Jump to content

Accesorii specifice Kodiaq


andreutzu
 Share

Postare recomandată

As dori niste sfaturi pentru potbagaj exterior si sistemul de prindere. Cei care aveti ati optat pentru kitul original skoda sau altul?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat bari thule wingbar edge si ‘coparseu’ thule motion 800, dar nu am trapa panoramica... trebuie avut grija deoarece barile , plus clemele de la ce pui pe ele coboara destul de aproape de plafon.

Calitatea la barile thule, sincer nu mi pare waw, protectia zonelor de imbinare cu prinderile pe bari este cauciucata si nu se aseaza nicicum perfect.

Se simte un zgomot dar cu un pic de muzica e acoperit. La consum nu am sesizat o crestere/modificare dat fiind si ritmul de mers un pic alert de cand a fost montat.

Modificat de 2Mr.M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ai ales Thule? Sunt mai ieftine sau mai calitative? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemele de montaj la Thule sunt extrem de eficiente si simple. Produsele Thule nu sunt deloc mai ieftine...

Prima data am luat un set de lanturi antiderapante no-name pe care nu am reusit sa le montez (dimensiunile erau bune va rog frumos....) dupa care, am cumparat un set de lanturi de la Thule (de 4 x pretul celor no-name) pe care le montez in 3 minute si le folosesc de vreo 8 ani. Dupa acea experienta pozitiva am luat numai produse Thule (bare Wingbar, suport de schiuri si ulterior cutia, suport de biciclete). Absolut toate sunt extrem de usor de operat chiar si de unul singur.

https://www.thule.com/en/ro poti selecta masina si iti da optiuni/variantele de montaj/modele

sau aici - https://aleo.ro/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand merg mult in afara tarii si cand vede in caz de control Thule stie ca sunt ok.

In al doilea rand, aveam cutia deja si am fost foarte multumit de rigiditatea si siguranta ei. Cand am vrut un set de bari, joase, Thule a fost solutia.

Pretul nu este tocmai mic, dar stai linistitla drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am luat eu pentru Touareg - s-au potrivit bine si oamenii au sunat inainte sa intrebe exact ce motorizare am pentru ca scuturile sunt diferite. In rest, nu am ce feedback sa dau, nu le-am atins niciodata ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de răspuns. Scutul la atingere dă senzația de masivitate sau de foaie de tablă ce vibrează/flexează la ciocănire?

Mă uitam ca alternativă si la duraluminiu dar pentru Kodi nu găsesc nicăieri pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de țeapan scutul (ma rog, scuturile) si finisat cu simt de raspundere. Duralul este o optiune scumpa pentru avantajele limitate pe care le aduce. E o foaie de tabla de citeva sute de lei, care la una din fostele a tinut pina am dat masina, 8 ani aproape, ca nou, cit sa tina mai mult duralul si cu cit sa fie mai usor? Mai degraba m-as uita (nu am studiat la Kodiaq) sa aiba toate cele pentru racire (la Superb de exemplu sunt motorizari unde producatorul nu recomanda scut integral) si sa nu influenteze negativ dinamica motorului in caz de impact frontal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate....o sa verific pe unde evacuează încălzirea staționară și daca scutul metalic permite.

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

un 'covoras' de cauciuc (sau cu dubla fata) pentru varianta cu 7 locuri (cind ultimele 2 sint pliate/nefolosite) recomanda cineva?

nu mi-e clar daca difera fata de cele pt. varianta cu 5 locuri

presupun (si la 5 locuri si la 7) ca lungimea e calculata cind bancheta din spate e data in spate la maxim ... daca se da bancheta mai spre in fata, ramine loc liber acolo?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! As vrea sa montez carlig pe masina. Are cineva o recomandare? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce stergatoare folositi care sa fie cat mai bune?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand lamele stergatoare siliconice. Se gasesc ieftin la chinezi si se pot pune usor. Tutoriale pe youtube.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
  • 1 year later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!