Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2019 / 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere ca suntem in toiul verii, dupa perioada de concedii va incepe pregatirea pentru iarna urmatoare.

Discutiile legate de anvelopele nou aparute sau mai vechi, dar bune inca, se vor purta pe acest topic. Vechiul topic se inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

 

Stiu ca poate e prea devreme, dar saptamanile trec si acusica ne trezim ca trebuie sa schimbam cauciucurile. 
Deja incep sa ma uit sa-mi achizitionez 4 buc noi, inca nu stiu ce model, dar tind tot spre Continental ( am de vara). Ceea ce voiam sa intreb: actual pe masina , cele de vara, sunt 205/60/R16. De ce , nu stiu, asa am luat masina, sunt bune si nu le-am schimbat.
Ce sa cumpar pt iarna? 205/60/R16 sau 205/55/R16? 

 

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ambele sunt trecute pe talon , ptr iarna e bine cu diametru mai mare => 60

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Michelin, Conti, Nokian...etc. Daca nu ne spui ce asteptari ai dpdv al performantelor/pretului...nu putem face mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut recenzii foarte bune la Nokian WD4 insa mi se par cam scumpe. Deci bugetul ar fi sa zicem 300 de lei pe anvelopa. Cat despre performante clasa cat mai ridicata pe aderenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urca putin bugetul si cumpara Continental TS860 merita diferenta de pret si oricum nu le schimbi odata pe an 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara-ti Kleber Krisalp  HP3, sunt best buy.

La 230 ron/bucata, au B la aderenta pe umed, si in review-uri ies foarte bine.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kleber poti lua linistit. Asta daca gasesti pentru ca eu anul trecut pe unde intrebam erau "out of stock". am gasit pana la urma pana in 1000lei pentru 4 buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat nokian wr d3, r15. Doua au venit cu dot 2018 iar doua cu dot 2019, pret total 820 ron. Vor fi puse pe golf 5 la sotie. Pentru mine am gasit 4 cauciucuri michelin cu tot cu jante de aliaj, dot 2018, stare foarte buna, pret total 800 ron, tot pe 15. Pentru urmatrii 2-3 ani sunt linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/6/2019 at 6:37 PM, skipper10 said:

Ce anvelope recomandati pe 205/55 R16?

Continental WinterContact TS860.Exista si modelul TS860S insa nu il gasesti la vanzare la marimea dorita de tine.

Eu am optat pentru modelul de Continental mentionat mai sus avand DOT, anul 2019.Dupa acest model de Continental, este ok si Goodyear UltraGrip Performance 2 sau GoodyearUltraGrip 9NCG.O marca premium care este mai scumpa ca una non premium iti va oferi mai multa siguranta(o aderenta mult mai buna), confort si performante(inclusiv o uzura fizica mai mica).Inclusiv iarna, conteaza foarte mult ca poti sa scurtezi cu cativa metri, distanta de franare, pe zapada, zapada topita, vreme ploioasa sau sosea uscata.

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu voi fi in cautare de anvelope de iarna ( 215/55/17 ). Experientele mele pana acum au fost cu Dunlop, Bridgestone si Nokian. Niciuna din acestea nu m-au dat pe spate la niciun capitol, dar nici nu mi-au facut probleme. Poate in anumite cazuri, neajunsurile au fost pe sfarsit de "viata" si sfarsit de "iarna".

Avand in vedere ca iarna la noi e mai putina zapada pe drum efectiv ( sa zic, cumulat 2-3sapt MAXIM pe sezon, in care este zapada ) in rest uscat sau umed, as cauta niste anvelope cu aceste plusuri ( nu m-ar interesa sa fie perfecte pe zapada efectiv, pentru ca nu ma mut in Finlanda unde au 6 luni doar zapada si gheata ).

Ceva recomandari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/65/15 pentru Golf, de iarna [obligatoriu din cele premium], diferente de citiva lei per bucata intre  GY, Dunlop, Pirelli si Bridgestone (203-214 lei) iar Conti si Michelin sunt cu 50 lei per bucata mai mult (~260lei). Pirelli (Winter cinturato) au cei mai putin decibeli (66), urmat de Dunlop Winter Response (67), GY UG 9 (69). Bridgestone si Conti sunt cele mai zgomotoase (72). In afara de Bridgestone care au E, toate au B la frinare. Am avut Alpin 5 [nu mai merg in aceasta iarna] ce s-au comportat exemplar, nu mi s-au parut asa zgomotoase.  Exclud variantele middle/low cost deci, doar premium. De asemenea exclud din start Nokian. Ce ati alege?

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in aceeasi situatie cu @_R_A_D_U. Aceeasi dimensiune pentru cauciucuri. Eu as merge pe Michelin. Din cate am vazut ca zgomot sunt sub 70dB.  Am avut Dunlop Wintersport 4D de care am fost foarte multumit dar parca pentu urmatorii ani as schimba marca. 

Sunt de parere, asa cum s-a scris pe celelalte topic-uri legate de cauciucuri, ca marcile premium sunt cam toate la fel. Difera doar pretul si poate afinitatile pentru anumite marci.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu trebuie sa imi cumpar anvelope de iarna. De BF GOODRICH ce ziceti? Este firma detinuta de michelin nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/25/2019 at 9:10 AM, andreihey said:

Si eu trebuie sa imi cumpar anvelope de iarna. De BF GOODRICH ce ziceti? Este firma detinuta de michelin nu?

Da, sunt detinuti de Michelin. Sunt anvelope foarte corecte, dpdv pret/performanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Anvelopele Continental (WinterContact TS860) le gasesc pe majoritatea MADE IN FRANCE ...

A gasit careva Continental MADE IN GERMANY pe la vre un magazin din Romania ?

Merci.

CONTINENTAL GERMANY.jpg

Modificat de RedLabel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica ar fi made in France dar facute in Romania. cel putin cele de pe piata romaneasca. Nu bag mana in foc, am auzit doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un set de Conti TS860 R17, DOT 2019 si sunt Made in Slovenia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/30/2019 at 11:47 PM, skodamen said:

Cica ar fi made in France dar facute in Romania. cel putin cele de pe piata romaneasca. Nu bag mana in foc, am auzit doar.

Sunt diferite, codul de uzină diferă cum diferă și calitatea în sensul că anvelopele făcute la Timișoara sunt mai bune calitativ decât cele din Franța.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, catalinmiti said:

Eu am luat un set de Conti TS860 R17, DOT 2019 si sunt Made in Slovenia :)

Salut, poti sa-mi spui ce dimensiuni si de unde le-ai luat.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, sper sa te ajute si sa nu se considere o reclama. Am luat 225/45/17, de pe anvelopemag.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!