Jump to content
Rave

Masinile electrice - detalii

Recommended Posts

mandelu

20kwh pt suv nu e chiar asa rau. un taycan 4s are peste 20 continuu si nu e suv. dar e pe la 2.2 tone.....

insa macar nu va polua masina.

mihai.onu94
5 minute în urmă, mandelu a scris:

un taycan 4s are peste 20 continuu si nu e suv. dar e pe la 2.2 tone.....

si are in jur de 500 de cai putere, 2 motoare pentru 4x4 axate pe performanta, nu pe economie. Asta pe langa toata tehnologia de la bord care merge tot pe curent electric din baterii.

mandelu

evident dar ideea e ca la 80 la ora constant nu folosesti nici 100 din caii aia putere, iar consumul tot peste 20kwh ora e (am vazut review la cavaleria) si e si lipita de sosea si aerodinamica. deci prin prisma asta nu as crede ca e asa rau pt suvul ala. si oricum 20kwh e o parere personala, pana nu stim cifrele oficiale.....speculam.

mihai.onu94

Nu conteaza. La motoarele termice, un v8 nu va avea niciodata consumul unui 3 cilindri chiar daca ambele au nevoie de 50 de cai pt a mentine 80 kmh (doar un exemplu), va fi poate chiar dublu in cazul v8-ului. La fel si la motoarele electrice, unde ai nevoie de un motor mai mare, mai complex pt a scoate 500 de cai, care pur si simplu va necesita mai mult energie chiar si pentru un mers constant. (am vazut si eu review-ul celor de la cavaleria si desi spuneau ca are un consum mare, au admis si ca performanta, dinamica este net superioara).

Aerodinamica unui suv devine o problema la viteze mari, de autostrada, la mersul prin oras, prea putin conteaza.

Legat de id4, parerea mea e ca va avea si o versiune cu un singur motor electric (cel mai probabil tractiune fata) si o baterie mare pentru un range maxim pe langa varianta 4x4. Adica exact ceea ce se cauta acum: garda inalta pentru urcat borduri, putere decenta pentru oras si aspect de suv modern. Daca iese cu un range bun si un pret ok, va avea succes mare. 

yeeeeman

La masinile electrice, problema legata de consum se rezolva cu doua motoare, unul facut pentru performanta si altul pentru eficienta. Cel putin asa rezolva Tesla problema pe Model S si ultima revizie numita Raven are peste 600km autonomie cu 100kWh capacitate baterie.

Taycan cu aproximativ aceeasi baterie, aceeasi greutate si aceeasi putere ca Model S are o autonomie mult mai mica, semn ca powertrain-ul lor nu e foarte optimizat pentru consum, nu ar fi imposibil din punct de vedere tehnic.

• Upvote 1

Rave

O actualizare a masinilor electrice disponibile in Romania:

Untitled.jpg.6d41329e3c475744dbbbca73a882f60c.jpg

Luat, fara prea multa jena, de aici(click!)

Bogdan_wrc

si ID4 design 

0dnjd38t7h551.jpg

Rave

Citez de pe fb-ul SuperSpeed:

Ministerul Industriei și al Informației Tehnologice din China a publicat pe propriul site imagini cu noile mașini electrice VW, înainte de prezentarea mărcii în premieră mondială... acum că "s-a întâmplat", mașina gri este ID.4 X iar cea albă este ID. 4 Crozz... au același ampatament doar că Crozz este mai scurt și mai scund... are gardă la sol mai mică; ambele modele sunt produse în China și au motoare de 204 CP; cea mai mare autonomie posibilă este anunțată la 500 km; disponibile în China peste câteva luni;

FB_IMG_1592469323930.jpg

FB_IMG_1592469321353.jpg

FB_IMG_1592469319091.jpg

FB_IMG_1592469316653.jpg

Aerofan

Am dat astazi peste un E-Tron parcat si am facut poza la VIN si m-am uitat de curiozitate sa vad ce preturi au bateriile si cutia ce se face la noi la firma.
Asta e rezultatul:

Baterie.thumb.jpg.4be3bd78cf14a4f4ef84d05d8fcf50e3.jpg  S-Box.thumb.jpg.e617177735715e0a81c62054788cad95.jpg

Ca idee bateria si cutia (S-box) de comanda sunt cam 25% din valoarea masinii. Cam asa trebuie calculat si la electricele pana in 35000 de euro.

Rave

Asta e pret ca piesa de schimb, nu pret de productie, si nu stiu cat este de relevant. Nu sunt prea multi care ar plati din buzunar o baterie noua la o masina electrica.

Si la masinile normale daca aduni manual pretul tuturor pieselor si ansamblelor de pe masina ajungi la dublul pretului de vanzare al masinii.

IRONICK
33 minute în urmă, Aerofan a scris:

Ca idee bateria

Nu se socoteste chiar asa, dar da o directie.

La ID3 un cell module costa 1250Euro. Si are 6, 7 ...pana la 10.

IRONICK

Tot ID3, valorile sunt cu mici rotunjiri.

motorul electric 5000Euro

inverterul 1000Euro

chargerul 1000Euro

transformatorul 350Euro

250Euro generatorul de sunet (sa faca zgomot de motor ...)

herur

Eu as merge pe Enyaq fata de ID4 doar pentru simplul motiv ca Skoda face masina mai user friendly, are mai multe buzunare etc chestiile practice/inteligente fac diferenta, cel putin pentru mine.

• Upvote 1

Bogdan_wrc

Seat el born

f244fda.jpg

herur

Macar asta are cotiera normala.

Bogdan_wrc
Posted (edited)

The CUPRA el-Born has made its debut as the VW Group's first electric hot hatch

https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/new-2021-cupra-el-born-vw-group’s-first-ev-hot-hatch

The el-Born goes on sale in 2021 with a Cupra badge instead of SEAT.

77kWh battery pack

310 miles of range

161 miles of charge in 30 minutes (with fast charger)

0-31mph in 2.9sec

a2m74vawxl951.jpg

Edited by Bogdan_wrc

detinator

Curg modelele noi... sa vedem cum ramane cu productia de baterii, si... sa nu mai pateasca probleme cu softwareul :)

eu o sa ma plimb cu eGolful in curand... asteptam... :)

Bogdan_wrc

VW is preparing an all electric city car. The ID1 will be replacing the Volkswagen UP.

i6ww5o2lhu951.jpg

umixyssxru951.jpg

• Upvote 1