Jump to content

Silver Arrow - Skoda Octavia 1.5 TSI

BeciAcustic

Recommended Posts

Eu am 82k si inca n-am schimbat placutele. Bine, eu cred ca undeva la 80k din astia sunt doar extraurban. Lichidul de frana l-am schimbat pana acum din 2 in 2 ani, dupa primii 3 - ultima schimbare a fost in primavara asta.

Huruit eu mai aud in primii 2-3 km de la plecare, atunci cand nu folosesc masina cate 2-3 saptamani - la primele frane zici ca apas cu piatra pe discuri, aud numai har-har-har. Apoi liniste. 

Chiar o sa mai intreb zilele viitoare ca vreau sa mai schimb uleiul (am facut 1 an jumate si vreo 22k cu el) si sunt curios de frane..

halamadrid

@BeciAcustic, zIlele astea am testat mai cu atentie comportamentul cutiei cand schimb in treapta 1, la rece, la cald, pe loc, in mers. Nu pare sa agate.

Stai de capul lor cat mai ai garantie, ceva minor acum se poate transforma in ceva neplacut peste o perioada.

BeciAcustic

Acum am lasat masina la Avia. Am aratat filmarea mecanicului, facuta la cum agata uneori. S-a lamurit si o sa schimbe uleiul in cutie + resetat timonerie by default.

Cu a doua problema semnalata si saptamana tecuta am facut un test dar cu mine la volan si el in dreapta. Am refacut conditiile in care face alecel huruit si si-a dat seama imediat, a zambit si a zis ca se rezolav, e ceva care nu e gresat suficient din fabrica in capat de cursa. Despre mecanic jos palaria, foarte profi si cu rabdare la proba de drum.

Stau si ma gandesc ca in primavara cand am gresat oglinzile care trosneau ma intrebam oare ce mai este gresat insuficient. E iata, am aflat....

Acum astept telefonul dupa ce se intervine asupra ei. Sper sa fie rezolvat tot. 

Buuuun, revin cu pareri.

Am luat masina de la Avia, a fost schimbat uleiul in cutie si reglat timonerie. Iar cu haraitul pe paftea dreapta a fost gresat corespunzator capatul de cursa al telescopului(daca am retinut bine).

Dupa 2 zile de utilizare, ~50km pare ca totul este in regula, sper ca nu este efectul placebo. In tr1 parca tot dupa ce intra prima data in viteza incepe sa intre cursiv in urmatoarele incercari, putin, aproape inexistent dar eu stiind de acel hop sunt mult prea atent acolo. Momentan benzina si la treaba, nu imi mai bat capul, vedem pe parcursa daca totul este ok.

Ca idee, daca are cineva idee. M-am uitat atent pe filmare la tot ce au facut in service si au umblat mult sub capita in partea dreapta sus cum stai sibte uiti in fata masinii, au demontat niste piese, au umblat apoi au pus piesele la loc. Ce este mai exact in acea zona?