Jump to content

Trasee offroad in Romania


voinea
 Share

Postare recomandată

Pe care dintre ele...hard sau comercial?

In iulie sunt sigur ca erau mai accesibile...dar si mai aglomerate:)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Hai sa ajungem si la primavara? in 3-4 masini. Merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma bag...dar de ce sa asteptam primavara?😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma trec si eu pe lista, daca nu cumva ajung pana atunci. 😄

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ranegade Trailhawk nu are "reductor" practic tr 1 a cutei este scurta gen tr  1 de pe

Duster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ma exact el merge tot timpul in treptele 2+, iar in modul LOW foloseste treaptea 1 din cutia ZF. Treapta pe care in mod normal nu o apeleaza niciodata pentru plecatul de pe loc. Este un artificiu bine facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Ce aplicatie (Android) folositi sa navigati pe aceste trasee ? Goggle Maps ? Nu este ceva unde poti salva traseul sau sa descarc alte trasee ? Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...

Exista si alte aplicatii dar mai important este sa stii ce vrei de la ea decat aplicatia in sine...

Ce vrei mai exact sau cu ce te nemultumeste Maps?

Eu stiu 2 modalitati de a ajunge pe un traseu....

1.Deschid google maps pe desktop si incep si explorez diferite zone care am auzit eu ca ar fi de vazut.
Ca sa imi creez un traseu pun puncte intermediare(pokemoni le zic eu) dupa care cand ajung pe traseu dau plecare-sosire intre ei.

1415973686_ScreenShot2021-11-14at11_22_16.thumb.png.2d2981f08e1caec3eacbe3334075a59d.png

Este o metoda mai rudimentara dar pe mine ma distreaza vanatoarea asta de pokemoni :))

 

Foarte important sa iti salvezi hartile in offline pentru ca in functie de traseu se mai pierde semnalul... 

Dezavantajul la aceat mod este ca navighezi orbeste...adica pe desktop e simplu sa pui niste puncte dar cand ajungi la fata locului mai dai de gunoi aruncat pe drum,copaci cazuti,bariere etc si traseul se termina mai repede decat te-ai fi asteptat.

2. Gasesti/primesti un traseu in format .KMZ sau .GPX (in functie de cum a salvat cel care a fost) si ai nevoie de o aplicatie care stie sa citeasca acest format.Tot acea aplicatie are si functie de a inregistra traseul.

Aplicatie care sa iti dea trasee nu am auzit...doar prieteni care au facut traseul,l-au inregistrat si il dau mai departe.

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci...am intalat-o...stie sa faca si altceva inafara de inregistrat traseul?

Trebuie sa o butonez mai bine dar tu la ce o folosesti in general?

Vad ca daca ii dai 2 puncte te baga numai pe drumuri,adica nu o ia pe camp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o folosesc pentru a descoperi trasee si/sau obiective care nu exista pe alte harti. 

Pe desktop intra pe site-ul windy si ai o optiune sa iti arate doar harta (e un mesh intre osm si mapy.cz). 

Acum au facut niste modificari dar mai prin vara puteai sa salvezi traseul pe deskop si se replica in telefon.

 

Sunt destul de multe trasee salvate acolo, multe de trekking (vezi zona Bucegi/Piatra Craiului), e mult, mult mai detaliata harta decat maps. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu in offroad inregistrez (cand nu uit) cu MotionX-GPS . Stie sa afiseze harta in diferite moduri (surse diferite), salveaza inregistrarea in toate formatele utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot auzit de acest MotionX dar inca nu m-am prins daca este pentru android sau IOS si de unde il poti achizitiona.

De cate ori i-am dat cautare mi-au venit n aplicatii de navigare dar niciodata exact asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!