Jump to content

Silver Arrow - Skoda Octavia 1.5 TSI


BeciAcustic

Postare recomandată

@HKHK Ai un sistem ca sa poti monta tableta intre scaune ?

Modificat de Rave
Quote-ul inutil este pedepsit de regulament! Foloseste, te rog, tag-uri, asa cum am facut eu!
Link către comentariu

Nu, o întepenesc pur și simplu. Imlortant e aa fie acaunele aliniate. Pe urma fortez tableta intre ele. Am husa din silicon la tableta. Singurul dezavantaj ar fi ca nu mai am acces la portul de încărcare. Dar tableta duce 3 filme minim. Suficient. 

Link către comentariu

Aer si polen la 30k km.

 

Dupa cum se prezinta, eu l-as schimba. Maxim 15k km pt ambele, pt cel de polen e mult si 10k km, in conditiile in care eu am mers preponderent (peste 90%) extra-urban. E prea mult praf, jeg, mizerie ca sa tii niste filtre, in fond ieftine, 15k km...nu mai zic 30k km, cum zice cartea.

Link către comentariu

Am verificat acum. Si eu tot filtrul “polen antialergeni” il am, cod 5q0819669, 189,34 lei fara TVA - ca la @BeciAcustic  Doar ca in 2019, tot la Avia, mi-au pus un alt filtru “polen carbon”, 5Q819653 care era vreo 126 lei fara TVA. Filtru pe care l-au pus si in 2018 (atunci era chiar mai ieftin cu vreo 10 lei)

Ca o fi fost acelasi lucru si au schimbat codurile si marit preturile.... ca acum oi avea altceva “mai bun” :) , nu stiu ce sa zic. Nu ma mai mira nimic   Trebuie sa ajung iar sa se uite la faruri ca dupa ITP facut tot la dealer parca farul dreapta e cam sus. Plus ca parca nici nu mai reactioneaza la incarcare pe puntea spate (sa coboare lumina - sau mi se pare mie..)

Link către comentariu

Eu as schimba filtrul de aer, e un pret prea mic, motorul o sa respire mai bine cu el. :) 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
BeciAcustic

Daca tot am facut 23000km vin si cu 2 mici intrebari/nedumeriri.

1. Cand se rabateaza oglinda din dreapta trosneste de 2 ori si nu are o cursa chiar cursiva, si este destul de galagioasa. Am spalat masina bine in acea zona apoi am dat cu un spray de vaselina lichida dar fara rezultat. Daca merg la avia o desfac si o curata sau exista un alt procedeu? Intra pe garantie sau este "intretinere"?

 

2. In poza atasata este parasolarul care se lasa, se face moale dupa 2 3 ore de stat in soare puternic. Ce recomandati, ceva din carton sau orice alt material care sa stea tare, sa il bag pe sub parasolarele masinii dar sa stea tare, sa nu mai faca "burta". Pareri, link pentru a cunpara, orice!

Mersi!

IMG-20210523-WA0014.jpg

IMG-20210524-WA0019.jpg

Link către comentariu

Eu am primit un parasolar cartonat si sta foarte bine. Nu e nevoie de ventuze, doar las parasolarele. Seamana foarte bine cu acesta
O sa intreb de unde a fost cumparat si revin.

Link către comentariu

1. fara sa dai oglinda jos, degeaba dai cu spay vasleina. nu ai cum sa ajungi inde trebuie.

nu are intretinere, terbuie verificat daca ai garantie. probabil rotile dintate au ceva miserie sau ansamblul e slabit si sar. 

cand o misti din butonul de reglaj face la fel?

2. sunt parasolare cu carton in ele. eu obisnuiam sa folosesc acele elastice (care il tin pliat, nu stiu daca are al tau) sa agat de parasolarele masinii,coborate.

Link către comentariu

Zgomotul acela il ai de la arcul mecanismului de rabatare. Trebuie data jos capacul oglinzii si apoi gresat arcul. Locasul in care este montat respectivul arc are gauri tehnologice pe unde trebuie pusa vasilina; din fabrica au pus dar ... 

Ca sa dai capacul jos trebuie sa impingi 2 cleme aflate in spatele oglinzii. Daca ai ce iti trebuie poti face lucrul asta si fara sa dai oglinda jos.

Link către comentariu
3 hours ago, BeciAcustic said:

Daca tot am facut 23000km vin si cu 2 mici intrebari/nedumeriri.

1. Cand se rabateaza oglinda din dreapta trosneste de 2 ori si nu are o cursa chiar cursiva, si este destul de galagioasa. Am spalat masina bine in acea zona apoi am dat cu un spray de vaselina lichida dar fara rezultat. Daca merg la avia o desfac si o curata sau exista un alt procedeu? Intra pe garantie sau este "intretinere"?

 

2. In poza atasata este parasolarul care se lasa, se face moale dupa 2 3 ore de stat in soare puternic. Ce recomandati, ceva din carton sau orice alt material care sa stea tare, sa il bag pe sub parasolarele masinii dar sa stea tare, sa nu mai faca "burta". Pareri, link pentru a cunpara, orice!

Mersi!

IMG-20210523-WA0014.jpg

IMG-20210524-WA0019.jpg

https://www.emag.ro/parasolar-auto-automax-150x80-cm-design-holografic-0351/pd/D512RQBBM/ 

Eu pe acesta l-am luat pentru cealalta masina non VAG si este de o calitate foarte buna. Este si rigida, rezista cat vrei la soare! 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Ca tot nu am mai scris ceva aici de ceva timp vin cu noutati:

- Parametrizare sunet pe Amundsen MIB2

- O gama mai larga de culori ambientale 

- Informatii sport direct in infotainment 

- Profil personalizat

Toate acestea datorita unui membru de mare caracter, @sabinx caruia ii multumesc pe aceasta cale.

IMG-20210620-WA0043.jpg

IMG-20210620-WA0042.jpg

IMG-20210620-WA0041.jpg

IMG-20210620-WA0025.jpg

IMG-20210620-WA0023.jpg

IMG-20210620-WA0024.jpg

IMG-20210620-WA0036.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Sa mai stergem praful pe topic, o poza de la Cheile Dobrogei din weekend, acolo unde fuge constanteanul caruia nu ii place aglomeratia de pe plaja :))

1627538053174.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Dupa parametrizare si toate update-urile facute luna trecuta nu a mai aprut aceasta eroare pana in seara aceasta si am avut o surpriza.

Acum arata exact care roata este cu probleme si te anunta, nu doar ca inainte ceva general sa verifici presiunea la toate rotile.

Am fost la vulcanizare sa verific si roata cu eroare avea 2.0 iar celelalte 2.4 deci functioneaza corect.

Nu pot decat sa ii multumeac iar lui @sabinx, jos palaria. 

Cine stie ce mai descopar pe parcurs :))

IMG-20210806-WA0035.jpg

IMG-20210806-WA0036.jpg

IMG-20210806-WA0046.jpg

IMG-20210806-WA0047.jpg

Link către comentariu

"Acum arata exact care roata este cu probleme si te anunta, nu doar ca inainte ceva general sa verifici presiunea la toate rotile."

 

Salut. Ai sistemul standard, bazat pe ABS sau RDKS? Mersi.

Link către comentariu

Dar si inainte trebuia sa arate. Mie imi specifica ce roata e cu problema, insa, chiar saptamana trecuta, am avut un mesaj generic pentru toate rotile. Nicio o roata nu era dezumflata, am verificat la cateva zile distanta toate cele 4 roti si toate aveau presiunea de la ultima umflare. Ma gandesc ca a fost din cauza caldurii, a vitezelor marisoare de deplasare, alt(e) motiv(e) nu gasesc.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi mi-a aparut iar averizare de presiune scazuta pe dreapta spate asa ca am mers la vulcanizare sa investighez "cazul". Dupa cum se poate vedea in poza era un frumos surub in roata 😡.

 

Am stat si m-am gandit, ultima pana a fost in 2011, la vechea masina :)). 

20210819_105718.jpg

Link către comentariu

Ai noroc, a întrat frumos. La mine una din roti de iarna l-a luat cu capul înainte. Acum e înăuntrul pneului... 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

La sfarsit de vara o escapada la munte, Sibiu si imprejurimi.

Cateva poze in drum spre Paltinis unde am atins pragul de 26000km. 

1630433812786.jpg

1630433934812.jpg

IMG-20210831-WA0013.jpg

1630434687340.jpg

1630434644941.jpg

Link către comentariu

Prima zi de toamna!

5°C, ceata si precipitatii mixte!

In acea ceata ar trebui sa fie celebrele curbe de pe Transfagarasan dar....

20210901_112937.jpg

20210901_123303_20210901222554858.jpg

Link către comentariu

Ai intarziat 2 zile , luni era ceata cu vizibilitate la 3 metri doar dupa tunel, spre Sibiu, pana la tunel era senin.

Ai testat masina pentru Stelvio, observ.😃

Modificat de halamadrid
Link către comentariu

@halamadrid, asa arata sus, in parcare:

IMG-20210902-WA0019.thumb.jpg.8402128d9565dc920e6df9f59fc954d6.jpg

 

Dupa 20minute asa arata masina, cu lapovita marunta pe parbriz:

 

IMG-20210902-WA0020.thumb.jpg.51eb9e160a2bfad9fa402eabf4ff8db8.jpg

 

Iar dupa 200m mai jos deja era ceva mai decent:

IMG-20210902-WA0018.thumb.jpg.77efc21dcc66636b21dd9e42c7fd9a9e.jpg

 

Cat despre Stelvio da, este un gand frumos dar mai am de asteptat pana creste putin bebe pentru ca este o distanta considerabil mai mare. Toate la timpul lor :)

Link către comentariu

Azi, in drum ce mergeam spre "povestea calendarului"(care apropo recomand sa mergeti daca aveti kinderi) am vazut ca spre balea pare senin asa ca am zis hai sa incercam inca o data urcarea. A fost soare si frumos pana aproape de varf cu 3-4 curbe. Sus, la fel, ceata fara ploaie si doar 3 grade. Am vazut lacul si am fugit. 

Mai jos o poza de la 1900m.

20210902_134827.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!