Jump to content

Problema hayon / amortizoare portbagaj electric octavia 3 combi


bahamas
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Intampin si eu probleme la portbagaj. Se blocheaza haionul uneori pe la 3 sferturi din cursa cand se deschide si scoate si un BIP lung. Uneori face asa si cand il inchid. se blocheaza pe la mijloc si la fel un BIP lung.

Doar ca sa confirm cu voi, motor 1 este cel de pe partea soferului?

 

aceasta este eroarea

1 cod a gäsit:

0018 - Senzori Hall in motor 1. usa portbagaj

B1211 02 [008] - defect semnal

Trebuie schimbat amortizorul? Este cazul sa ajute cu ceva o ungere a sistemului sau alte lucruri de genul? 

 

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

O sa trebuiasca schimbat amortizorul. Da, este cel de pe partea șoferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat unul nou. Vedem cum decurge procesul. 

Multumesc mult pentru raspunsuri! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

       Incearca si altceva inainte de a schimba amortizorul. 

 

       Dupa ce se deschide 3 sferturi si bipaie, ridica-l manual pana sus si apoi inchide-l ( sau indiferent unde se opreste, ridica-l pana sus si inchide-l )

 

       Eu am eroare de 3 ani la al meu si functioneaza fara probleme :)) .

 

       Ce-i drept, e alt cod de eroare, dar tot hall sensor pe motorul 1 ( cel de pe partea soferului ).

 

1 Fault Found:

0051 - Hall Sensors in Motor 1 for Rear Lid

          B1211 12 [137] - Short to Plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna ziua,

 

Astazi am intampinat o problema la deschiderea hyonului electric si m am gandit sa incep de aici inainte de a merge la mecanic.

Am deschis hyonul de la buton si s -a deschis normal pana sus. cand am vrut sa il inchid de la buton...a facut 3 bip-uri scurte si nu s-a miscat. Am incercat de mai multe ori, apasand pe buton si doar 3 bipuri scurte si hyonul nu s a miscat. L-am inchis manual si dupa jumatatea pozitiei, s-a simtit un click si apoi s a inchis singur. Urmatoare data, s-a descis pana la jumatatea pozitiei. Deci practic acum el functioneaza ....pare ca ok...., pana la jumatatea pozitiei. L-am ridicat din nou manual pana sus si am memorat pozitia de sus(nu a facut bip de memorare) apoi acelasi comportament....nu coboara decat manual pana la jumatate.

Am gasit pe youtube un filmulet care prezinta exact situatia mea...in cazul de acolo se pare ca era un fir rupt. Deci cel mai probabil trebuie vazut ce cod de eroare apare si daca e vreun fir intrerupt. 

 

Inca nu am pus-o pe nici un tester, sunt la inceput cu cautarile.

Multumesc pentru orice sfat.

Daniel

 

 

Modificat de DannielC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa intai o diagnoza,  sa vedem ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Intre timp am rezolvat. Era eroare la senzorul Hall de pe amortizorul din partea pasagerului (2). Un fir rupt, exact ca in video de mai sus.

Daca intampinati aceasta problema, nu va grabiti sa schimbati amortizorul(alti 2 mecanici asa m au sfatuit, si costa 2200 ron).

Daca vreti o referinta in Iasi, va rog sa imi trimiteti un mesaj.

 

Numai bine,

Daniel

fir rupt.jpg

Modificat de DannielC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura problema este ca orice reparatie in acea zona, o sa cedeze in timp,  din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

A mai intalnit cineva aceasta eroare? 
Este vorba de Octavia 3 SCOUT. 

WhatsApp Image 2023-10-16 at 14.37.15_ef502f9d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se manifesta problema, la portbagaj? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si scuze de intarziere!

Pai, se inchide normal portbagajul insa are momente cand efectiv nu mare merge soft close-ul, nu mai trage portbagajul si ramane 1-2cm intre-deschis.
Senzorul din bord arata ca e inchis, insa daca trag cu mana de el efectiv se simte ca si cum nu ar fi inchis complet. Iar ca sa inchid portbagajul trebuie sa-l deschid/inchid cam de 4-5ori pana cand sa se inchida complet!

Sincer, nu stiu de unde anomalia asta, sa fie broasca de vina?

 

Multumesc si sarbatori fericite tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! De curand am cumpărat o Octavia 3 2018, 2.0 tdi 4x4 si întâmpin o problema. Am pus vcds ul pe ea si am o eroare pe *Hall sensor in motor 2, short to ground* nu am exact codul de eroare ca am uitat sa l salvez🤦. Haionul se deschide si se inchide bine, fara să întrerupă sau se blocheze, funcționează bine insa cred ca se deschide si inchide putin cam lent, dar nu sunt sigur. Ceva idei de la ce ar putea fi eroarea? Am încercat sa o sterg, dar persistă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizorul respectiv cu defect

 

daca te obosesti sa citesti cateva postari mai sus, o sa vezi o problema exact ca a ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!