Jump to content

VW Passat B6 - noul MAW :)


16MAW

Postare recomandată

Sa o stapanesti sanatos! Arata bine unitatea multimedia, schimba total interiorul

Link către comentariu

Multumesc :D

@andrei0241 : unitatea multimedia are la baza android si mi-am instalat waze, suporta bluetooth si apeluri. E f interesanta, chiar daca sunt fan OEM :)

Link către comentariu

Nu se vede bine din poze, dar are DCC ? Injectoarele au fost schimbate ? 

Modificat de adrian001
Link către comentariu

Sincer, legat de DCC nici nu stiu unde pot sa verific :)).

3 dintre injectoare au fost schimbate de catre producator :)

Link către comentariu

Pai e un buton langa schimbatorul de viteze, in dreapta - mijloc. E o pictograma cu un amortizor si poti sa selectezi "duritatea" amortizoarelor. Partea proasta e ca amortizoarele sunt de la 800 RON (bucata) in sus si la o masina SH e o posibila cheltuiala in plus, mai ales ca garantat un set de amortizoare rulate 175 000 de km prin Romania cam trebuie inlocuite daca vrei o tinuta buna de drum. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

A venit si primul incident..

Masina era parcata. Jos palaria pentru doamna care m-a lovit, a asteptat vreo 20 min si a intrebat a cui e masina..

Am programare pe 16 la constatare. Intrebari de incepator : se vopseste bara integral? Oare stopul se schimba? Are niste zgarieturi destul de adanci.. Aveti niste recomandari de service uri unde pot face reparatia?

In rest, masina se comporta exemplar :)

IMG-20190705-WA0006.jpg

Link către comentariu

vezi la constatare ce spune intai.

vad ca si aripa e atinsa.

Link către comentariu

La ce ai acolo o sa-ti dea regie proprie, cateva sute de lei.  Incearca sa o scoti la polish, poate iti iese fara sa mai vopsesti bara si asa pastrezi vopseaua originala.

Link către comentariu

Nu are cum sa rezolve cu polish , deja se vede culoarea neagra de dedesupt , omu" spune ca are si niste zgarieturi adanci , si nici nu se vede cat de afectata e bara - aripa !

Link către comentariu

Din poze doar ne dam cu părerea. Negreala poate se spala, urme de transfer de la bandoul de plastic al lovitorului. 

Link către comentariu

Bara si aripa sigur nu ies la polish, mi-a luat vopseaua..poate stopul. Aflu miercuri cand sunt programat la constatare.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Iarna asta ramane asa pentru ca iarna..si stim cum se circula in Buc :)

Legat de patanie , baietii buni de la City Ins au decis ca e culpa comuna pt ca masina era parcata ilegal. Mi-au trimis o scrisorica acasa si m-au instiintat printre altele ca despagubesc 50%, adica 504 RON. 

Pentru acel "adica 504 RON" , o sa fac plangere la ASF. Din cate stiu , nu au voie sa puna suma in clar pentru ca n-am fost la nici un service din retea din care sa reiasa costurile reparatiei.

So, pentru City Ins am doar traditionalele urari de mama .

Cei care va pricepeti , credeti ca am vreo sansa sa contest si culpa comuna? Masina era parcata pe trotuar , juma' de metru pe strada.

Modificat de 16MAW
Link către comentariu
  • 1 year later...

S-a pus praful (din nou) de cand n-am mai postat. Intre timp juliturile au fost remediate.

 

Saptamana trecuta, 198.XXX :

 

Am inlocuit discuri/placute fata/spate si lichidul de frana. Am ales zimmerman la discuri , pe fata ventilate si pe spate pline, iar la placute ATE. Nu am fost deloc multumit de discurile ATE la fosta masina, s-au ovalizat pana in 10k km..probabil am nimerit niste fake uri sau am avut ghinion.

 

Dupa ce a primit discurile si placutele, maw a considerat ca are nevoie si de baterie..azi si-a dat duhul. Am comandat o baterie Varta de 74 Ah, sper ca maine sa o montez.

 

IMG_20210108_203250.jpg

IMG_20210109_012519.jpg

IMG-20210117-WA0021.jpg

IMG-20210117-WA0023.jpg

IMG-20210117-WA0022.jpg

Modificat de 16MAW
Link către comentariu

Gata, s-a pus si noua baterie 🥰 .

Dupa avalansa de martori aprinsi dupa schimbarea bateriei, s-au stins toti..dar senzorii de parcare au luat-o razna. Se aud continuu si pe fata si pe spate, n-am avut timp sa investighez pt ca a trebuit sa plece sotia cu masina. Fie sunt inghetati, fie ii trebuie o resetare ceva. Orice sfat e bine venit.

Link către comentariu

inghetati, poate in parcare.

dupa ce pleci se curata. te uiti la ei si dai gheata jos.

recomand sa scanezi sa nu ai vreo eroare pe modulul senzorilor

Link către comentariu

Am identificat problema..1 senzor pe spate foarte murdar, l-am curatat..si 1 senzor putin deplasat pe fata..

 

Merci Muale! :)

 

Totusi, seria de mici probleme continua..pe fata cred ca mi-au inghetat geamurile..se deschid doar 2 cm. Am mers destul de mult cu masina sperand ca se dezgheata, dar fara nici un rezultat pana acum. Din pacate, VCDS-ul cu care ma mai jucam "a murit". Pana o sa-mi iau altul, nu stiu ce erori s-au stocat.

 

Si o poza (de proasta calitate) cu MAW consolandu-l pe MAW ramas fara curent :D

 

 

 

 

IMG_20210118_093612.jpg

Modificat de 16MAW
poza
Link către comentariu
  • 3 months later...

Am trecut pragul de 200.000, in momentul de fata 200.9XX :)

 

Am reusit intr-un final, cu ajutorul lui Costel, sa schimb :

- arcuri si amortizoare fata (arcuri KYB si amortizoare Sachs)

- flanse/rulmenti amortizoare

- bielete antiruliu Lemforder

- bucse bascula mare Lemforder

- burduf planetara

 

Cu ocazia asta, am curatat si partea de sus..de sub stergatoare, scurgerile erau aproape infundate :(

 

Ne pregatim pentru ITP :))

 

Urmeaza geometria, daca aveti recomandari pentru aceasta op (in Bucuresti), v-as fi recunoscator :) .

 

IMG-20210424-WA0019.jpg

IMG-20210424-WA0013.jpg

Modificat de 16MAW
Link către comentariu

Pentru geometrie ( suntem destui pe forum care am apelat la el ) -  Claudiu - 0767.008.540 . Eu unul am fost de 3-4 ori la el si am fost extrem de multumit !

Link către comentariu
  • 7 months later...

Mai postam si pe aici, doar ca sa tinem un jurnal :) . In prezent avem 207.XXX

 

Am facut geometria imediat dupa schimburile din apr.

 

Cu ajutorul lui Costel am reusit sa schimbam urmatoarele :

 

- kit distributie Contitech + pompa de apa Hepu

- Oringuri injectoare si reglaj (au iesit perfect)

- Volant

- Flansa lichid racire (nu stiam pe unde pierde antigel, in sfarsit scap de completari)

- Bujii

- niste tampoane : cutie/motor

 

LE : am schimbat si ambele becuri xenon cu ajutorul lui @Al Bundy, acum cateva luni. Merci Cristi!

 

Intram in iarna (sper), fara alte probleme.

 

 

Modificat de 16MAW
Completari
Link către comentariu
On 4/25/2021 at 12:11 PM, vwblabla said:

Pentru geometrie ( suntem destui pe forum care am apelat la el ) -  Claudiu - 0767.008.540 . Eu unul am fost de 3-4 ori la el si am fost extrem de multumit !

pe unde lucreaza?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!