Jump to content

VW Passat Variant 2.0 BiTDI 240CP 4motion


ska

Postare recomandată

Daca este in mers se intampla si la automobile cu sigla cu 4 cercuri ...

Solutia: nu actionezi spalatorul între 30-80 km/h sau ții geamul inchis.

Pe loc sau la viteze mici chiar nu ar trebui sa se intample.

Link către comentariu

:lol: nu mi as fi imaginat. La de ex Opel nu aveam problema asta, cu atentia sporita si la spalatul parbrizului...

Am avut de vineri/sambata o mica escapada la munte si cu al 3 lea membru, cu aceasta ocazie am constatat ca masina poate consuma si 5.5% :lol: varianta aleasa a fost si una cu multe curbe si dealuri... pe o varianta light la mers lejer cred ca se poate cev mai aproape de 5... dar trebuie sa recunosc ca n a fost usor sa tragi pe dreapta 200cp, si sa folosesti doar vreo 40cp :lol:

Link către comentariu

Ieri am mai bagat aproape 1000km, Oradea - Cluj - Sebes - Sibiu - Brasov - Moiecu de Sus ( drum in lucru, semafoare, pierdut minim 30min stand pe loc... ) - Brasov - Sighisoara - Cluj ( intrat in Cluj la Vivo! ) - Oradea. In a doua parte a zilei, Brasov - Oradea, destul de lejer traficul, pentru asteptari... am fost surprins.

981km, medie de 74kmh, si consum de 7.0%. Asta include o prima portiune pana la Sibiu mers mai alert fiind dimineata si trafic mai lejer, dupa care am mers normal, nici fortat nici la consum. Am depasit cam tot ce s-a putut unde s-a putut.

Prima gherla a dat-o navigatia, cand pe A10, la Aiud ( navigatia avand update de harti 2019 proaspat actualizate ) ma forta sa o tin pe A10 in continuare pana la Sebes, el vazand o ca pe o autostrada finalizata. Ok boss, dar aici nu-i Germania, unde poate bucata aia era finalizata pana la update-ul de harti :lol:

A doua a fost cu portiunea (foarte mica) de autostrada de la Tg Mures spre Turda, pe care o vedea, dar insista sa ma duc pe drumul national. N-am inteles de ce.

In rest, o zi flawless, masina comportandu-se impecabil din toate punctele de vedere. Foarte comfortabila, dupa aproape 1000km am ajuns acasa intr-o stare foarte decenta dpdv al oboselii ( totusi traficul si atentia sporita pe DN-urile patriei isi spun un pic cuvantul :) )

Incepe sa-mi placa tot mai mult aceasta bucata de fier :lol: 

Link către comentariu

Felicitari. La cat mai multi km in siguranta. Totusi nu inteleg ce nu i-a placut celui care a dat downvote... Unii pe aici sunt ciudati rau.

Link către comentariu
On 6/27/2019 at 3:22 PM, ska said:

Se poate oare seta ceva la ACC?
Desi e Adaptiv, si franeaza singur, cateodata mai trebuie sa "ajuti" si tu apasand frana. Cu ACC decuplat, cand ii dau RESUME, sa urce din nou la viteza presetata, urca destul de greu, si incet...  Se poate seta cumva sa se miste mai repede, spre viteza dorita?

Am mai avut CC si pe Opel, dar acolo la RES, ajungea destul de repede la viteza presetata.

Daca n ai rezolvat inca, verifica la VW daca e disponibil update de soft pe ACC. Sigur iti atenueaza aceste probleme. Eu am update facut de un an si n am problemele tale.

Link către comentariu

Probabil unii nu rezista 1000 km la volan ?...eu incerc sa-mi depasesc recordul de 1700 km condusi fara oprire ?

Link către comentariu

@cascadoru multumesc pentru sfat. ma voi interesa de subiect. oricum nu e o "problema" foarte suparatoare sau deranjanta. pot trai si cu acest aspect. eram doar curios daca se poate regla ceva ( macar din meniul masinii ). Aici am cautat, cum mai ziceau unii colegi, si in setari n-am reusit sa gasesc nimic de ACC, doar in profilurile de condus, unde pe individual mi am reglat ACC pe Sport, dar parca tot asa se misca :) 

@yanq sa faci 1000-1500km prin RO e un mic challenge... desi intr-o zi mai light, nu e chiar imposibil. acesti 1000km, afara ar fi putut fi lejer 1500-2000km. Pana in 1500km am mai facut drumuri dintr-o bucata ( dus-intors : Oradea - Linz - Oradea ), dar cel mai obositor si lung a fost intr-o iarna ( mai pe sfarsit ) unde am prins si ninsori si viscole, Oradea - Munchen - Oradea - 2000km. A fost o experienta crunta, pe care nu o voi mai repeta vreodata. 

Link către comentariu

"sa faci 1000-1500km prin RO e un mic challenge..." 

 E prostie / tortura curata ! ? 

 

Link către comentariu

Prostie, neprostie, daca trebuie sa-i faci, ii faci :) Drept e, ca nu e foarte placut...

La cat am batut tara asta in anii tineretii, si la sutele de mii de km acumulati ( n-am calculat niciodata, dar sigur ma apropiu de 1mil km ), sunt obisnuit cu astfel de "escapade" :lol: 

Link către comentariu

Daca nu intervine nimic, saptamana viitoare miercuri... ?

Link către comentariu

Mi-a venit si OBDeleven-ul. Am crezut ca pot conecta si aplicatia VAGDPF tot prin acceasi interfata de diagnoza de la OBDeleven, dar nu functioneaza. Sau nu am reusit eu sa ma contectez prin BT.

Am comandat de ceva vreme ( de pe GearBest ) o interfata Konnwei KW902 ELM327, dar vad ca dureaza enorm livratul, desi am selectat livrare rapida 3-8 zile, cu asigurare, si am si platit in plus pentru asta, inca e "not shipped"... ?

Am facut si cateva scanari, momentan fara erori. Au fost cateva stocate, nu stiu de cand, dar se pare ca nu au mai aparut.

Incet incet ma invat si cu "diagnoza". Am reusit doar sa activez ( momentan ) cantitatea de combistibil care s-a consuma. Vom vedea cat de exacta e softul la urmatoarea alimentare. Pana atunci, mai vad eu ce put activa. Pare destul de simplu de lucrat la chestii de genul. Inca n-am intrat in partea tehnica cu injectoare si alti parametrii, pentru ca mi-e frica sa nu "stric" ceva :) 

 

Link către comentariu

Cantitatea de combustibil consumat e destul de precis indicata, nu am avut diferenta mai mare de 3-4litri in plus la alimentare fata de estimare

Link către comentariu
On 7/4/2019 at 4:49 PM, ska said:

Daca nu intervine nimic, saptamana viitoare miercuri... ?

A venit săptămâna "viitoare", e si miercuri pe deasupra... esti pe dyno au ba? :))

Link către comentariu

:lol: a venit saptamana, a venit si "miercuri", a venit si resoftarea... 

Adi este in relocare cu sediul, cu dyno cu tot, acesta nefiind inca functional in noua locatie ( poate pe vineri sau inceputul saptamanii viitoare va fi complet functional ). Voi putea merge sa fac un dyno run, oricand doresc, dupa montajul si calibrarea acestuia. Relatia mea de prietenie cu el e de foarte multi ani, iar profesionalismul de care a dat dovada de fiecare data ( aceasta fiind a 4-a masina softata la el ), iar increderea pe care o am e suficienta pentru a crede cifrele aproximative estimate, chiar si fara dyno. Daca voi avea timp, poate il voi face, dar nu sunt foarte curios. 

Din estimari, cifrele ar sta un pic peste ce am dorit eu, dar am primit toate asigurarile ca totul e foarte safe, si toate sunt la locul lor.

Undeva pe la 280-285cp si 550-560nm. Din discutii am inteles ca la Stage1 au mai fost masini ( BiTDI-uri ) facute care au dus chiar si spre 310-320cp ( safe ) ( unele dintre ele masurate stock fiind chiar pe la 250cp )

N-am avut timp de teste, ca inca mai am foarte mult de lucru, dar poate spre seara sa revin cu ceva impresii la cald :lol: 

Impresiile la rece, vor veni dupa ceva drumuri mai lungi.

Pana atunci, avem 9500km de cand am luat masina in 17 Aprilie... trece vremea, si km... :D 

Link către comentariu

Frumos, astept impresiile la cald, imi pregătesc pop-cornul pentru lectură... :)

Cei 9500km făcuți in cateva luni inainte de soft sunt numai buni ca sa vezi diferența. Nu e ca si cum ai fi mers doar cativa km.

Ma interesează si cât fum scoate, nu fix acum, ci să o urmărești în timp. 

Modificat de ct_act
Link către comentariu

Frumos, foarte frumos.

Am apucat ieri seara sa dau cateva ture pe centura orasului, fiind mai gol la ora respectiva. Ideea e ca, rezultatul e conform cu asteptarile. Motorul merge mai rotund, mai lejer, urca in ture mult mai usor, si fara efort, constant si foarte liniar, pana aproape de capat. Inainte masina parea un pic gatuita, si ca sa plece bine, trebuia apasata pedala de acceleratie suficient de ferm. Acum totul e simplu si aproape instant. Effortless. Se simte clar diferenta si la reprize, trecand pe manual, treptele 3-4-5... speechless.

Dar, per total eu chiar nu am cautat "timpi", 0-100, si alte prostii de genul, ca nu sunt interesat de liniute sau drag, am cautat o optimizare, care a venit exact cum mi-am dorit.

As fi nesimtit sa zic ca nu mergea bine/tare masina si inainte, dar ACUM merge ca si cum ar fi trebuit sa mearga din fabrica :D 

Cat despre senzatii, diferenta de CP/NM nu e exagerata, gen 50-60cp in plus, sau 100nm in plus sa zici ca simti cu adevarat plusul de-ti rupe capul, e o senzatie eleganta si comfortabila, care chiar te imbie la un stil de condus relaxat, stiind ca la apasarea pedalei, ai tot ce-ti trebuie ( sau mai degraba ai suficiente resurse :lol: )

La fosta masina, dupa resoftare, consumul mediu overall a scazut cu aprox 0,5L%. Sunt curios cum se va manifesta acest aspect ( nu ca ar conta oricum :) )

Cat despre fum, sincer nu cred ca se pune problema, masina nefiind impinsa la maxim.  N-am avut "fum" nici la precedenta. Sau n-am observat eu... ??

Modificat de ska
Link către comentariu

Am trecut si de pragul primilor 10.000km, de cand mi-am pus prima oara partea dorsala-n ea. Au trecut repede si fara probleme. 

Cand am luat-o m-am tot gandit, oare voi fi pus vreodata in situatia sa umplu tot porcbagajul in viata ei, cat va sta la mine? N-a durat mult, si am ajuns si la momentul la care m-am gandit ca oare n-ar fi fost mai bine sa fi luat un Superb Combi? Dar m-am resemnat rapid dupa prima apasare a pedalei de acceleratie :lol: 

Merge atat de bine, acum dupa soft... asa cum ar fi trebuit sa mearga din prima zi cand a parasit poarta fabricii :lol:

Consumul mediu calculat la pompa plin/plin este de 8,18L%  pe acesti 10.000km.

E o placere sa faci drumuri lungi, intr-un comfort maxim ( oferit de clasa, si de pret ... ca nu putem compara cu "avioane" gen Bentley sau Maybach )

Nu-i perfecta, dar, ne-am imprietenit :D 

Sunt curios la iarna cum se va comporta sistemul 4x4. Bineinteles, va fi ajutat si de niste anvelope corespunzatoare.

Link către comentariu
19 hours ago, ska said:

Cand am luat-o m-am tot gandit, oare voi fi pus vreodata in situatia sa umplu tot porcbagajul in viata ei, cat va sta la mine? N-a durat mult, si am ajuns si la momentul la care m-am gandit ca oare n-ar fi fost mai bine sa fi luat un Superb Combi? Dar m-am resemnat rapid dupa prima apasare a pedalei de acceleratie

Din cate stiu eu, exista Superb Combi 280 bhp :)) 

Link către comentariu

Exista si Passat Combi cu 280cp, dar nu existau atunci in bugetul meu... :)

Link către comentariu
On 7/10/2019 at 10:06 AM, andrei0241 said:

Cantitatea de combustibil consumat e destul de precis indicata, nu am avut diferenta mai mare de 3-4litri in plus la alimentare fata de estimare

@andrei0241 Am testat azi. Nu stiu care fura mai mult, CB-ul sau pompa, dar imi aratau 55L de alimentat in bord si au intrat 63L :lol: 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!