Jump to content

Golf 6 vs Mazda 3 vs Civic vs Seat III


LorenzoST
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor. Sunt nou pe forum si as vrea sfatul vostru, vazand alte topic-uri multa lume de aici stie ce spune, cu privire la cumpararea primei mele masini.
In momentul de fata conduc un Renault Symbol al familiei, 1.2 benzina care ma innebuneste ca si consum urban/afara.  
Buget pentru viitoare masina personal este de 5500E + banii de service si acte. 

Dupa cum vedeti in titlu, modelurile dintre care as vrea sa aleg sunt cele 4. Motorizarea as prefera sa fie pe benzina. 
Stiu ca exista diferite probleme generale pentru masinile enumerate (rugina la Mazda de ex.). C

Credeti ca merita sa ma uit si spre o masina cu cutie automata avand in vedere ca locuiesc in Bucuresti ?

Masina o voi folosi cu preponderenta in oras si de maxim 2 ori pe luna voi merge extra-urban 100km. 

Overall, ce imi sugerati in urma experientelor voastre ? Astept sfaturile voastre.

Multumesc 

 

*** Stiu ca am postat in categoria gresita, insa nu puteam selecta topicul "Versus" . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat crezi ca o sa consume masinile alese pe benzina in oras? Symbol e o masina usoara in comparatie cu cele din titlu.

In plus la bugetul ala, o sa cumperi motoare concepute inainte de 2010, o sa fie la fel de eficiente ca si cele mai noi care au randament mai bun si consum mai mic.

 

Ca si idee un 1.4 tsi 122 CP in Bucuresti (vorbim de motorul pe lant) ia 10-12%.

Daca esti preocupat de consum, atunci singura varianta viabila este sa cumperi o masina automata pe benzina pe care sa montezi gpl. O idee ar fi Chevrolet Aveo 1.4 101 CP 4 cilindri, automata, pe care se monteaza gpl, si ajungi la un consum echivalent de 4-5% motorina in Buc. Sau montare GPL pe masina actuala.

Eu nu as schimba masina, sau daca as face-o as lua ceva ieftin, mic, usor, pe gaz, care sa consume putin si sa fie automata, mai ales ca o folosesti in oras 99% din timp.

Totusi, cati km faci pe an cu aceasta masina?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, LorenzoST a scris:

Buget pentru viitoare masina personal este de 5500E + banii de service si acte.

E cam mic bugetul pentru ce vrei tu. Seat leon 3 nu iei in banii astia, golf 6 poate gasesti unul ok, dar fara foarte multe dotari. 

La banii astia nu m-as risca la dsg sau la orice tip de cutie automata. 

Mazda 3 care model? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti in bugetul tau, eu as lua un Golf 6 1.2 TSI. Masina e ok si se misca decent, cu un Stage 1 se duce la 130cp care sunt suficienti pentru ce ai nevoie (am avut asa ca stiu ce zic). Consumul, chiar cu Stage 1, e de 8-10 in Bucuresti in functie de stilul de condus.

Fiind "motorul ala cu probleme" ai sanse sa gasesti unul ok la un pret mai mic, doar sa iei in calcul costul schimbarii distributiei (nu e ceva obligatoriu) dupa achizitie (sub 2.000 de lei) ca sa stai linistit.

Modelul este vechiut pe piata, foarte cunoscut; daca-ti lipsesc anumite dotari ai posibilitati de retrofit destule, doar bani sa ai. Cam la fel este si Leon-ul 2 (1P), ma indoiesc ca o sa gasesti un Leon 3 (5F) in bugetul ala, dar Golf-ul are materiale ceva mai bune si e mai bine antifonat. Plus ca e ceva mai bine gandit dpdv ergonomic (are cotiera!! ceea ce pe Leon-ul 1P este mai complicat de pus/folosit, si ecranul unitatii media este mai usor de citit/vazut/folosit).

Atat Civic cat si Mazda 3 (banuiesc ca cea cu zambet la banii astia) vin cu motoare aspirate care, desi teoretic mai fiabile, nu ofera aceleasi posibilitati si usurinta in folosire ca cele turbo (cuplul mai mare la turatii mai mici al unui motor turbo te ajuta si la condus si la obtinerea unu consum mai bun) desi nu e o regula. Plus ca la Golf/Leon poti sa faci retrofit la niste chestii interesante si utile care sa aduca masina, tehnologic vorbind, in secolul acesta (unitate media cu CarPlay / AndroidAuto, camera marsarier etc), in timp ce la Civic / Mazda 3 trebuie sa te rezumi la chestii after market care s-ar putea sa nu fie la fel de bune (si cateodata chiar mai scumpe).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. 

Cand am spus de consum, m-am referit la ceea ce oferă masina cu acel consum. Nu m ar deranjat sa consume 10 in bucuresti in conditii normale pt acest oraș. Si nici 6 7 afara. Mazda am gasit vreo 2-3 modelul 2, după 2009. Civil doar 2008 1.8 cu dotarile standard si pe la 190k km. Nu vreau neaparat automată, era doar o informație, daca merita. Dar oricum nu prea gasesc in banii ăștia si mi e frica de posibilele daune la cutie data fiind vechimea de 10 ani a mașinii. 

 

Seat mai ok, versiune 3, am gasit prin 2011 cu 5600. doar ca este diesel 1.6 . Ce părere aveți despre acest motor ? Este foaryefoarte zgomotos pt pasageri ? Are rost sa ma orientez spre diesel (1.6/2.0) daca nu gasesc nimic  pe benzina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista Leon 5f din 2011, modelul a inceput sa se vanda in toamna si este deja model 2013.

Ca motorizare pentru Leon iti recomand 1.2 TSI 105 CP, e suficient pentru masa masinii pentru performante decente, dar nu va fi o racheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-au spus si colegii de mai sus, ai putea merge pe Golf 6 1.2 TSI. Nu-i nici mare, nu-i nici mica, ergonomica, comoda si fiind o masina foarte comuna, gasesti orice. Piese si mai ieftine si mai scumpe, retrofit-uri, chestii din dezmembrari etc etc. Cat timp gasesti una cu istoric ok, poti afla daca nu a fost facuta distributia si o faci tu sau ai noroc de una la care a fost facuta distributia si atunci stai cat de cat linisitit, si nu bagi bani si pt treaba asta imediat dupa ce ai cumpara masina. Deci depinde de starea ei si istoricul curat. Plus ca, isi pastreaza mai bine valoarea un Golf, decat oricare dintre celelalte modele. Alternativa, ar fi dupa mine Seat-ul, daca gasesti una cat de cat ok, insa Seat-ul il iei poate strict ca arata altfel decat un banal Golf. In rest, mie personal nu imi place cum arata, nici pe exterior nici pe interior si nu mi se pare la fel de practica si ergonomica precum un Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca sfaturile voastre dpdv al motorului ar fi 1.8 Civic sau 1.2 TSI Seat/Golf ?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am decis in mare parte in privinta primei masini pe care o sa vreau sa o testez.
https://www.autovit....i-ID7GxZlF.html

Masina fiind tin Tg Mures, eu fiind din Bucuresti, imi sugerati sa fac un test drive pe aici, ca sa nu bat drumul degeaba in caz ca nu-mi place ceva la pozitie/tinuta/estetica ?? Daca da, cum as putea sa fac asta ? (stiu ca pare o intrebare tampita, dar in reprezentanta nu au cu siguranta acest model, iar alte idei nu-mi vin in cap).

Ma pot increde intr-un service din Tg Mures pentru verificarea masinii dat fiind faptul ca nu pot aduce pe cineva anume cu mine de aici ?  Ce sfaturi imi dati daca ar fi sa ajung pana in punctul de a merge dupa masina ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge linkul, la mine cel putin. Eu am avut Leon 1.4 TSI, la care am inlocuit distributia la 100.000 km, desi acest motor avea teoretic mult mai putine probleme decat 1.2 TSI. Alte probleme nu am avut cu masina, nu am schimbat nici macar bucsele de la bascula.

Platforma e una comuna cu Golf 6, printre alte modele, e destul de fiabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1.8 de pe civic este extrem de fiabil si are un consum genial pentru 140cp iar masina este mai practica si mai incapatoare decat un Golf (portbagaj mult mai mare, bancheta rabatabila in 2 moduri, torpedo de 2 ori (cel putin) mai mare etc).

Insa are o supensie destul de dura, vei simti tot, vopseaua (si tabla in sine) nu e de cea mai buna calitate, pe partea de suspensie nu e cea mai fiabila masina, interiorul e discutabil (ca design ma refer), posiblitatea de retrofituri e limitata comparativ cu un Golf.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. M-am uitat bine pe diverse site-uri si destul de greu gasesc o Mazda 3, cat despre Honda Civic mi-e frica tare cu suspensiile in Bucuresti si cu consumul ..daca poate cineva, sa ma contrazica, va rog.

 

In rest, noutati ...M-am uitat si mi-a sugerat si un prieten, Golf 6 TSI 1.4 122cp. Dar eu sunt putin in dubii, avand in vedere ca am citit lucruri bune, dar si mai putin bune, despre acest motor...a avut cineva pe o perioada mai lunga, stie cum se comporta ?

Daca printr-un dezastru nu gasesc o masina potrivita pe benzina, avand in vedere km putini pe care ii fac in timpul anului, majoritatea in oras, ar fi ok si un Golf 6 2.0 TDI ? Sau sugerati 1.6 TDI ? Am vazut consumuri super ok in oras pentru ambele motoare si nu foarte multe probleme..in afara de EGR si filtru de particule...

 

Va multumesc pentru timpul acordat nedumeririi mele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In primul rand, @restul colegilor, omul cand spune seat 3 se refera la Seat Leon 1P FL ( 2010-2012 ) unde intr-adevar se incadreaza cu bugetul lui ( ~ 5-6000e ) ; nu iti recomand TDI-ul de 1.6 ; civicul este o masina draguta, suspensiile sunt similare cu cele de la leon, motorul de 1.8 140 cp este dinamic, are 6 trepte, fiabil, si are un consum bun ; motoarele de la VW indiferent TDI / TSI sunt problematice, probabil ai citit despre probleme si stii la ce sa te astepti ; o optiune buna ( daca te intereseaza si alte modele inafara de ceea ce ai scris tu mai sus ) ar fi chevrolet cruze 1.8 140 cp + GPL, ford focus + 1.6 mpi + GPL ; 

Mazda 3 e cam best buy in banii aia ; e frumoasa si are si dotari bune ( am cochetat si eu acum ceva timp cu gandul de a lua una, la fel si pt civic ).

Topul pt mine ar fi mazda 3 / civic / leon / golf ; ( golful 6 dpmdv arata oribil, deci sunt subiectiv ) ; in alta ordine de idei, te-as sfatui sa alegi masina care e cea mai buna intretinuta, pt ca dupa 10 + ani mai putin importanta este marca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere ai despre aceasta Mazda 3 ? Am vorbit cu omul, mi-a trimis mai multe poze cu interiorul..scaunele par cam patate, butoanele AC si restul sunt modelul vechi, nu este chiar full ca si dotari..despre motorizare ce stii ? Unii spun ca ar consuma destul de multicel..

https://www.olx.ro/oferta/mazda3-113000-km-IDcvZaI.html#f50b56205c;promoted

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze nu poti vedea prea multe ; pretul este f ok, masina dotata decent ; motorizarea e ok pt caroseria ei, consuma in limitele decentei, in orice caz e mai dinamica decat 1.6 mpi de la vag si consuma mai putin ; de consum de ulei nu am auzit, nu stiu ce sa'ti zic, asta nu ai cum sa depistezi oricum inainte de achizitie..cea mai ok aspirata dpmdv e cea de 1.8 140 cp de pe civic ; are 6 rapoarte, cuplu bun, face 0-100 sub 9 sec si are o dinamica impresionanta. Du'te si vezi masina, mergi cu ea, si apoi te hotaresti. Pozele de f multe ori nu reflecta realitatea. eu nj as sta de vorba cu cei care nu sunt proprietari directi (  pe carte si talon ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.06.2019 at 0:10, LorenzoST a scris:

Golf 6 TSI 1.4 122cp. Dar eu sunt putin in dubii, avand in vedere ca am citit lucruri bune, dar si mai putin bune, despre acest motor..

Nu stiu ce informatii ai citit tu, dar din generatia respectiva de tsi-uri, 1.4 tsi 122 e cel mai ok. 1.2 tsi o idee mai jos la fiabilitate dar e ok si el. De 1.4 tsi 160 cp sa fugi, mai ales daca gasesti unul in bugetul tau sigur are probleme ascunse. 

In Bucuresti daca mergi la orele de varf nu o sa vezi 10%, nici la vw, nici la restul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca e cel mai ok din gama tsi vag e una ; insa are si el problemele lui garla si fiabilitatea fata de celelalte aspirate din discutia de mai sus nu are termen de comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!