Jump to content

Probleme deschidere capota motor


DB86CLP
 Share

Postare recomandată

Salut. Deschid acest topic pentru a veni in intampinarea celor ce vor avea aceasta problema - defectare cablu capota motor.
Dupa cum am mentionat si in alt topic, saptamana trecuta am ramas cu capota blocata pe inchis si am urmat urmatorii pasi pentru a verifica/ desface capota:
1) verificat cablu maner interior - OK
2) verificare amanuntita sistem inchidere capoata la o alta masina cu sistemul functional.

Solutie:
Dupa ce am masurat exact distanta pana la balama (capota) am improvizat o sarba de otel pe care am reusit sa o introduc printre capota si grila fata (pe deasupra chederului)
si am ajuns sa apas pe sistemul de deschidere al capotei (dupa vreo 20-30 de incercari). am un filmulet cu toate detaliile (link mai jos).
https://www.dropbox.com/s/nue5n00dty8auno/IMG_7579.MOV?dl=0
Problema:
Cablul este format din doua bucati:
Prima: de la manerul interior pana la tabla de vine langa farul stanga fata (mai exact se prinde de acea tabla)
A doua: de la far pana la sistemul de deschidere al capotei.
Aceste doua bucati se unesc printr-un plastic casant. In cazul meu acest plastic a cedat (cred cu tarie ca aceasta problema o sa fie destul de des intalnita).
Cost cablu~60 ron (doar pe original).

Solutie de rezerva:
In cazul in care nu se poate deschide prin fata (dupa cum am zis mai sus, am reusit din ~20-30 de incercari) se poate demonta contra-aripa stanga si se poate ajunge la acea imbinare dintre cabluri.
zona marcata cu rosu in poza.  

IMG_7580.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut, am patit si eu chestia cu cablul, ai cumva un cod la cablul nou de cand l-ai comandat. Multumesc

PS eu am deschis capota prin contraripa, si am lasat partea de fir dinspre inchizator sub masca ca sa o pot desface cand primesc cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, din pacate nu il am. Da, pe acolo se dechide mult mai usor!

La aceea vreme nu stiam ca se poate deschide pe acolo! la reprezentanta VW din Targoviste mi-au zis ca trebuie sa taie capota:))))

Vezi ca poti comanda doar jumatatea rupta de cablu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Ati aflat un cod pentru cablul de capota? Stie cineva daca atunci cand comanzi cablul vine si cu tot sistemul de plastic ce face legatura intre cele doua cabluri? La mine s-a rupt plasticul si ca sa desfac capota a trebuit sa rup caseta in care se aflau arcul si legatura de plastic. 

Multumesc anticipat! 

File_000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!