Jump to content

Apa usi spate [Passat CC]


av.george
 Share

Postare recomandată

Salut! La al meu passat cc, an 2010, cand ploua, se strange apa la usile de pe spate, intre chedere. Ati mai intalnit problema asta? Este vreo solutie, sa nu mai stea apa acolo? Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza sa vedem unde sta apa.

sta pe prag ? ca acolo sta si la mine face ceva condens cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Pe prag, da. Sta intre chederul de la usa si cel de la caroserie. Cand deschid usa curge toata. Am observat ca, chederul de la caroserie are doua gaurele, pt scurgerea apei. Presupun ca, atunci cand ploua, apa vine de la geamuri (neavand rame la geamuri) se scurge pe margine, apoi prin cheder si se opreste la usa. De acolo nu mai se scurge jos. 

Modificat de av.george
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa anunti aici pe forum daca ai rezolvat cumva.

mai caut si eu o solutie la treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

La toate modelele intra apa, pe langa chederul exterior - cel cu perie - in functie de starea acestuia, mai multa sau mai putina. In mod normal, ai scurgeri sub usa, pe unde trebuie sa iasa - verificati sa nu fie infundate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu eu ,deci am avut un accident lovit usa spate stanga si aceasta sa schimbat. Ei bine de atunci se aduna apa din discutie acolo jos pe prag iar de fiecare data cand ploua trebuie sa deschid usa sa curga apa. E vorba de chederele acelea care directioneaza apa de sus ,cam pe la mijloc este o imbinare ..trebuie facuta ..la mine au montat chederele vechi pe usa noua necioplitzi aia si nu mai ajung 2 mm ca sa le pot imbina perfect..naspa treaba daca nu esti atent la orice detaliu cand faci o reparatie in service!Nu sunt cu masina in momentul de fata ,altfel as pune rapid o poza sase vada despre ce vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi excelent o poza cand va permite timpul.

Si eu ma lupt de multa vreme cu aceasta problema,la ambele usi din spate.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Apa usi spate [Passat CC]
  • 3 years later...
Andrei Catalin Doro

Salut am si eu o problema tot cu apa numai ca la mine se infiltreaza pe stalpul de la sofer atunci cand ploua si eu ma gandeam ca ar putea fi de la furtunul de scurgere de la trapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, de o luna am observat apa in spate stânga, la picioare... Daca apăs acolo parca e un burete plin de apa... 

Aveți vreo idee de unde vine? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

Masina are trapa? Ia legatura cu Robert Preda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are trapă... Nu am observat nimic pe la uși.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel a fost si la al meu Golf 7.5

 

Intra apa pe la izolatia invechita a boxei din usile spate (problema cunoscuta de VW - izolatia respectiva se mananca in timp din cauza diferentelor de temperatura, iar la ploi apa intra pe langa geam si nu se mai scurge pe langa boxa - pentru ca izolatia nu mai este buna - ci se scurge prin boxa). La mine s-a rezolvat pe garantie prin inlocuirea boxelor spate si refacerea izolatiei din prejurul boxelor (cu mastic). De atunci nu am mai avut apa pe pragurile laterale spate si de pe prag prelinsa pe podea/covoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa fie așa...Eu după ce o spăl nu vad nicio picătură de apă pe prag sau pe covoraș... O sa incerc cu ușa deschisă.. Sau cum sa verific?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschizi portiera, cineva de afara toarna apa pe geam si vezi daca la interior se prelinge apa prin boxa sau intre tabla interioara si plasticul de la usa. In mod normal apa ar trebui sa se scurga prin interiorul usii si sa iasa prion orificiile de scurgere din partea de jos a usii (verifici si orificiile alea sa nu fie blocate cu frunze/mizerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok... O să încerc așa... Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!