Jump to content

ID.3 - detalii pre lansare


Raf
 Share

Postare recomandată

On 6/23/2019 at 11:33 PM, Raf said:

Concluzia mea după turul Romaniei, e-Golf este cea mai eficienta masina electrica. Cifrele coincid cu test drive-ul meu București Valea Doftanei și retur plus 4 h trafic București <12kW/100km

Cea mai eficienta din cele testate. Hyundai Kona/Ioniq sunt peste Golf la eficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://automais.autosport.pt/noticias/aqui-esta-o-volkswagen-id3-praticamente-sem-camuflagem/

13 minutes ago, yeeeeman said:

Cea mai eficienta din cele testate. Hyundai Kona/Ioniq sunt peste Golf la eficienta.

Pe ce te bazezi? Vad ca ioniq face 200km din 28kwh adica mediu 14kwh/100km. Golful pe hârtie face 12,5 în teste scos sub 12kwh/100km!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmărește canalul lui Bjorn nyland pe youtube. El le testează în viața reală și golful e bun, dar nu se compară cu powertrainul de pe Hyundai/KIA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine "nu se compara" inseamna diferente de minim 40-50%. asa mari sunt?

ca daca sunt pana in 15% sunt irelevante. incep sa conteze altele mai mult, comfort, calitate, putere etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
15 hours ago, CristiALF said:

Astia s-au inspirat de la satelitii Oltcit-ului ? :D 

 

probabil este doar pe dreapta si cam la fel este si maneta la BMW i3 facuta. Nu e deloc rea ideea asa (din punctul meu de vedere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, CristiALF said:

materialele par cam cheap din poze... :scratch:, dar ma rog..nici pozele nu sunt bune deloc.

Eu zic sa nu va asteptati la ceva mai mult de ce poate oferi un Golf la nivel de materiale. Si poate nici macar atat.

2 hours ago, voinea said:

cam la fel este si maneta la BMW i3 facuta. Nu e deloc rea ideea asa (din punctul meu de vedere)

Chiar nu e rau deloc. Se foloseste foarte usor maneta i3-ului si elibereaza locul dintre sofer si pasager pentru spatii de depozitare sau altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de aceeasi parere cu manete I3-ului insa ma asteptam la mai mult din partea ID-ului. Inclusiv la acel display care mi se pare o copie dupa ultimele modele de Ford. Ma astept de la o masina noua sa nu copieze atat de evident unele detalii de la concurenta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 minutes ago, Rave said:

Eu zic sa nu va asteptati la ceva mai mult de ce poate oferi un Golf la nivel de materiale. Si poate nici macar atat.

da, e foarte posibil. totusi g8 va creste stacheta la calitatea materialelor. pe de alta parte, daca te uiti si la ce masini electrice lanseaza altii, id3 pare a fi destul de competitiv ca pret (ma uit la tine Zoe, 35k euro) deci e posibil ca pentru pretul ala sa faca rabat in anumite puncte. si e clar ca nu vor face rabat la tabla sau sisteme de siguranta. si un opel e-corsa vad ca va fi 30k, adica cat va fi si id3 cel mai ieftin. dar primesti o masina sensibil mai spatioasa. cumva trebuie sa acoperi pretul ala. evident, ar putea vinde in pierdere (ei asa au si zis despre id3), dar eu unul sunt sceptic cu ideea asta de "pierdere".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, voinea said:

probabil este doar pe dreapta si cam la fel este si maneta la BMW i3 facuta. Nu e deloc rea ideea asa (din punctul meu de vedere)

Nu am zis ca e rea, eu sunt fost posesor a 2 Oltcit-uri, go figure :D 

51 minutes ago, Rave said:

Eu zic sa nu va asteptati la ceva mai mult de ce poate oferi un Golf la nivel de materiale. Si poate nici macar atat.

Pai daca ar fi la nivel de G7 ar fi foarte bine. Din poze insa mi se pare ca nu este (!), asta era ideea...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Rave said:

 

Se foloseste foarte usor maneta i3-ului si elibereaza locul dintre sofer si pasager pentru spatii de depozitare sau altceva.

Am condus si i3 si eGolf. Imi place mai mult maneta schimbatorului la Golf, poate si pentru ca zilnic conduc G7. Imi odihnesc mana acolo. Mi se pare inutil sa ridici mana pana la volan ori de cate ori este nevoie sa "bagi in s"

Si nu imi place nici moda asta cu tabletele. Daca vreau tableta imi iau un suport si o pun pe bord. Preferam ca displayul auxiliar OEM sa fie integrat, asa cum este la eGolf. Dar poate sunt eu retrograd....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dati scroll la comentarii. e si un video al unui olandez (cred) cu masina. de la o revista auto.

 

204cp, 310Nm cuplu pentru asta care apare primul. pai chiar va avea acceleratii gen gti, tinand cont ca acel cuplu e livrat continuu si uniform. ma asteptam sa fie mult mai slaba. dar interiorul e cam oha. volanul ala alb e no-go pe termen lung. iar in spate cam dai cu capul in tavan. si nu stiu ce loc la picioare gen passat vede el, ca mie nu mi se pare. zice ca e prototip si plasticele vor diferi in varianta finala.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Materialele sunt clar altele decat cele utilizate in modelul de productie, in test-drive-ul din filmiletul urmator se vede ca cele de pe usi nu au forma finala si materialul e ciudat, e modelat probabil manual, e plin de cute:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

da, pare altfel.

aseara am fost in plaza si am trecut si pe la acel showroom vw si am vorbit un pic cu reprezentantul porsche romania despre id3 (si golf 8 care va fi prezentat oficial foarte curand). mi-a zis ca ei vor primi in septembrie preturi, dotarii si detalii despre id3. deci banuiesc ca le va afla si publicul in mod oficial. deci cateva saptamani de asteptare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De gustibus non disputandum est... Roșcată cu ochi verzi, mniam-mniam ID3-ul ăsta!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai bine decat ma asteptam, sincer. Iar pe alb arata chiar foarte bine. Singurul lucru de care sunt ingrijorat, la fel cum este precizat si in video, este pozitia de pe bancheta spate.. Aspect care este foarte important pentru o familie. 

Si sa fim seriosi, in spate nu imi pare spatiu de Passat ;) , dar ...e bine, nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Fix la asta terminam video postat de tine si ma pregateam sa-l pun aici cand a venit si acesta de mai jos

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exteriorul arata foarte bine, interiorul e cam spartan si simplu. Preferam o consola centrala care sa se continue spre tunelul central, e ciudata partea unde de obicei sunt comenzile pentru climatronic si schimbatorul de viteze, acum e inutila, spatiu irosit. E ok ca au mutat schimbatorul langa volan si comenzile pentru aerul conditionat sub ecranul multimedia, dar puteau utiliza mai bine spatiul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce pot sa spun este ca urmatoarea masina pe care o voi cumpara o sa fie asta. :D

Sau hai sa zicem un 99%, poate varianta lui de la Seat o sa-mi placa mai mult :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!