Jump to content

Reparaţie cilindru receptor ambreiaj lupo 3L


Claudiu Cocrea
 Share

Postare recomandată

Claudiu Cocrea

Buna ziua,

Am si eu o masinuta cu cutie robotizata, un A2 1.2tdi si astazi cablul de ambreiaj a hotarat sa se rupa, aveti idee ce cod are?

Multumesc anticipat.

Modificat de Claudiu Cocrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt nu este un cablu ci un cilindru receptor care are acel cablu de acţionare a ambreiajului. 6N0142063A

https://autopartmaster.com/en/?action=catalog_show&cat=audi&t_id=64856&added_=audi%20audi%20a2%202002%20%d0%94%d0%b2%d0%b8%d0%b3%d0%b0%d1%82%d0%b5%d0%bb%d1%8c,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu Cocrea

Super deci trebuie sa înlocuiesc tot cilindrul, am sperat sa se poata inlocui doar cablul.

Multumesc mult pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate trebuie cu totul. Dacă avea cod separat puteai spera să-l găseşti eventual pe original, dar nu are, deci vine cu tot cu cilindru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu Cocrea

Am hotărât sa desfac cilindrul receptor si am reușit, este relativ simplu.

Are langa mufa o bucată de plastic cu patru gauri in ea, iar aceasta se răsucește la 90 de grade si ofera acces la 2 bolturi care se scot si astfel se desface oferind acces la sistemul din interior.

Am desfăcut si am scos si cealaltă bucată de cablu iar in urma măsurătorilor am aflat ca noul cablu ar trebui sa fie de 30cm.

Cablul are 2mm grosime cu o cămașă de 1mm si ajunge la un total de 3mm, nu am găsit sa cumpăr un cablu asemănător asa ca am luat sufa de 3mm iar pe ea am pus fir termocontractabil de 3.2.

In capete am pus captele originale dupa ce am taiat in prealabil ambutisarea veche.

Pentru fixarea definitiva am făcut la strung 2 bucăți de metal groase de 8mm lungi de 1cm si cu o gaură de 3mm care au fost puse pe captele sufei si ambutisate la presa.

Costuri :

11 lei sufa+ 4 lei fir termocontractabil + 20 lei cele 2 bucăți metalice facute la strung + 15 lei ambutisarea = total 50 lei

Totul funcționează corespunzător in urma montajului.

Mulțumesc si numai bine.

 

 

IMG-20190717-WA0018.jpg

IMG-20190717-WA0019.jpg

IMG-20190717-WA0020.jpg

IMG-20190717-WA0011.jpg

IMG-20190717-WA0012.jpg

IMG-20190717-WA0013.jpg

IMG-20190717-WA0014.jpg

IMG-20190717-WA0015.jpg

IMG-20190717-WA0016.jpg

IMG-20190717-WA0017.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitări pentru reparaţie. Am separat discuţia într-un topic separat în aria DIY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut postul tarziu ca te ajutam eu cu cablu original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!