Jump to content

Kodi Sportline 2.0TDI 190CP 4x4 DSG MoonWhite


lenco

Postare recomandată

Pai eu zic ca este uzura mare in sensul ca franele stau in permanenta tensionate in modul offroad iar motorul sta mult mai turat in trepte inferioare. Probabil si distributia tractiunii pe ambele punti nu cred sa faca bine la viteze mari. De aici si recomadarea cu maxim 30 km/h in offroad.

Nu a reusit nimeni sa o rezolve cu obd/vcsd. As fi facut-o deja daca se putea.

Link către comentariu

Interesante opiniile voastre despre modul offroad (inca neutilizat) si o sa am grija sa-l dezactivez la revenirea pe asfalt... 

Am fost sa montez folia Llumar la Tinted (in parcarea magazinului Cocor) pe care-l si recomand cu aceasta ocazie pentru rabdarea inumana de care a dat dovada (aproape 3 ore de montaj foarte minutios). Am avut de ales intre ATR35 si ATR05. Si am mers pe cea din urma pentru ca prima era cam deschisa si nu filtra la fel de bine caldura radiata de lampa de test. 

Nu a iesit beci dar nici departe nu e... ?

Sunt foarte multumit de rezultatul final!

20190604_192639-2016x1512.jpg

20190604_192654-2016x1512.jpg

20190604_192715-2016x1512.jpg

20190604_192907-2016x1512.jpg

Link către comentariu

A iesit super bine, bravos, imi place ! ;)

Si pe mine ma batea gandul sa imi pun, dar nu sunt hotarat (nu cred ca atat de inchis totusi..)

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

De curiozitate, nu stiu daca te-am mai intrebat dar jaluzelele ai incercat sa le folsesti? Pentru ca mie mi se pare tare intunecat in masina cu ele ridicate.

Link către comentariu

La geamurile mari si fiind si lateralul spate generos nici n'ai cum sa faci bezna, dar clar te poti ajuta si de jaluzele la nevoie

Link către comentariu
On 6/4/2019 at 3:24 PM, Bebeee said:

Poti studia si varianta Llumar Air Blue 80%. Sunt foarte putin inchise, cu tenta albastra, dar ca protectie UV sunt super ok. Poti sa le pui si pe geamurile fata fara sa atragi atentia nedorita. (Eu folosesc varianta asta, si inca un coleg de pe forum a montat aceasta folie pe geamurile fata).

Dupa ce am avut pe masina n-as mai pune alte folii, mai ales ca nu sunt fan geamuri negre, dar avem toti gusturi diferite, ceea ce e foarte bine. Cam scumpe totusi...

Dar ai montat deja foliile si daca tie-ti plac asa, e perfect! :)

Link către comentariu

Revin cu o rectificare pentru ca am facut o dubla verificare in seara aceasta: si la mine e la fel cu modul Off-road - se dezactiveaza la oprirea motorului. Restul modurilor raman, dar off-road-ul nu.. Stiam de restul sigur, am crezut ca off-road-ul e la fel. 

My bad deci... :tomato:

Link către comentariu

@yanq Jaluzelele le-am mai folosit dar au un rol mai mult cosmetic nefiind capabile sa absoarba sau reflecte energia solara precum folia. De UV nici nu mai zic... Pe mine m-a interesat doar protectia termica, daca ajuta putin si la cum arata e doar bonus 

@CristiALF Asa ar fi fost normal si la Kodi! Sa ramana in modul selectat cu exceptia OffRoad. Oare se poate coda?

@Epo E ce trebuie! ?

Link către comentariu

Arata foarte misto cu folia. Din experienta cu Tinted iti pot spune ca materialele/montajul sunt de calitate; la fosta masina am pus tot la ei si dupa 5 ani(cand am vandut-o) era perfecta.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
On 5/24/2019 at 10:34 AM, lenco said:

Update

1. Am momtat folie antiamprenta de la Inno3d si e foarte ok cu toate ca mai raman cateva urme fine... 

2. Am luat un covoras cauciucat pentru portbagajul restrans (randul 3 ridicat) de la Rigum care vine perfect pe contur si nu aluneca (vezi poze) 

3. Consumul in oras variaza intre 9 si 12 l/100km iar la drum lung in jur de 7 l/100km mers lejer

Muultumesc @ct_act!

20190524_100551-3024x2268.jpg

20190524_100547-3024x2268.jpg

Am luat si eu tavita Rigum pt Yeti...dar ...miroase bine de tot a cauciuc...Asa a fost si la tine?? 

Modificat de laur_vd
Link către comentariu

@laur_vd La mine nu am remarcat deloc miros de cauciuc in masina dupa ce l-am pus... Or fi folosit materiale diferite sau e posibil sa fie contrafacute. Am experimentat aceeasi exprienta olfactiva intensa cand am schimbat covorasele cauciucate la golf dar nu erau de la Rigum si cauciucul era mult mai moale decat cel folosit la covorasele originale. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Update:

Am trecut cu bine de rodaj (3000KM) si am inceput sa folosesc cu incredere modul Sport si modul Offroad! In weekendul trecut am avut un drum pe Valea Oltului spre Voineasa care m-a bucurat destul de mult.

E o reala placere sa mergi in Sport pe DN7A unde masina merge destul de tare in viraje iar franele si sitemul de stabilitate o tin bine pe traiectorie! Normal ca aici se simte din plin gabaritul mare fara de Octavia care nu avea ruliul si inertia ursului... Din fericire acest gabarit marit nu se simte la fel de tare in offroad unde m-a surprins cat de capabil e Kodi pe un drum forestier destul de abrupt. Bila alba pentru sistemul HDC care tine masina exemplar pe coborarile abrupte (atat cu fata cat si cu spatele)! Nu am exagerat cu peripetiile offroad (~90min) din graja de a nu o zgaria de crengi si pietre desi ea nu a dat nici un semn de oboseala (DSGul nu s-a incins desi rotile au pierdut aderenta in mai multe ocazii).

Consumul pe 250 de km la dus a fost de 7.5l/100km iar la intors a crescut la 8l/100km pentru ca i-am cam rupt fasu' pe autostrada.

Apropo de rulatul pe autostrada mi-a placut forte mult cat de lejer revine la viteza setata pe ACC dupa ce esti nevoit sa reduci! Ma bucur ca am ales motorul de 190cp pentru puterea, cuplul si elasticitatea suplimentara de care da dovada in practica!

I'm loving it! ?

 

20190621_155933.jpg

20190621_155947.jpg

20190621_164236.jpg

20190621_164618.jpg

20190621_164711.jpg

20190621_164729.jpg

20190621_170104.jpg

Link către comentariu

Cand o sa ai in bord mesaje cu "dsg to hot" si "vehicul prea inclinat" atunci poti considera ca i'ai atins niste limite.

Link către comentariu

Salutare!

Va solicit opinia referitor la alegerea jantelor de iarna pentru Kodi.

M-am oprit la 2 modele de jante pe 18" care-mi plac dar sunt putin diferite ca latime:

1 - Jante ALUTEC W10-X POLAR SILVER CB70.00 8X18 5X112 ET40 (pret ~700lei/buc)

LW_40342.png.31d947efc7324a93fa23d93cca8e7719.png

2 - Jante DEZENT TA SILVER CB59.00 7X18 5X112 ET43 (pret - ? - inca nu sunt la vanzare)

R021-108_280.png.20fc0fb9e916534ff7962ca523525f8a.png

Asa ar arata pe masina:

k2.thumb.jpeg.9be63921baea72481683ac0478fc2063.jpeg

k1.thumb.jpeg.458727135faaaba5e4d150b0c4ef82cc.jpeg

 

Care-i vin mai bine?

Link către comentariu

Ambele si ambele ar arata mai bine in gunmetal sau diamond cut cu negru :))

 

Link către comentariu

Diamond cut cu negru nu este cam pretentios pentru iarna, zapada, sare..?

Link către comentariu

Exact cum zice @DDoc m-am gandit si eu cand am decis sa merg pe jante simple (silver)...

Oricum e o investitie substantiala daca mai adaugam si un set de anveloe de iarna 235/55R18 dar eu zic ca merita pentru confortul de a nu depinde de o vulcanizare cand fac schimbul plus ca evit eventualele avarii ale lateralelor anvelopelor prin dejantari repetate. My 2 cents!

Link către comentariu

Clar nu. Diamond cut sunt cele mai sensibile. Sa le folosesti iarna in gheata/pamant inghetat inseamna sa-ti bati joc de ele.

Modificat de yanq
Link către comentariu

Dezent, mult mai bine mi se pare ca arata!

Link către comentariu
  • 4 months later...

Am văzut că pe hayon, deasupra Kodiak este un sticker cu Avia Motors. Se poate da jos? E pus de dealer? Se pune automat?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!