Jump to content

Jante/anvelope specifice Passat B8


BTeo
 Share

Postare recomandată

Sigur că da. Vei folosi aceleași jante, schimbi doar anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 @costvsl, pentru B8 nu exista anvelope de 205/55/16, 215/60/16, da.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara am o problema dacă știți cumva codul culoare  la Jantele London

IMG-20210408-WA0003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna ziua.

 

Passat Variant B8 2.0 BiTdi .. ar fi vreo problema daca pun jante R17 7Jx17 ET38? Pe wheel-size.com nu spune nimic de ET 38.. ci 40, 41 si 44...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara probleme.

Dartford-ul care il folosesc de iarna are 7J cu ET40.

La ET38 janta va fi cu 2mm mai in exterior.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare.

 

Navigand dupa anvelope, sa-mi fac o idee, am dat peste anvelopele astea si am ramas uimit de "perfomante" .. clasa B la aderenta si consum.. si review-uri bune (4,5 stele din 5). Are cineva? Sunt chiar asa bune? Pretul este unul foarte bun.. daca fac ceea ce spune siteul :)

 

https://www.anvelope.ro/anvelope-vara-davanti-dx640-235-40-r19-96-w-xl.htm

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pretul e pe primul loc, atunci poate sunt ok.

Eu as merge pe o anvelopa premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi gand il am si eu, ma uitam la Continental Premium Contact 6, insa mi au atras atentia astea datorita clasei B la aderenta/franare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, Danny said:

Salutare.

 

Navigand dupa anvelope, sa-mi fac o idee, am dat peste anvelopele astea si am ramas uimit de "perfomante" .. clasa B la aderenta si consum.. si review-uri bune (4,5 stele din 5).

 

Pentru a face o comparatie cauta pe un site de specialitate. Eu mai intai caut sa vad ce performante au si in functie de performante si exigentele mele ( ud, uscat, autostrada, etc),fac o alegere plecand din topul listei si abia la urma ma uit la pret. Siguranta e pe primul loc.

 

Pe siteul asta nici macar nu apare Davanti

https://www.tyrereviews.com/Tyre-Size/19-Inch-Tyres/235-40-19-Tyres.htm

https://www.thetirelab.com/235-40-R19/summer/

https://www.testanvelope.eu/235-40-R19/summer/

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, nici eu n am auzit de ei pana sa i gasesc acum.. o sa merg pe Continental :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru iarna, am cumparat Bridgestone Blizzak LM005 (215/55 R17).. sa vedem cum se vor comporta.

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/6/2022 at 10:05 PM, acidone77 said:

E ceva ciudat cu tabelul ala, nu poate fi distanta de franare pe umed mai mica decat aia pe uscat.

Daca pe uscat opresti in 3x metri, pe asfalt umed distanta e de obicei 4x+  metri

 

Oricum, 4 din cele mai bune cauciucuri  nu sunt incluse in test, deci ne facem o idee despre "restul lumii".

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate alea 4 nu vin in dimensiunea 215 55 17...

Vor mai fi si alte teste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate. Cu siguranta mai vin teste... urmeaza noile PS5 sa-si intre in carti... posibil urmatorul pe lista ca anvelopa de vara pt mine :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut as dori sa stiu presiunea exactă la anvelope 215/55/R17 de vară. Pe stâlpii ușii arata doar la mărimea de R18 câtă presiune sa băgăm,ma ajutati va rog ? Având în vedere că plec din Germania in Romania nu foarte încărcat doar câteva bagaje ! Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare

As dori sa achizitionez un set de jante pe 18, model Monterey - 8Jx18 5x112 ET44 - cod 3G0071498BZ49 sau 3G0601025Q ( am gasit ambele coduri dar nu stiu care e cel corect sincer ). Nu ma intereseaza sa fie noi, dar ma intereseaza sa fie ok atat optic cat si fara lovituri, defecte, etc.

Vreo recomandare pentru achizitie? Un coleg pe forum care ar vinde asa ceva, vreun site testat/folosit ( fie si din germania/austria ) - la noi pe site-urile de profil n-am prea gasit variante decat AM, la reprezentanta sigur nu ma duc sa dau 3000lei pe o bucata...

Am gasit ceva pe OLX - https://www.olx.ro/d/oferta/jante-originale-vw-passat-model-r-line-monterey-pe-18-5x112-IDgkMkP.html - vanzatorul are review-uri ok si vad ca are peste 90 de articole ( jante+anvelope ) de vanzare... dar parca am o retinere in a lua jante fara sa le vad/testez in zona, fiind SH.

Orice recomandare/sugestie e binevenita.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual ceri mai multe poze cu interiorul sa vezi sa nu fie sparte/crapate si cred ca esti in regula. E clar ca omul cu asta se ocupa si nu cred ca e asa mare problema cu jantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una din jante are cam mult plumb, am numarat 5+3 bucati.

Poate e mai greu de echilibrat din cauza anvelopei, poate un dorel de la vulcanizare a avut asa o lene in el de a nu a mai rotit anvelopa pe janta si a preferat sa mai puna niste plumb.

Poate nu o fi nimic in neregula cu janta iar problema e la mine, ca nu suport plumb mult  pe janta.

Jantele de pe masina au venit cu foarte putin plumb din uzina, cand am schimbat niste cauciucuri, un nene de la o vulcanizare cunoscuta mi-a umplut de plumb 2 dintre ele, m-am dus la alta vulcanizare care au reusit echilibrarea in aceleasi conditii ca uzina.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este, 2 jante sunt cu plumb destul de mult. As fi curios si eu daca e din janta, sau din cauza anvelopelor. Acest aspect as dori sa-l evit, daca era ceva zonal 100-150km as fi mers personal dupa ele sa le verific la o vulcanizare ceva. Dar asa, doar in cateva poze pe net, si eventual whatsapp daca va dori omul sa furnizeze mai multe detalii... inca sunt in dubii. Ma mai gandesc, si mai vad optiuni. O sa-l sun si pe baiatul din anunt sa vad un feedback, macar la telefon, cum pare si cat de prompt e in oferirea detaliilor suplimentare/poze, dupaia ma mai gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul arata bine, dar nici chiar  ieftine nu-s ca sa le cumperi pe nevazute.

Jante originale noi de 18 pentru B8 se vand pe un site cu 950 de euro, e drept ca-s Dartford,  dar ca idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi? la 950eur setul cu senzori? Imi poti da un link te rog?

Da, in general am vazut ca Dartford sunt mai ieftine ca Monterey, desi sunt aceeasi marime... n-am inteles de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici le-am vazut.

Senzorii nu cred ca-s inclusi.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!