Jump to content
vladandrei51

Retrofit volan R-Line pe scirocco 2009

Recommended Posts

vladandrei51

Salut,

Am un scirocco din 2009 care a venit cu volan tip golf 5 fără comenzi pe volan și mi-am pus volan R-Line (tip golf 7), totul este ok înafara de butoane și iluminarea lor.

Eu acum am pe mașină modul 1K0-953-549-CA, daca îmi pun 1K0-953-549-CH vor merge butoanele+iluminarea sau trebuie ceva 5k0 (care am înțeles că este fizic diferit față de 1k0 și nu s-ar potrivi)? 

Am citit pe net că volanurile până la cele tip golf6 inclusiv folosesc lin 1.3 / 2.0, de la cele tip golf 7 (cum am și eu) se folosește alt protocol de comunicare, deci mie îmi e sa nu îl iau degeaba. 

Am întrebat în stânga/dreapta, am căutat pe Google și tot nu m-am lămurit. Are cineva vreo idee?

Mersi frumos

F l o r i n

Da, ai cautat pe forum? Am scris de multe ori despre compatibilități, etc. Îți trebuie volanul simplu, nu cel cu tempomat, etc. Calculator cu CH, CJ, CK. Deci cauta și posteaza în topicul dedicat. 

vladandrei51

Am cautat pe net, crede-ma, inclusiv aici pe forum. Da, volanul e cu tempomat, cand l-am luat nu m-am gandit asa de departe, eu eram fericit ca fizic e compatibil plus ca l-am prins la un pret super bun (nou).

Intr-adevar am vazut ca multi au probleme cu butoanele de la tempomat si iluminarea dar ideea e ca gasesc foarte multe raspunsuri contradictorii.

F l o r i n

ca sa mearga acesta, in afara calculatorului de coloana Highline, necesita si un modul sumplimentar, care este undeva in jurul la 100-200 euro.

Altfel, schimbate comenzile cu unele simple.

Crede-ma, s-a discutat despre aceste modificari, pe forum. Trebuie un pic de munca si rabdare, sa citesti/cauti

• Upvote 1