Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2019 / 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Am pus azi pb anvelopelor, si din pacate cel putin momentan GY Performance + nu vin cu flanc intarit XL, si nu am vrut fara, asa ca, voi reveni cu reviewuri pentru Vredestein Wintrac Pro 215 55 17 98V XL.

Pana la urma, cat de rele pot fi? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti GY UG8 performance si cu XL... Iti zic pe privat unde daca vrei, ca sa nu se considere reclama :)

insa nici Vredestein nu e rau cotat pe tyrereview.co.uk

Modificat de razvancc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvancc ms de sfat. UG8 nu am vrut eu, initial m-am uitat la GY Ultragrip Performance Gen-1, dar am vazut ca a fost inlocuit cu modelul mai nou Performance +, care din pacate nu vine XL.

Da, nu par rele nici Vredesteinurile, dar sunt comandate... voi reveni cu feedback :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si Performance+ XL (98)? Dar probabil inca nu au ajuns prin Romania.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie, dar daca nu sunt importate in Ro, nu e chiar asa un capat de tara... poate peste vreo 3 ani... vedem ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc si in Romania. Acuma depinde de la ce furnizor isi cumpara fiecare anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ska nu știu cu cine ai vorbit tu, dar eu am comandat un set de anvelope GY UG Performance+ XL dimensiunea 215 / 55 R16.

Săptămâna viitoare ar trebui să vină la service și dacă am timp trec să le văd; de montat, la cum este vremea, cred că mai aștept 1-2 săptămâni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Hop si o femeie printre voi :)

Volvo C30 2008 necesita bocanci. Am citit (cred ca) tot topicul de anul trecut, si ma simt mai bulversata ca inainte sa o fac. Le-am notat, doar ca deja sunt prea multe, si chiar nu stiu ce sa aleg. Dimesiuni: 205/55 R16. O medie a km nu pot face, dar va pot spune ca merg la birou zilnic (30 km dus-intors) si acasa (in provincie~ 200 km dus-intors) cam la 2 saptamani. Continental Winter Contact TS 860, Goodyear Ultragrip 9, Dunlop Winter Sport, Michelin Alpin 5 sau Kleber Krisalp HP3? Acum am pe ea (asa am cumparat-o) niste Michelin All Seasons, care nu prea mi-au facut probleme, desi se zice ca nu-s bune nici pe zapada, nici pe ploaie, nici pe uscat. Asadar... help, please :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era muuult mai bine daca ziceai tot ce aveai de zis fara sa mentionezi marca si modelul masinii :) , acesta fiind un forum unde este permisa discutia doar pentru marcile si modelele care apartin de grupul VAG; adica Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Porsche, Bentley, Bugatti si cred ca mai sunt vreo 2-3 dar Volvo nu... Inca! ?

Cat despre a 2-a parte, spor la citit! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dunlop și Goodyear au o ofertă până pe 15 noiembrie:

"Câștigă 50 de LEI în tichete cadou pentru 4 anvelope pe jantă mai mică sau egală cu 16” sau 250 LEI pentru 4 anvelope pe jantă mai mare sau egală cu 17”.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele sunt anvelope indiferent de marca masinii pe care o incalta... imho :D 

@AlexandraP eu as merge pe Continental TS860 sau GY Ultragrip9. Daca pretul este o problema, un raport foarte bun calitate pret au si Kleber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ramas pana la urma la Vredestein. Au sosit azi. Am sa le montez saptamana viitoare. Nu cred ca pot fi chiar atat de "proste" :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este deloc o anvelopa slaba. Este in top 3 cam in toate testele de anul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am orientat dupa conditiile in care utilizez masina cel mai mult iarna, adica uscat / ud... zapada fiind mai putina. Iar in aceste conditii, in toate testele/review-urile Vredestein stau cel mai bine... 

Strict pentru zapada, sunt alte anvelope mai bune, clar :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat, saptamana trecuta, 4 anvelope Michelin Alpin 6. Dupa cum va spuneam or sa fie folosite intens la naveta Ploiesti - Sinaia pe care o fac zilnic. Revin cu pareri dupa ce vine iarna. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii cu Golf 6 2.0 tdi ce dimensiuni aveti la anvelopele de iarna? (Ma refer pe masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi colegi!

Si eu trebuie sa cumpar niste anvelope de iarna cu dimensiuni uzuale, deci pret nu foarte mare: 205/55 R16.

Momentan, oscilez intre Continental WinterContact TS 860 si Hankook Winter i cept RS2. Diferenta de pret este de 110 ron/anvelopa (TS860 - 379 ron, i cept RS2 - 269 ron). Singurul dezavantaj la Hankook pare a fi un consum putin mai mare (Clasa E vs clasa C la Conti).

Ceva pareri intre cele 2?

 

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat rulezi pe timp de iarna, daca faci multi km. se justifica Continental, oricum dupa 5 ani se intaresc si nu mai performeaza, indicele de consum nu prea e de luat in calcul, mai repede cel de aderenta pe umed  si cel de zgomot, personal ce e peste 70decibeli e f. zgomotos, asta daca nu te deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, calin.g said:

Depinde cat rulezi pe timp de iarna, daca faci multi km. se justifica Continental, oricum dupa 5 ani se intaresc si nu mai performeaza, indicele de consum nu prea e de luat in calcul, mai repede cel de aderenta pe umed  si cel de zgomot, personal ce e peste 70decibeli e f. zgomotos, asta daca nu te deranjeaza.

Din teste, se pare ca diferenta de zgomot e apropiata 66.3 Conti - 67.8 Hankook. Citind toate testele (cred ca toate), m-am hotarat la Hankook Winter i cept RS2. Tinand cont ca nu planuiesc drumuri dese pe Autobahn, m-am orientat catre indice de viteza T (max 190 km/h). 

Revin cu feedback dupa folosire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am Hankook Ventus Prime 2 de vara de care sunt multumit si ma gandeam sa merg tot pe hankook si iarna dar am vazut caracteristici mai bune la Nokian 205/55 R16 WR D4 91H .

ce recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens caracteristici mai bune la Nokian? In afara de un consum mai scazut, si foarte bun in zapada, nu prea il recomanda nimic. Ideea este cat timp ai crezi ca vei merge prin zapada si cati km ai in plan sa faci.

Apropo, la uzura se pare ca sta foarte prost (am avut si alte modele de Nokian in trecut si la fel s-au comportat, probabil din cauza/ datorita compozitiei).

 

Foarte interesant par si cele de la GoodYear - UG9 (am gasit la 330 bucata pe dimensiunea specificata de tine). Vad ca pana la 15 noiembrie, la achizitie ai discount (50 ron/ anvelopa la 16"), ceea ce le face foarte tentante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hankook w452 consum E franare umed B

nokian wr d4 consum C franare umed A

consum nu e un factor forte pentru mine pentru ca oricum am talpa grea si scot 10 in Bucuresti la cayc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nokian WR D4 au indici de consum C si franare pe ud B ( nu A ). Singura anvelopa gasita momentan cu indice A la franare pe ud este Bridgestone LM005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicii unei anvelope pot sa fie diferiti in functie de dimensiune.  Nokian WR D4 205/55 R16 are A  iar 215/55 R16 are B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!