Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2019 / 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Le am studiat si eu anul trecut. Avand in vedere experienta mea personsla cu Bridgestone in trecut cu modelele de iarna LM, care nu a fost una prea buna, in urma analizei testelor cu anvelope de iarna, si a impresiilor posesorilor, dintre Bidgestone LM005 si Vredestein Wintrac Pro, eu am mers pe Vredestein.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde si pe ce dimensiune...pentru B8 nu e sigur 205/55/R16.In fine, cu Vredestein cum te descurci pe uscat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, e vorba de 215 55 17.

Pe uscat si ud sunt impecabile. N am avut nicio emotie, indiferent de vreme.

Zapada n am prea vazut iarna trecuta incat sa mi fac o parere pertinenta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa pregatesc masina sotiei(Leon 5F 96kW) pentru iarna.
Pe Golful de 177cp si 430nm am Michelin Aplin 5 de care sunt foarte multumit. Am mers destul la schi si n-am avut probleme niciodata asa ca am cautat un profil asemanator.
M-am oprit la Kleber krisalp hp3 205/55 R16 91H, dar nu am gasit decat DOT **19 si mi se par vechi de un an jumatate avand in vedere ca iarna o sa faca 4000-5000km sau chiar mai putin.
Am gasit in schimb BFGoodrich G-Force Winter 2 205/55 R16 91H DOT2120 care are acelasi profil cu Krisapl hp3. Mai e cineva pe aici care le-a folosit?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pentru un AudiQ3 ce mi-ati recomanda sa achizitionez? 
 

Astea sunt cele 3 variante la care m-am oprit. Daca aveti si alte variante sunt bine venite :)

 

 

Producator: HANKOOK - RON 630

Model: Winter I cept Evo3 W330A SUV

Sezon: Iarna

Dimensiune: 235/55 R18

Indice viteza: V (240 km/h)

Indice sarcina: 104

Destinatie: Turisme/4x4

Alte caracteristici: XL

 

Producator: BRIDGESTONE - 735 RON

Model: Blizzak LM005

Sezon: Iarna

Dimensiune: 235/55 R18

Indice viteza: H (210 km/h)

Indice sarcina: 104

Destinatie: Turisme/4x4

Alte caracteristici: XL

 

Producator: GOODYEAR - 800 RON

Model: Ultra Grip Performance G1 AO

Sezon: Iarna

Dimensiune: 235/55 R18

Indice viteza: H (210 km/h)

Indice sarcina: 104

Destinatie: Turisme/4x4

Alte caracteristici: XL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as pune anvelope mai mici iarna. Ajuta in special la tractiune. Nu ai alte dimensiuni trecute pe talon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am talon, urmeaza sa vina masina in 2 saptamani. Voi avea si varianta 205/65/17 dar inseamna sa iau si jante si diferenta intre anvelope 18-17 este de 100-150 lei + jante. Ma costa aproape dublu la niste jante de maxim 450-500 de ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sterescugabriel dintre toate cele enumerate de tine, Hankook e modelul cel mai nou, si inca nu are prea multe teste/review-uri/impresii. Evo 2 nu statea rau, era o anvelopa ok-ish.
Bridgestone, sta bine pe uscat si ud, si are reviewuri foarte bune

GY, e o anvelopa destul de veche, dar care inca presteaza bine.

Dintre cele 3 as lua GY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as alege GY, sta destul de bine in teste, acuma 2 ani si eu eram pe punctul de a le achizitiona(pe 17") dar am fost neinspirat si am ales Nexen...un dezastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sterescugabriel dintre cele de mai sus as merge tot pe GY si pt ca este AO, care este important. Anvelopele AO, *, MO, sunt dezvoltate special pt acel producator, specificatii diferite fata de o anvelopa de serie, poti gasi destule informatii despre asta online.

Poti lua in considerare si Conti TS830P AO, desi este model mai vechi, are performante si rezultate bune.

https://www.compari.ro/anvelope-c3615/continental/contiwintercontact-ts830p-xl-235-55-r18-104h-p116804514/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca TS830 ar avea gradul clasa de consum E, clasa de aderenta C fata de TS850 care are clasa de consum C si aderenta B. TS850 AO ar costa 825 RON.

 

Totusi Blizzak LM005 are clasa de consum B si aderenta A. 

 

 

@sNaKeyy stii ca vorbeam acum 2 saptamani ca parca as astepta 3-4 ani sa fac switch vara-iarna si sa achizitionez jante mai mari si astea de 18 sa le pastrez pentru iarna. Singura chestie e sa imi treaca in talon jantele de 19/20

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TS850 AO este cu indice de greutate 100, tu ai nevoie de 104. Exista si TS850 fara AO cu indice greutate 104 XL si viteza V. 

Eu nu prea dau mare importanta acelor indici, ma ghidez dupa teste foarte mult. Orice ai alege dintre Conti TS830, TS850 sau GY, va fi o anvelopa buna, mai mult ca sigur.

Alegerea este a ta :) 

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, urmeaza sa imi cumpar si eu niste bocanci de iarna iar bugetul se invarte in zona de 300 si ceva, ma intereseaza in primul rand durabilitatea masina fiind folosita si de catre ai mei, o clasa buna de franare si sa se incadreze in zona de 185/65/15. Pana acum mi-a facut cu ochiul Alpin6 de la Michelin si ceva Continental. 

 

Cei care aveti ori ati avut ceva cauciucuri din zona premium, care au fost cele mai durabile avand in vedere iarna din RO ? 

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai folosit de multi ani de zile jante pe 15, dar ca sfat eu ti-as recomanda Continental TS860...te incadrezi in bugetul alocat(daca 300 inseamna ron/buc).Sunt niste anvelope foarte laudate, poti sa te uiti chiar si la TS850.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand si eu Continental TS860. Am de 4 ani pe Bora, pe 15 inch, masina e fara ESP sau ASR si nu am avut probleme iarna, aderenta excelenta, zgomot redus, uzura buna.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat anul trecut Continental TS860 și sunt bune, înainte am avut BFGOODRICH m au dezamăgit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este total gresit sa comparati aceleasi modele de anvelope cu dimensiuni de 15/16 vs. 18/19. Profilul anvelopelor de dimensiuni mai mari difera fata de profilul celor de dimensiuni mai mici (cu cat diametrul este mai mare, si latimea anvelopei creste). 

 

Cu siguranta anvelopele de iarna dedicate au avantaje clare, insa eu consider ca este foarte important cum le utilizezi. Alta este sa stai la Brasov (ceva mai multa nevoie de aderenta pe zapada) si este diferit daca stai la Bucuresti (unde te-ar interesa mai mult aderenta pe uscat/ud). Sunt diferite comparatii disponibile (https://www.autobild.de/artikel/winterreifen-test-10811081.html#anchor_1) unde in functie de nevoie poti alege anvelopa potrivita.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Michelin si Continental TS. Strict pentru durabilitate, Michelin e cel mai durabil din gama de varf.

Cel mai important la o anvelopa de iarna gasesc manevrabilitatea pe ud si rezistenta scazuta la inaintare (Consum redus). Asta pentru ca in peste 95% din timp vei merge pe uscat sau ud.

Eu merg destul de mult pe zapada in zona de munte si Conti TS e bun, desi dupa prima iarna toate anvelopele isi pierd din proprietati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru anvelope de iarna m-am oprit la Nokian 205/55 R16 WR D4 91H. Sunt foarte laudate pe forumurile din afara.
Am avut Hankook care sunt foarte bune dar, tin foarte putin. La 25.000 erau pe gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AkaManah am Nokian WRD4 205 55 R16 91H pe Octavia. S-au comportat excelent pe zapada (au fost 2 viscole iarna trecuta si ambele n-au prins la Paltinis, jud Sibiu). 

Totusi, locuind in Bucuresti, pe la jumatatea lui februarie 2020 am trecut la rotile de vara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 9/26/2020 at 10:09 PM, acidone77 said:

experienta mea personsla cu Bridgestone in trecut cu modelele de iarna LM, care nu a fost una prea buna

Te rog, ne spui ce experienta negativa ai avut cu Bridgestone LM de iarna?

Tocmai am comandat un set de 215/55/R18 pentru ID.3 dar inca as putea sa ma razgandesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut Bridgestone LM32, care nu stiu daca se mai fac sincer, si erau in dimensiunea 205 55 16. Experienta proasta se refera la faptul ca ni excelau cu nimic, nici la zgomot, nici la aderenta ud/uscat ( 90% din timp doar ud si uscat a fost ) ca zapada sincer n am prea prin in exces. Au fost anvelope medii, departe de renumele Bridgestone.

Experienta medie cu Bridgestone a fost si cu anvelope de vara Potenza... nu mai stiu exact ce model... la fel de medii overall. De atunci am zis pas la marca asta.

Noile modele LM005 de ex sunt f bine cotate din ce am vazut in reviewuri...

Ce model ai ales?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelope de iarna premium care merita pretul cerut sunt Michelin si Good-year.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca trebuie sa ne raportam in primul rand la dimensiunea dorita si necesara masinii noastre ( aceeasi anvelopa michelin de ex se va comporta diferit in dimensiunea 205 55 16 fata de 215 55 17 sau 245 45 18 de ex ) si totodata sa ne raportam si la zona in care stam, pe unde mergem si la iernile pe care le intalnim. Unii stau in zona montana unde vad zapada 2 3 luni pe an, altii stau la campie unde vad zapada maxim 1 sau 2 saptamani pe an, si nu urca niciodata la munte. Unele anvelope sunt mai bune pe zapada, gheata, altele sunt mai bune pe uscat, ud ( care dupa parerea mea, sunt conditii de rulare cam 70 80% din viata unei anvelope normale, nu exceptii )

Fiecare e liber sa aleaga in functie de modul de utilizare, necesitati si disponibilitate financiara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77: am comandat Bridgestone Blizzak LM005, dimensiune 215/55/R18, pentru un VW ID.3 ("tractiune" spate, motor electric, cuplu mare).

Am vazut ca in testele ADAC au obtinut rezultate foarte bune pe asfalt umed si mie de asta mi-e cel mai teama cu "tractiunea" pe spate.

 

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/235-55-r17/details/4454/bridgestone-blizzak-lm005/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!