Jump to content

Silver Arrow - Skoda Octavia 1.5 TSI


BeciAcustic

Postare recomandată

11 minutes ago, BeciAcustic said:

Nokian WR D4

Michelin Alpin rezista bine la imbatranire.

Link către comentariu

@zidanne  Asta-i sub centura, dar  in viitorul apropiat se termina A7 si vin sa vad daca aveti apa calda si caldura.😀

Modificat de halamadrid
Link către comentariu

@halamadrid Argesul e mare si plin, deci apa avem, caldura... am 44 de lei la gaz luna trecuta. 23C in casa deci nu stim d'astea.

Link către comentariu

Aveti si bani

Am oprit la Baneasa la mall sa mananc sambata , rar ajung la Bucuresti , ma feresc , acum am avut ceva treaba

Yoy mama , nu am mai vazut asa ceva , am mancat in masina ca nu aveam loc acolo

Ca lacustele , era intuneric de cati oameni erau , se varsau in puhoaie

Si magazine de firma pline om langa om , eu nu am mai vazut asa ceva , toti cu mainile pline de plase

Spre comparatie eram la coada sa iau o cafea duminica la mall in Sibiu si discutau doi in spate - bai ce bani face mall-ul asta , e plin

Sincer era .. gol , comparativ cu ce am vazut in Baneasa cel din Sibiu zici ca era pustiu

Se invart bani la Bucuresti ca nicaieri in alta parte , Cluj-ul e mic copil la densitatea de cumparatori , chiar daca are preturile cele mai mari

Link către comentariu

@tavitara Te-a mancat sa te duci sambata in Baneasa ;)) Mai ales sa mananci. Inseamna ca ai bani.

In weekend n-a fost vreme buna de iesit din oras asa ca oamenii s-au invartit pe langa casa. 

Daca iei in considerare ca oricare din sectoarele din B are peste juma de milion de locuitori (adica is vreo 3 milioane doar in B) si vreo 2 in IF si zonele imediat adiacente din judetele invecinate.... Te uiti la 5 milioane de oameni. 

Link către comentariu

Comentariul cu "autostrazi in judet" chiar a fost bun 🤣😅

Sperm pe viitor sa nu mai avem judet fara autostrada!

Link către comentariu
On 2/20/2024 at 11:00 AM, BeciAcustic said:

● Ieri, asteptand pe cineva si avand 10 minute libere ma uitam la masina si am observat ceva dubios: se exfoliaza anvelopa.

 

IMG-20240219-WA0003.thumb.jpg.09debd782463faecc2a686381411b3b5.jpg

 

IMG-20240219-WA0004.thumb.jpg.3306c6ac6f737092298f092692e470f8.jpg

 

IMG-20240219-WA0002.thumb.jpg.1d01c8b1da6d0268631944eff3bbdfe1.jpg

 

Deci le mai tin luna aceasta "de iarna" si gata cu ele, la reciclat. La toamna urmeaza sa iau alt set si o sa urmeze sesiunea de cautare, informare si decizia achizitionarii.

 

 

 

 

Exact asa s-au exfoliat si Vredestein-urile mele de iarna pe care le-am avut pe Passat...

Link către comentariu

Lasati glumele cu anvelope de zapada/gheata/scandinave  la 18-20C in aer. 

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Alpin6 testat  pe autostrada ( temperatura mare), in munti ningea, aderenta buna, am ajuns cu ele intregi acasa dupa 1500km,  coafura rezista.

Tot din astea cumpar si urmatorul set daca nu apare Alpin șeptar.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu

Deja balanta mea inclina spre Michelin CrossClimate 2/3pmsf dar pana in toamna mai vedem, anvelope de vara mai  am un sezon.

Link către comentariu

Pentru zona ta sunt perfecte, au destula aderenta pe zapada ca sa te descurci  ocazional pe la munte, iarna.

Un set de lanturi ar fi o solutie alternativa  daca situatia se complica, dar ai ambele seturi de jante originale, deci ET46, iar lanturile merg numai pe jante cu ET48/E50, din cate imi aduc aminte.

Link către comentariu
Nenciu Victor

Pentru vara cauta Hankook si iarna Nokian sau Bridgestone. CrossClimate-urile alea de la Michellin sunt panarama mai ales vara ... 

Muzica de pe stick-uri, carduri nu o vede din doua motive, primul nu e formata in fat32 sau exFat si doi, nu are aparatul codecuri sa decodeze mp3-urile desi asta e mai rar ... Sau pot fi stick-urile incompatibile ... 

Ca si consum e chiar ok, la media aia de viteza mai ales ca e benzina :D 

Great choice! 

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu
Nenciu Victor

Zidanne, legat de ce anume? 

La cauciucuri, la fel a facut un prieten cu un passat b6 si-a luat ca sa nu mai schimbe rotile mereu si a fost foarte multumit de ele iarna dar vara mi-a spus ca sunt dezastru. I-am condus si eu masina si daca nu ai pretentii sunt ok, dar in situatii de urgenta, franare brusca sau conditii de ploaie nasoala ... te dezamagesc ... Sunt ok pentru cei care au sau merg predominant la temperaturi de pana in 10 grade maxim 15 ... Dar desigur parerile sunt impartite. 

Cautati tyresreviews.com un site pe care un sofer profesionist testeaza enorm de multe anvelope si gasiti si teste ...  

Link către comentariu

Stim cu totii site-ul ala, si momentam Michelin CC2, sunt cam cele mai bune anvelope allseason, conform testelor :) 

Link către comentariu

Pai nu mai studiaza, a studiat deja prietenul cu Be6🤦‍♂️

Link către comentariu

Iar poluam degeaba topicul omului :D 

Nokian n-au ce sa caute in clima de iarna continentala... punct.

Link către comentariu
5 hours ago, acidone77 said:

Stim cu totii site-ul ala, si momentam Michelin CC2, sunt cam cele mai bune anvelope allseason, conform testelor :) 

Climatul la noi a ajuns mai degraba submediteraneean. Cu 8-9 luni de vara pe an (si 3 zile poate cu zapada), ca in Campia Romana nu inteleg de ce s-ar incurca cineva cu allseason. In sud as lua direct unele de vara.

Link către comentariu

@dercos ce spui tu e fezabil cand ai doua masini. Cu o singura masina care pleaca la drum zilnic - e mai complicat - anul asta, in B, la 0700 cam... o luna au fost temperaturi cu minus. 

Plus ca mai da si omu' o fuga la munte... 

Link către comentariu
5 hours ago, acidone77 said:

Iar poluam degeaba topicul omului :D 

Nokian n-au ce sa caute in clima de iarna continentala... punct.

Cu Nokian m-am lamurit, am avut, au fost bune dar au vazut rar zapada si frig asa ca s-au dezintegrat.

1 hour ago, dercos said:

Climatul la noi a ajuns mai degraba submediteraneean. Cu 8-9 luni de vara pe an (si 3 zile poate cu zapada), ca in Campia Romana nu inteleg de ce s-ar incurca cineva cu allseason. In sud as lua direct unele de vara.

Nu pot sa stau doar cu vara, fac 1 data la 3 spt A2-ul si frigurile Baraganului unde mai prind sub 0 grade.

1 hour ago, zidanne said:

@dercos ce spui tu e fezabil cand ai doua masini. Cu o singura masina care pleaca la drum zilnic - e mai complicat - anul asta, in B, la 0700 cam... o luna au fost temperaturi cu minus. 

Plus ca mai da si omu' o fuga la munte... 

Exact, cu 2 masini zici ca pui pe una doar de vara si pe una allseason dar asa, daca am o deplasare urgenta ce fac? 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!