Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2019 / 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Ma duc cu un fel de anvelope pe fata pentru ca mai au 6mm si doar doua sezoane rulate,nu cred ca sunt de aruncat.

Cum am spus am achizitionat modelul de mai sus de la Dunlop pentru ca dupa review uri sunt mai bune ca si Nokian wr a4.Am avut in plan ca pentru iarna viitoare sa mai achizitionez doua Dunlop uri,ca sa fie toate la fel.

Am facut doar 50 km pana acum cu masina,sper sa si revina dupa perioada de "rodaj" desi nu cred pentru ca Nokian urile nu s au comportat  asa in primii km.

Modificat de Akos09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum Dunlop sa bata Nokian la anvelope de iarna. Din punctul meu de vedere nu ai facut o alegere buna. Si apropos, eu nu consider Dunlop o anvelopa premium.

Conti, Michelin, Nokian - pentru iarna. Hankook cred ca iarasi sunt ok. Restul...normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ce recomandati pentru iarna, intre FALKEN HS01 XL si Hankook winter evo2 w320A XL ?

Au acelasi pret, diferenta de 10ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, CristiALF said:

Nu are cum Dunlop sa bata Nokian la anvelope de iarna. Din punctul meu de vedere nu ai facut o alegere buna. Si apropos, eu nu consider Dunlop o anvelopa premium.

Conti, Michelin, Nokian - pentru iarna. Hankook cred ca iarasi sunt ok. Restul...normale.

Sunt de acord ca Nokian sunt mai bune pe zapada(unele modele dedicate pentru asa ceva,dar pe asfalt uscat sunt slabe).Daca te uiti pe tyre reviews si alte cateva site uri  modelul de la Dunlop e peste Nokian wr a4,acele teste le au facut niste oameni care se ocupa cu asa ceva nu si au dat cu parerea...

 

Modificat de Akos09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar eu (care le am pe masina...) zic ca nu sunt slabe deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.11.2019 at 14:58, Bokus a scris:

Salut,

Recomand Hankook, Falken sunt foarte bune pentru vara.

 

Pana la urma am ales Hankook. DOT 2019 Made in Korea. Cineva se plangea ca avusese pe un Lacetti, Made in China.

Destul de zgomotoase a 73dB. Exista o varianta in buget, Kumho, avand trecut 72dB.  Celelalte de top dar si cu diferente de 150-250ron/buc, au 71dB.

590ron/buc.

IMG_1020.JPG  IMG_1021.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal sa fie zgomotoase , sunt de iarna ... dar macar stii ca sunt bune cand vine vremea nasoala .

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am vandut masina din semnatura si acum astept un Tiguan 2WD. Acesta vine cu cauciucuri 215/65 R17, dar vara (cu toate ca este livrata in Decembrie ? ) - ce marci recomandati? Nu prea gasesc variante in afara celor premium (Conti, Michelin, GY) - singura ceva mai cunoscuta este marca Kumho la pret in jurul a 400 lei. Restul se duc de la 600 lei in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga un search pe YouTube, vezi ce zic Americanii despre Kumho, par nemulțumiți rau de ele. 
 

Ce zici tu, “in jur a”sunt 340ron mai exact, pana la 400, mai sunt 60. Dacă nu înseamnă chiar mult cei 60roni/buc încât ii încadrezi la “in jur a”, mai pui 50 peste. Cel puțin la cele de Iarna, am observat ca 100ron poate face diferența la o anvelopa și poți achiziționa ceva bun. 

Ai o varianta sub 400ron, de la Nordman WR , sau puțin peste, Yokohama sau la 470ron Hankook. 
 

La 550ron găsești Cont, Pirelli, Nokian... deci nici astea nu sar de 600. 

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ce am montat TS 860 pe Golful 7 din semnatura. Am ramas uimit de cat sunt de silentioase. Desi este o comparatie ilogica,  actualele TS860 225 R17 sunt mult mai silentioase decat Michelin PS4 235 R19. Desi pierd stabilitate multa, castigul pe liniste si comfort este foarte mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 9/6/2019 at 6:37 PM, skipper10 said:

Ce anvelope recomandati pe 205/55 R16?

Am luat pana la urma Michelin Alpin 6 dar pe 15. Pana acum multumit de nivelul de zgomot si aderenta pe umed. Vedem cand vine si zapada cum se comporta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/26/2019 at 11:58 PM, catalinmiti said:

Doar ce am montat TS 860 ..... decat Michelin PS4 235 R19. Desi pierd stabilitate multa, castigul pe liniste si comfort este foarte mare. 

Pe ce se bazează afirmația / constatarea despre pierderea stabilității anvelopei menționate?

Se poate face această comparație între anvelope dedicate unor sezoane (iarna / vară) diferite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Constatarea se bazeaza pe literatura. Scrie peste tot ca o anvelopa lata si cu putin cauciuc (janta cat mai mare) confera stabilitate,-in cazul de fata 235R19-, atunci normal ca daca cineva monteaza in loc 225R17 va zice automat ca pierde stabilitate. Nici nu trebuie sa testeze masina.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 11/26/2019 at 11:12 PM, Alexx_22 said:

Ce zici tu, “in jur a”sunt 340ron mai exact, pana la 400, mai sunt 60. Dacă nu înseamnă chiar mult cei 60roni/buc încât ii încadrezi la “in jur a”, mai pui 50 peste. Cel puțin la cele de Iarna, am observat ca 100ron poate face diferența la o anvelopa și poți achiziționa ceva bun. 

Ai o varianta sub 400ron, de la Nordman WR , sau puțin peste, Yokohama sau la 470ron Hankook. 
 

La 550ron găsești Cont, Pirelli, Nokian... deci nici astea nu sar de 600. 

Am luat pana la urma NORDMAN WR SUV 215/65R17 99T cu DOT 4518 - le-am acceptat deoarece era a treia tentativa de a primi anvelope (primele 2 anuntat ca le au pe stoc si ca le livreaza, iar cu o zi inainte am fost anuntat ca nu le au pe stoc...).

Acum am o intrebare: este normal ca la plecare de pe loc mai in forta (incadrare in trafic, iesire de pe o strada adiacenta) sa patineze? Cu cele de vara nu a facut asa ceva... Sa fie de vina "varsta" anvelopelor? Mentionez ca vin de pe masina cu motor diesel (condusa 12 ani) si am trecut la motor pe benzina cu DSG si tractiune fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima zi, a 2a zi? Dacă da, și la mine au făcut la fel, cu dot din 2019. Probabil noi fiind fac așa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine patineaza cu scart cele de iarna

probabil unde cauciucul este mai moale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/27/2019 at 4:47 PM, DragosBM said:

Sa fie de vina "varsta" anvelopelor?

 ...mai degraba "firma". Nu stiam de existenta acestei firme cu "istorie" si "prestigiu". 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele de iarna trebuie să fie mai moi, tocmai pentru a nu se întări la temperaturi scăzute. De aceea se și uzează mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut!

În orașul meu, la un magazin exista o promoție la anvelopele de iarna, si anume: Goodyear Ultragrip 8 205/55/R16 91T - 245 RON. Anvelopele au protecție de janta. Vânzătorul are 8 anvelope , 6 sunt fabricate in Turcia (Dot 2719) și 2 in Slovenia (Dot 4519). Pe etichetele anvelopelor fabricate in Turcia sunt trecuti ca indici, C pt aderenta si E pt cosum respectiv 71dB. Pe cele fabricate in Slovenia, E pt aderenta , E pt consum si 71 dB.

Intrebarile mele:

Ce părere aveți despre anvelopa mai sus amintita?

Ce părere aveți de anvelopele produse in Turcia?

Merita sa cumpăr aceste anvelope?

Multumesc!

Modificat de giogu_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este superoferta why not , nu conteaza unde sunt fabricate , credeam ca nu se mai produc UG 8 avand in vedere ca s-au lansat in 2011 , am folosit in trecut UG 7+ au fost anvelope excelente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt anvelope de iarna, ai de gand sa le folosesti vara? Dejeaba au calificativ bun daca tu le folosesti la 35-40 grade. Ele nu sunt gandite sa ofere comportament bun la temperatura mare, ci din contra, sunt prea moi vara.

 

mai bine iti cumperi all seasson la 250 ron bucata gasesti firme ok - Falken  sau Hankook de ex.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa le cumpăr exclusiv pentru iarna. Am jante separate pe 17" cu anvelope de vara.

Ma interesa totusi de ce au alte calificative fiind aceeasi anvelopa. Doar țara fabricatiei diferă.

Modificat de giogu_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pentru 205/55/R16 ceva pareri pentru Bridgestone Blizzak LM005?Am citit niste teste cum ca ar fi foarte bune pe uscat...dar vroiam sa vad poate le-a avut cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!