Jump to content

Schimbare Manson cauciuc protecție cablaj partea dreapta hayon passat b6( variant)


andrei_70
 Share

Postare recomandată

Am manșonul protecție cablaj rupt se vede cablu ce trece între caroserie si hayon la b6 model variant partea dreapta pasager. Am făcut comanda piesa a sosit pe original cam 50 lei. Îmi poate oferi cineva amănunte cum demontez manșonul? Ce trece prin partea dreapta? Conducta apa stergator si firele dezaburire luneta?  Cineva a spus că ar trebui demontat cablajul din cupola ceea ce nu cred.. 

20190704_113954.jpg

Eventual scot apărătoarea plastic spate hayon dar dacă merge scos cablajul respectiv din cuple..sau ce e pe acolo... Dacă trebuie să intervin la cupola interior renunț...

Manșonul din stânga e intact..pe acolo ce cablaj trece?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti capacul hayonului,demontezi cablajul lunetei,furtunul de apa,le treci prin manson si montezi totul inapoi.Prin stinga trec cablajele stopurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea a durat aproape două ore..pe acolo trece cablajul stop suplimentar,bec marsarier,furtun apa stergator,cupla cu patru fire comanda încuietoare hayon, fir luneta partea pasager, un fir masa...deci o grămadă... Manșonul se schimba extrem de greu extrem de greu . Trebuie demontat si apărătoarea cupola să ai loc de decuplat siguranțele plastic ale mansonului partea caroseriei. Firele trebuie scoase din mufe ori tăiate și relipite ca nu trec prin el..daca știam ce e de munca îl lăsăm așa rupt pe jumătate.. oricum operațiunea e făcută la un atelier. Un novice nu o poate face e clar..Am postat ca sa se știe...mai am un amic ce are tot asa deteriorat Manson hayon partea dreapta pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 09.07.2019 at 19:28, andrei_70 a scris:

Am manșonul protecție cablaj rupt se vede cablu ce trece între caroserie si hayon la b6 model variant partea dreapta pasager. Am făcut comanda piesa a sosit pe original cam 50 lei. Îmi poate oferi cineva amănunte cum demontez manșonul? Ce trece prin partea dreapta? Conducta apa stergator si firele dezaburire luneta?  Cineva a spus că ar trebui demontat cablajul din cupola ceea ce nu cred.. 

20190704_113954.jpg

Eventual scot apărătoarea plastic spate hayon dar dacă merge scos cablajul respectiv din cuple..sau ce e pe acolo... Dacă trebuie să intervin la cupola interior renunț...

Manșonul din stânga e intact..pe acolo ce cablaj trece?

Salut.ce cod de piesa au acele mansoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Vă rog poate îmi spuneți cum scot manșonul de la haion.am cumpărat haion la culoare dar manșonul este tăiat cu tot cu fire,sunt câte 10cabluri sau mai multe și sunt toate albe,vreau să schimb haionul și să păstrez instalația electrică de la cel vechi.Nu reușesc să scot parteydin plastic a burdufului din caroserie.cum se scoate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are niște cleme,cu o surubelnita dreaptă,din interior cu plafonul lăsat si lumina se poate vedea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc mult ,deci trebuie să dau jos tot capitonajul de la cupolă să pot vedea cum scot,o să încerc peste două zile.intre timp o să comand burdufuri noi și poate văd pe ele cum ar veni prinse clemele și poate că dau doar jumătate de cupolă jos.multumesc încă o dată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare, ma poate ajuta cineva cu codul acestui manson de cauciuc? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna. 

 

Am o rugaminte cum trag un fir de la camera pe acolo am tot incercat si nu am reușit. Un sfat, mulțumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!