Nu veau sa starnesc o discutie aiurea dar mult timp am mers (si inca mai sunt in familie) cu o octavia 2 1.6mpi si 1.9 tdi, mereu s-a simtit mai rapid la 1.9 tdi ca nu avea aderenta la urcatul unei borduri sau ramasul in zapada pe drum. Poate greutatea mai mare pe fata sa influenteze aderenta sau chiar felul cum se uzeaza....

@OWL  Mai bine cauti o dimensiune mai mica care se poate pune pe janta sau poate mai astepti. Eu primele anvelope de iarna luate pentru octavia (acum 13 ani) le-am luat medii si sincer un an au fost ok, al doileace si ce al treilea au fost degeaba, mergeam ca sa aiba M+S dar in zapada ramaneam cu masina cum ramaneam cu cele de vara. Dupa inca un an aproximativ s-au uzat destul de mult (desi multi km nu am facut dar cred ca se stricase cauciucul) si am decis sa iau doar premium dupa. Chiar merita efortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OWL in cazul tau m-aș uita la Michelin Latitude si as recupera din cost vânzând mai târziu anvelopele de vară. 

Cam asta plănuiesc să fac eu in viitor cu mașina care va sta mai mult in București si împrejurimi. 

@kata133 MICHELIN Alpin 6 215/55 R17 94 V e vreo 700 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OWL asa cum a zis si @zidanne , daca circuli doar in Bucuresti, si nu faci km multi, ar fi bine sa te uiti si catre allseason.

Varianta Premium - https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/CrossClimate.htm

Varianta mai ieftina ( marca tot sub brandul Michelin ) - https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/BFGoodrich/g-Grip-All-Season-2.htm

 

Daca vrei anvelope dedicate, dintre cele mentionate de tine as merge clar pe Vredestein ( Wintrac Pro ). Exact acelasi model il am si eu, si exact in aceeasi dimensiune 215/55/17. Sunt foarte multumit de ele.

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Vredestein/Wintrac-Pro.htm

 

Ca si varianta 2, as merge pe BF Goodridge sau Kleber.

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/BFGoodrich/gForce-Winter-2.htm

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kleber/Krisalp-HP3.htm

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OWL Din marcile mentionate de tine, Debica Frigo si Viking WinTech ar fi anvelopele care s-ar incadra in buget; as mai adauga aici ca varianta si Barum Polaris. Pentru Vredestein, cred ca ar trebui sa mai plusezi la buget (Wintrac Pro, ~550 lei). Nu am avut niciuna din marcile astea, dar personal, as alege intre Debica si Vredestein.

 

Vezi insa daca in CIV ai si alte dimensiuni trecute pt. anvelope, mai uzuale (un 205 55 R16) si te poti gandi la achizitionarea unor jante de otel SH originale, pe care sa pui niste anvelope dintr-o categorie mai buna. Oricum, un R16 te-ar salva pe viitor la costuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OWLNu te grabi, noiembrie e o luna calda in Bucuresti, fara zapada si nici decembrie nu a mai avut deloc zapada in ultimii ani. In felul asta mai strangi bani pentru niste anvelope bune si ai sanse sa iei ceva mai recent produs. Tine cont ca le tii 4 ani pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmează zile cu temperaturi negative, eu nu i-aș recomanda să mai aștepte. 

 

@OWL dacă aş fi în situaţia ta, aş alege nişte anvelope allseason BUNE (Goodyear, Michelin, Continental, Vredestein, Nokian etc.) şi aş vinde anvelopele de vară de pe maşină. La final, cu puţin noroc, nu doar că te vei fi încadrat în buget, dar poate mai rămâi şi cu bani. Plus economia pe care o faci ulterior, nemafiind nevoie să te prezinţi de 2 ori pe an la schimbarea anvelopelor de pe jante. Doar la o nouă echilibrare, dacă va fi cazul.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!