Jump to content

Jante/anvelope specifice Passat B8


BTeo
 Share

Postare recomandată

Nu as lua cu XL, ci varianta normala. Eu ma uit la aderenta si consum, de altfel informatiile astea sunt publice. Dimensiunea e atipica pentru o masina joasa, de aici poate si preturile, care par mult mai mari decat la 225/45/R17, de exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XL în mod normal se alege dacă ai extra load, adică ai de cărat greutăți (sau pasageri :D), de ex de la indicele de sarcină 95 (non-XL) la 99 (XL), fiecare anvelopă suportă 85kg în plus. Sunt ceva mai rigide și rezistente, cu dezavantajele de rigoare consum și zgomot ceva mai mari.

 

Aruncă un ochi la teste, de ex pe tyrereviews https://www.tyrereviews.com/Article/2023-ADAC-Summer-Tyre-Test.htm

Eu în banii ăia aș lua Bridgestone Turanza T005, nu pun link dar se găsesc pe net cu 525,99 Lei, 95V, non-XL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, catalin_barna said:

Hankook Ventus Prime 4 k135 99V XL - 500 LEI

Logica spune sa merg pe k135..dar nu stiu daca ajuta sau incurca acel XL.

Eu doar XL am avut pe Passat si doar XL as lua daca nu necesita runflat sau ceva similar. Diferentele in realitate sunt minime fata de o anv normala, dar avand flancul mai intarit anvelopa xl sta mai bine "pe curbe" vorba aia, feelingul ala de barca la masina e mai diminuat.

Ventus Prime 4 sunt anv foarte ok si de generatie mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,
Vin si eu cu experienta mea cu niste PS5-uri pe 215/55/17.
Inainte de PS5-uri am avut niste Pirelli Cinturatto P7. Din puntul meu de vedere sunt foarte slabe pentru un B8.5 cu 4x2 (1.4 TSI GTE). Pierdeam destul de mult aderenta, virajele luate mai din "scurt" mereu erau acompaniate de sunetul anvelopelor care se straduiau sa prinda aderenta.

 

Acum, pe PS5 si chiar in acele viraje de care vorbeam mai sus nu se aude nimic. O sa revin sezonul urmator cu un update legat de "carnea" ramasa pe anvelope dupa 1 sezon, avand in vedere ce aceste anvelope se duc destul de repede din cate am auzit. Totodata, am cunostinte care au Yokohama de vara si sunt multumiti. Tot pe Passat GTE. Masina o simt muult mai stabila in viraje, consumul nu a crescut iar despre franare nu pot sa zic foarte multe, nu am avut franari de urgenta pana acum cu ele. Le tin la 2.6 asa cum imi este indicat pe faimoasa tabla de pe stalpul B si in oras nu am probleme. Ca e 2.4 ca e 2.6,.... nu simt diferenta, daca asta scrie in carte, asta fac, stiu cei de la VW ce stiu (sper..). 

 

Stiu ca este mijlocul verii, dar as vrea sa va intreb ce parere aveti despre Pirelli Sottozero 3 ca anvelope de iarna? Aceleasi dimensiuni, 215/55/17, a avut cineva experiente (ne)placute cu ele? :)

Modificat de VictorN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,am cumparat un passat b8 2.0 tdi 190 cp. din Germania.  Masina a venit cu jante pe 18.  235.40.18

La RAR o sa am probleme, trebuie sa fie pe 45? Merci!

08fc6572-22ee-40e5-844b-caf838fe9e0a.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu există pe B8 omologare pentru 235/40 pe 18, doar 235/45. 40 e raport de înălțime pentru R19.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aiurea, bine ca a luat TUV-U in Germania. O sa merg la RAR cu jantele de 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, întreb , nu știu dacă postez la subiectul reprezentativ mie, dar vreau să schimb jantele la mașina , le vreau aproape la față aripi , acum le am pe  16 și vreau să pun 18, ideea este ca mă lovesc de et și de j-ul pe care trebuie să-l abordez pt schimbarea asta, mă puteți ajuta vă rog cu ceva informații despre asta și care ar fi cea mai bună variantă? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare! 

Sunt proaspat posesor de Passat B8, 2.0 Diesel, 190 CP, 4 motion 

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri: 

1. Masina a venit cu cauciucuri 215/55/R17 XL, dar in talonul ei vad 215/55/R17 fara XL

    Tinand cont ca trebuie sa schimb anvelopele, ce imi recomandati normale sau XL?

2. Vreau sa iau un set de jante de tabla pentru iarna. 

    Am nevoie de set de prezoane diferite, sau le pot utiliza pe cele de pe jantele masinii (aliaj) ?

 

Va multumesc pentru raspunsuri!

Weekend placu!

poza.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) poti pune si XL si fara. Poti pune si runflat daca vrei/insisti :) eu as recomanda XL (asa am si avut la Passat) si fiind flancul mai intarit, sunt putin mai dure ( insesizabil la comfort ) dar ajuta mai mult la stabilitate.

2) poti utiliza aceleasi prezoane, daca jantele respecta dimensiunile producatorului VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

 

Cam cat de mult credeti ca se va simți (în bine) trecerea de la jante de 18 cu cauciucuri 235/45 la jante de 17 cu 215/55? Passat-ul meu pare destul de rigid cu jante de 18 și trebuie sa fiu atent la sinele de tramvai sau denivelări.

De la WeltAuto am primit un set de iarna cu jante aftermarket pe 17 dar cu cauciucuri 215/45, sunt curios cum se simt jantele pe 17 cu 215/55

 

Multumesc!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt ok 215/45 pe Passat B8, legal ai doar optiunea de 215/55/17.

EU am avut 215/55/17 si am trecut la 235/45/18 si n-am simtit absolut nicio diferenta la comfort... acelasi lucru. Tot rigida era si cu 17 si cu 18. Eu aveam si suspensia DCC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!